Пробиотици - какви са различните видове?
Източник: iStock/Getty Images

С ъвременният начин на живот често взима многобройни жертви, като интестиналното здраве и състоянието на чревната флора обикновено е сред първите пораженци. Стрес, непълноценно хранене, злоупотреба с алкохол, преумора, недоспиване, липса на физическа активност, тютюнопушене, злоупотреба с лекарства са все фактори, които по един или друг начин увреждат състоянието на стомашно-чревния тракт, което повлича поредица от събития и вероятно лежи в основата на развитието на многобройни заболявания.

Познаването на пробиотиците и приемът на подходящи пробиотици от drugstore.bg позволява превенция на тези нарушения и се използва като част от комплексното лечение на редица заболявания, за които е доказана ключовата роля на интестиналната микрофлора.

Какво представляват пробиотиците?

Чревният микробиом представлява сложна, но фино балансирана система, в която цари изключително добре поддържано равновесие между полезни и патогенни (лоши, вредни, болестотворни) микроорганизми. Нарушаването на това равновесие, например при боледуване, при прием на някои лекарства, силен стрес, небалансирана диета и под влияние на редица други фактори, води до потискане на полезните микроорганизми и/или увеличаване популациите на патогенните. Това от своя страна може да резултира в широк спектър от неблагоприятни за човека последици, вариращи от стомашен дискомфорт, запек или диария до отключване на различни по вид, тежест и етиология заболявания (включително автоимунни и онкологични).

Пробиотиците съставляват добрите микроорганизми и обикновено включват различни видове бактерии и дрожди. Освен в интестиналния тракт, пробиотици се откриват още в устната кухина (имат значение за оралното здраве), пикочните пътища, вагината, кожата и осъществяват многобройни функции, най-важните от които са превенция разрастването на патогенните микроорганизми.

Видове пробиотици

Пробиотиците обикновено съдържат бактерии или дрожди, като в зависимост от състава им могат да се очакват и някои разлики в желаните ефекти, което от своя страна подпомага специалистите в здравната система при избора на подходящ препарат за всеки отделен пациент.

Съществуват множество видове пробиотици, като сред най-застъпените се включват лактобацили, бифидобактерии, сахаромицес, стрептококи, ентерококи, ешерихия и бацилус.

Лактобацили се срещат естествено в пикочно-половата и храносмилателната система, като произвеждат млечна киселина посредством синтезата на ензима лактаза. Има над 50 различни вида лактобацили, като едни от най-популярните сред тях са Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus salivarius и други:

  • Lactobacillus acidophilus: L. acidophilus се среща в женската полова система (във вагината) и в тънките черва, като подпомага храносмилането и борбата с патогенните бактерии.
  • Lactobacillus reuteri: L. reuteri се открива в устната кухина и интестиналния тракт, като се асоциира с намаляване риска от развитие на кариес и стоматологични проблеми. Произвежда широкоспектърна субстанция с антибиотични свойства, известна като реутерин, за който е доказано, че потиска растежа и развитието на редица бактерии, гъби и дрожди и подпомага интестиналната флора.
  • Lactobacillus bulgaricus: L. bulgaricus участва активно в неутрализирането на токсини, в борбата с патогенните бактерии и в производството на собствени антибиотици.
  • Lactobacillus casei: подпомага имунната функция, прилага се безопасно при деца с разстройство или запек, както и при непоносимост към лактоза.
  • Lactobacillus helveticus: подпомага храносмилателната и имунната система, може да окаже благоприятни ефекти върху костната плътност при жени в периода на менопауза, като подобрява усвояването на калция, облекчава проявите при стрес, подпомага съня и кръвното налягане.

Bifidobacterium

Бифидобактериите са едни от най-добрите и информативни маркери за здравословното състояние на интестиналния тракт, като по-голямата част от тези бактерии се откриват по хода на дебелото черво. Важна особеност е, че в този участък от интестиналния тракт се формират до няколко дни след раждането и оказват голямо влияние върху състоянието на новороденото. Известни са около 30 различни вида бифидобактерии, като сред едни от най-често прилаганите се включват Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve:

  • Bifidobacterium bifidum: B. bifidum преобладава в интестиналния тракт (особено в дебелото черво) при новородени и са полезни за производството на някои витамини, за подпомагане на имунитета, както и при диария.
  • Bifidobacterium breve: B. breve се открива в храносмилателния тракт и половата система при жените, като се бори с патогенните бактерии.
  • Bifidobacterium longum: B. longum обитава храносмилателната система, има роля на антиоксидант и подпомага разграждането на въглехидратите. Изключително благоприятен ефект оказва при възпалителни чревни заболявания, болест на Крон, улцерозен колит, рак на дебелото черво, запек.

Saccharomyces

Сахаромицес (Saccharomyces boulardii) представляват вид дрожди и са изключително подходящи при стомашно-чревни неразположения, тъй като са отговорни за стимулирането на общия имунитет и локалните имунни механизми по хода на храносмилателния тракт.

Проявяват антимикробно, антитоксично и противовъзпалително действие, което ги прави особено подходящи при възпалителни заболявания на тънките и на дебелото черво, включително и болест на Крон.

Streptococcus thermophilus

Стрептококус термофилус се откроява с производството на големи количества лактаза (ензим, необходим за разтваряне на млечните храни) и се използва за профилактика на лактозна непоносимост при бебета, малки и големи деца. Може да се използва и при възрастни при отключване на непоносимост към млечни храни под въздействието на различни фактори.

Ползи от приема на пробиотици

Приемът на различни видове пробиотици се асоциира с редица разностранни ползи за организма, като пробиотиците едновременно подпомагат лечението на някои заболявания, но също така и предпазват от развитието на някои състояния. Сред едни от най-популярните им ползи се включват:

  • при храносмилателни нарушения: едни от най-честите показания за лечение с пробиотици включват храносмилателни нарушения, включително запек, диария, колики, метеоризъм, стомашен дискомфорт, независимо дали на фона на заболяване или временно неразположение, провокирано от храна, стрес, промени в средата.
  • при интестинални заболявания: прием на пробиотици се препоръчва при редица заболявания на чревния тракт с възпалителна, автоимунна или инфекциозна етиология, включително различните видове ентерит, колит, болест на Крон, улцерозен колит и други.
  • при кожни проблеми: доказана е тясната връзка между влошеното състояние на чревната флора и появата или обострянето на акне, поради което прием на пробиотици се препоръчва и в комплексното лечение на редица кожни заболявания, включително акне, дерматит, екзема, кожна свръхчувствителност и други.
  • за подобряване на имунитета: пробиотиците са важни за синтезата на някои витамини, антиоксиданти, за повишаване на устойчивостта на организма към вредни въздействия от различно естество.
  • при антибиотична терапия: практиката да се приемат пробиотици на фона на антибиотична терапия води до редукция на риска от поява на сериозни интестинални странични ефекти (най-често диария и влошаване на чревния микробиом) и се препоръчва дори при краткосрочно лечение с щадящи антибиотици.
  • други ползи: приемът на пробиотици оказва благоприятен ефект по отношение на женското здраве, когнитивните функции, забавяне на стареенето, облекчаване (в рамките на комплексната терапия) на проявите на тревожност, депресия и други психични и личностни разстройства, при сърдечно-съдови нарушения, при нарушения в липидния профил, наднормено тегло, метаболитен синдром и много други.

След обстоен разпит и преглед лекуващият лекар взема решението за необходимостта от допълнителен прием на пробиотици под формата на добавки, промени в храненето или комбинация от двете и подпомага избора на конкретен препарат, съобразно неговия състав.

 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 4 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 5 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 7 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 8 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 10 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 10 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 11 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 11 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 11 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 11 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 11 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 11 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 12 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 12 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 12 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала