Андрей Слабаков кани на кино и по чашка
Андрей Слабаков: В киното трябва да се ядат семки, а не пуканки...   
Източник: Любомир Спиров / БГНЕС
Бк канска филмова седмица ще започне веднага след финала на "Киномания" в кино "Люмиер".

От понеделник до 5 декември актьори от Румъния, Гърция, Македония, Сърбия, Кипър, Турция и Албания ще представят най-гледаните филми в техните страни.

"Нещата, които ни събират тук, на Балканите, са повече от тези, които ни разделят", казва инициаторът - режисьорът и актьор Андрей Слабаков. Тъй като става дума за Балканите, той е уредил след всяка прожекция да може да се пийне и замези във фоайето на киното.

"Избрах филмите, които са най-харесвани във всяка от страните, не съм се водил от други съображения.

Общото между филмите е манталитетът.

Голяма простотия е да се дъвчат пуканки и да се лее кока-кола в кината. Трябва да се ядат семки", обясни Слабаков в интервю за Би Ти Ви.

Прожекциите са от 18,30 и 20,30 ч.

Фесттът се открива на 29 ноември със сръбския филм "Трупата". Това е разказ за група актьори, които търсят печалба и слава по време на войната в Босна.

От Турция изпращат "Приказки от Карс" - пет новели на различни режисьори, заснети в провинцията Карс - на границата с Армения.

Гръцкият филм "Черно поле" описва драмата на две сестри, които не могат да постигнат щастие заради човек, застанал между тях.

Албанският "Изток-Запад-Изток" разказва за колоездачи аматьори, потеглили за Франция, за да се включат в състезание, а разбират, че в страната им е избухнала революция.

Македонският "С глава надолу" е мрачна история за художник бунтар, който разрушава целия си свят заради средата, в която живее.

От Кипър идва "Последното завръщане у дома" - любовна история на фона на политическата нестабилност на острова през 1974-та.

"Кино караван" от Румъния е разказ за две момчета, пристигали в малко селце, за да прожектират филм. Там попадат в нещо като филм на ужасите, описан с черен хумор.

Слабаков ще използва възможността да представи своята нова книга с поезия

"Разклати след употреба".

Твърди, че жанрът е отново "писоарна лирика" и твърди, че "няма вулгарни думи, а има вулгарни начини за тяхната употреба".

За тези, които го заклеймили още през 2004 г., след първата му книга "Разклати преди употреба", Слабаков казва, че "се държат като ангели и махат с големи бели крила, не употребяват т.нар. мръсни думи, но си ги мислят непрекъснато".

"Знам, че съм най-продаваният поет от 20 години насам, което не говори много добре за българската поезия", коментира пред Би Ти Ви режисьорът и каза стих, посветен на жена му:

"Бургас е мръсен, грозен град.
Там чайките пищят на воля.
Умирам аз от студ и глад.
А Ернестина ще заколя."

Андрей Слабаков е 50-годишен, син е на големия български актьор Петър Слабаков (1923-2009).

Режисьор е на филмите "Хиндемит" (2006), "Ерудитъ" (2005), "Перловец - реката на живота" (2001), "Импровизация" (2001), "Али Мехмед - самотният поет и смисълът на живота" (2001), "Вагнер" (1998).

Като актьор се е снимал още като дете - в "Таралежите се раждат без бодли" (1971). Изпълни ролята на Бойчо Огнянов в тв сериала "Под игото" (1990), а последното му участие е като Емилиян Пугачов в снимания у нас италиански тв сериал "Капитанска дъщеря" по Пушкин.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Gen Z в България: Не просто протести, а събуждане на гражданското общество

Gen Z в България: Не просто протести, а събуждане на гражданското общество

България Преди 1 час

В епизода на "Телеграфно подкастът" гостите Ивайло Динев и Мариела Иванова обсъждат протестите на поколението Gen Z в България и по света

ПГ на "ДПС-Ново начало": Следим стриктно цените и настояваме за твърди мерки срещу спекулата

ПГ на "ДПС-Ново начало": Следим стриктно цените и настояваме за твърди мерки срещу спекулата

България Преди 1 час

Това се посочва в позиция на депутатите от политическата формация до медиите

<p>Зловещите последни думи на Роб Райнър за сина му Ник</p>

Зловещите последни думи на Роб Райнър за сина му Ник

Любопитно Преди 1 час

В сряда Службата на съдебния лекар на окръг Лос Анджелис обяви, че смъртта на Роб и Мишел Райнър е причинена от „множество наранявания с остър предмет“. Синът им Ник беше арестуван за двойното убийство

Джесика Алба

Джесика Алба показа снимки с новото си гадже - звездата на Marvel Дани Рамирес

Любопитно Преди 1 час

Джесика Алба, 44, показа новото си гадже, актьора от Marvel Дани Рамирес, 33, в Маями- двойката бе забелязана на концерт и плаж, след раздялата на Джесика с Кеш Уорън, феновете поздравиха звездата за новата ѝ връзка

Внимание, шофьори, самокатастрофирал камион ограничи движението между София и Своге

Внимание, шофьори, самокатастрофирал камион ограничи движението между София и Своге

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал в района на Луково (при километър 65)

Стоян Саладинов в "Телеграфно подкастът": Опасността за Бойко Борисов от Сретен Йосич не е отминала

Стоян Саладинов в "Телеграфно подкастът": Опасността за Бойко Борисов от Сретен Йосич не е отминала

България Преди 2 часа

Основната теза на Стоян Саладинов, участник в ареста на Сретен Йосич в България, е, че опасността за Борисов, свързана с Йосич, не трябва да се подценява

Разследват смъртта на българин, починал в американски затвор

Разследват смъртта на българин, починал в американски затвор

България Преди 2 часа

Служители на Имиграционната и митническа служба на САЩ са уведомили Комисията по вътрешна сигурност на Сената за трагичния инцидент

Турция пресече трафик на 163,9 кг хероин за България

Турция пресече трафик на 163,9 кг хероин за България

Свят Преди 2 часа

Наркотикът е разкрит в ТИР

Обявиха ваканцията на депутатите за Коледа и Нова година

Обявиха ваканцията на депутатите за Коледа и Нова година

България Преди 2 часа

Следващото редовно пленарно заседание е на 14 януари

<p>Мъж загина&nbsp;при пожар в Русе</p>

Пожар в апартамент в Русе, откриха овъглено тяло на мъж

България Преди 2 часа

Причините за възникването на пожара и обстоятелствата около настъпилата смърт са в процес на изясняване

<p>Разкриха подробности за кражбата на 3,2 млн. лева от болница в Пловдив</p>

Случаят с кражбата на 3,2 млн. лева от болница в Пловдив е свързан с промяна на управителите на дружества

Свят Преди 3 часа

Работата по досъдебното производство продължава, като се събират документи по отношение на собствеността на болничното заведение

<p>ИД призова за атентати в страните от Запада</p>

"Ислямска държава" призова за атентати в страните от Запада

Свят Преди 3 часа

Наблюдатели на дейността на групировката, цитирани от медиите, отбелязват, че подобен ясен призив е рядкост за ИД

<p>Какво ще стане с левовете след еврото</p>

БНБ сама ще реже левовете след Нова година, монетите отиват на скрап

България Преди 3 часа

Изображенията върху сегашните стотинки първо ще се изтрият, а полученият метал ще се продаде

Питър Грийн

Кръв навсякъде, наранявания по тялото и мистериозна бележка – смъртта на Питър Грийн

Свят Преди 3 часа

Източници от правоохранителните органи твърдят в четвъртък, че тялото на актьора е имало „някои наранявания, но все още не е ясно как са възникнали“