Рекорден брой участници се борят за "Синята лента на Cor Caroli"
Източник: netinfo

Д нес, 15 август – Денят на Варна, официално стартира Тринадесетата международна регата “COR CAROLI – BAVARIA YACHTS, powered by LEXUS”. По традиция тя се организира от фондация „Кор Кароли” и Яхт-клуб „Бавария яхтс”, като за втора поредна година се подкрепя от генералния спонсор LEXUS. Тазгодишното издание, началото на което съвпадна с официалния ден на гр. Варна, събира за 13-а поредна година всички любители на ветроходството и предлага на публиката екстремни емоции, които са запазената марка на регатата, създадена в памет на Капитан Георги Георгиев - първия българин, извършил сам околосветско плаване с ветроходна яхта.

В навечерието на първия стартов ден, с парти за добре дошли, домакините-партньори от INTERNATIONAL Hotel Casino & Tower Suites, сложиха началото на поредната красива морска надпревара. Тринадесетата международна регата “COR CAROLI – BAVARIA YACHTS, powered by LEXUS” бе официално открита в присъствието на медии, организатори, състезатели и спонсори, като лично заместник-кметът на гр. Варна - г-н Пейчо Пейчев, поздрави всички гости и даде старт на най-мащабното ветроходно събитие по българското Черноморие. Очаква се и много други публични личности, основно известни със страстта си към екстремното, да посетят регатата във всички нейни етапи. Една от най-младите звезди на българското кино и театър – Фахрадин Фахрадинов, също е на морето специално за събитието, за да се включи в някой от екипажите, демонстрирайки своя спортен дух и хъс за победа.

В тазгодишното издание участват рекорден брой състезатели - 46 яхти, които плaват под флаговете на България, Украйна, Русия, Франция, Италия, Панама, като над 300 състезатели се борят за „Синята лента на Cor Caroli”.

Програмата на тазгодишната регата е наситена със събития, подходящи за всеки вкус. Специално за любителите на този спорт се провеждат две състезания „Pro-Am”, в които едновременно могат да участват професионалисти и аматьори. Първото от тях се проведе още на 14-ти август във Варненския залив, ден преди официалния старт на регатата. Освен екипажите, се включиха и много гости, спонсори и обществени личности. Специален гост на първата “Pro-Am” гонка бяха сексапилните волейболистки, участнички в Европейското първенство по плажен волейбол за състезатели до 22 г., на което тази година Варна е домакин. Двете спортни събития си подадоха ръка, като обединиха ветроходството и волейбола. Момичетата направиха няколко разигравания по лодките, след което пожелаха успех на всички състезатели. За да докажат, че ги бива не само в плажния волейбол, а и във ветроходството и екстремните изживявания, волейболистките скочиха в движение от две от яхтите и заплуваха към брега. Катер дойде на помощ на волейболните русалки и ги отведе на плажното игрище, където да продължат Европейското по плажен волейбол.

За първите места в “Pro-Am I” бяха раздадени множество награди, сред които комплекти професионално яхтено облекло и специализирани яхтени часовници с марка Suunto. Първо място в клас IRC Racers спечели Venid Yacht, в клас IRC 2 Cruisers – LZ Yachting, в клас IRC 3 Classic – Muson, a във Free Class приза грабна Blue Magic. Вторият “Pro-Am” ще се проведе на 17 август в Балчик.

За втора поредна година, по време на регатата, генералният спонсор LEXUS организира и ексклузивна, ветроходна премиера за България на новия модел на LEXUS - IS 300h. Гостите на регатата ще бъдат едни от първите, които ще имат възможност да шофират този революционен пълен хибрид и да проверят сами невероятното съотношение - 223 к.с. при разход на гориво 4.3 л/100 км и едва 99 г/км СО2 емисии.

Логично, XIII-та Международна регата “COR CAROLI – BAVARIA YACHTS, powered by LEXUS” предизвика голям интерес. През последните години, въпреки кризата, ветроходството остава предпочитано хоби, заради заряда на екстремен спорт, съчетан както с физическо, така и с умствено натоварване при определяне на най-успешната тактика за улавяне на вятъра. Това е и причината за пореден път големи компании като „Lexus” и трите етапни спонсора – Texaco Havoline, Konica Minolta и Sogelease, да застанат зад най-престижното ветроходно събитие в България за 2013 г. Факт, който свидетелства за тенденция, която може да доведе до подобряване на изгледите за бъдещото развитие на ветроходния спорт като цяло.

През 2013 г. се навършват 36 години от подвига на капитан Георги Георгиев, който прекосява земното кълбо за рекордно краткото време от 201 дена, 21 часа и 36 минути и влиза с това свое постижение в „Книгата на рекордите Гинес”. Постижение, повторено от мнозина, но яхтата "Кор Кароли" и капитан Георги Георгиев са първите в България. Регатата е прекрасен повод българите да си спомнят за самоотверженото приключение на този наш сънародник и поне за няколко дни да се потопят в атмосферата на истинските морски преживявания.

 
Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Валери Николов

Почина създателят на българска верига супермаркети Валери Николов

България Преди 43 минути

Лили Иванова изказа своите искрени съболезнования в пост във Facebook

Трагедия на пътя: 27-годишен мъж загина на място край Велинград

Трагедия на пътя: 27-годишен мъж загина на място край Велинград

България Преди 1 час

Загиналият е управлявал лек автомобил, предприел е изпреварване и се е блъснал в насрещно движещ се микробус

Мъж загина при челна катастрофа на пътя Габрово - Севлиево

Мъж загина при челна катастрофа на пътя Габрово - Севлиево

България Преди 3 часа

По първоначални данни челно са се сблъскали два автомобила

Доналд Тръмп връчи медалите на „Кенеди център“

Доналд Тръмп връчи медалите на „Кенеди център“

Свят Преди 4 часа

Тази година бяха отличени кънтри легендата Джордж Стрейт, актьорът и певец Майкъл Крофорд, филмовата звезда Силвестър Сталоун и членовете на рок групата Kiss

Илон Мъск призова ЕС да бъде премахнат

Илон Мъск призова ЕС да бъде премахнат

Свят Преди 4 часа

По-късно Мъск добави в друго съобщение в Х, че бюрокрацията на Европейския съюз „бавно до смърт задушава Европа“

Тегне ли проклятие над Лувъра? Музеят погълнат от мръсни води, стотици книги са унищожени

Тегне ли проклятие над Лувъра? Музеят погълнат от мръсни води, стотици книги са унищожени

Свят Преди 5 часа

Наводнението е станало в отдела за древноегипетските антични произведения на изкуството

Крал Чарлз и кралица Камила показаха коледната си картичка за 2025 г.

Крал Чарлз и кралица Камила показаха коледната си картичка за 2025 г.

Любопитно Преди 5 часа

Фотографията показва краля и кралицата във вила „Волконски“ в Рим по време на посещението им в Италия през април

Арестуваха мъж на летище "Хийтроу" след атака с лютив спрей

Арестуваха мъж на летище "Хийтроу" след атака с лютив спрей

Свят Преди 5 часа

Пострадалите при атаката бяха откарани в болница, но се смята, че те не са в сериозно състояние

Помощ по въздух: Доставиха провизии на моряците от заседналия край Ахтопол танкер

Помощ по въздух: Доставиха провизии на моряците от заседналия край Ахтопол танкер

България Преди 5 часа

Плавателният съд е трети ден край Ахтопол и по всяка вероятност ще остане на котва и през следващите дни

Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари

Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари

Свят Преди 6 часа

Вчера и днес Русия отново бомбардира Украйна с множество удари с дронове и ракети

Нетаняху: Анексирането на Западния бряг остава предмет на дискусии

Нетаняху: Анексирането на Западния бряг остава предмет на дискусии

Свят Преди 6 часа

Нетаняху съобщи днес също така, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп по-късно през месеца

Доналд Тръмп и Кийт Келог

Кийт Келог: Краят на войната в Украйна е наистина близо

Свят Преди 6 часа

Двата основни спорни въпроса са за територията – предимно за бъдещето на Донбас – и за бъдещето на украинската Запорожка АЕЦ - най-голямата в Европа, която в момента е под руски контрол

Осуетиха опит за военен преврат в Бенин

Осуетиха опит за военен преврат в Бенин

Свят Преди 6 часа

По-рано група военни обявиха по държавната телевизия, че са взели властта

Движението на тирове през "Кулата" и "Илинден" е спряно

Движението на тирове през "Кулата" и "Илинден" е спряно

България Преди 6 часа

Заради протеста на гръцките фермери е блокиран за камиони и ГКПП "Капитан Петко войвода"

Тежка катастрофа на пътя София-Варна, мъж е в тежко състояние

Тежка катастрофа на пътя София-Варна, мъж е в тежко състояние

България Преди 7 часа

Произшествието е станало в района на Добри дял

От мрежата