Осъзнатото хранене: Рецепта за здраве и дълголетие
Източник: Lidl

С ъвременните хора обръщат все по-голямо внимание на здравословното хранене – такова, което би допринесло да поддържат тялото си енергично и здраво. Напоследък обаче, все по-актуален сред експертите по темата, става и друг важен аспект от храненето – как то влияе на здравето на нашата планета? Ето защо комисията EAT-Lancet, която включва 37 водещи учени от цял свят, разработи научно обоснована Планетарна диета, която предлага здравословен модел на хранене, който допринася за нашето здраве и това на семейство ни, като едновременно с това спомага за опазването на природата. Но, дори да не следваме стриктно планетарната диета, как да намерим баланса между двете и да се храним осъзнато?

В деветия епизод на видеокаста “Уменията на 21-ви век”, продуциран от Lidl, отговор на тези въпроси дават диетологът проф. д-р Дарина Найденова и популярният шеф-готвач Иван Манчев. Ето какво разказват те за храненето с мисъл.

  • Какво е планетарно хранене?

Проф. Найденова: Модел на хранене, който залага на равновесието на планетата. Според него храненето ни трябва да е такова, че производството и консумацията да бъдат в равновесие с природата, с малко замърсяване и малко разходване на ресурси.

Планетарно хранене не изключва нито една група храни, но в основата му са растителните - бобови, ядки, зеленчуци, в по-малко количество мляко и млечни и съвсем малко месо. Стремежът е консумацията на месо да се намали наполовина до 2050. Така може да се подкрепят екосистемите и да се подпомогне изхранването на увеличаващото се население. 70% от обработваемите площи в момента се използват за производство на храна за животни. Съгласете се, че не е много оптимално разпределението.

Все още имаме дисбаланс в разпределението на храната - едни гладуват, други преяждат. Имаме нужда да се насочим към по-щадящ начин на хранене не само за нас като хора, но и за планетата.

Източник: Lidl
  • А с какво да заменим месото?

Проф. Найденова: С яйца, с млечни продукти, с риба и морски дарове, с растителните алтернативи на протеин - бобови култури и ядки. Бобова и зърнена култура в комбинация заместват всички аминокиселини, нужни на организма

  • Добре ли е осъзнатото хранене да влезе в учебната програма?

Иван Манчев: Разбира се, задължително е. Децата трябва да знаят откъде идва храната, как да се храним, да познават храните. В чужбина има училища, в които децата сами отглеждат една част от храните, с които се хранят.

  • Как в тази концепция стои така важният въпрос - да закусваме или не?

Проф. Найденова: За мен като специалист по хранене, закуската е много важна, за да стартираме деня с енергия и да сме емоционално по-стабилни. Закусилият човек е по-благ човек.

проф. д-р Дарина Найденова
проф. д-р Дарина Найденова Източник: Lidl

Иван Манчев: По всички правила закуската е много важна, но е хубаво да знаем и какво да закусваме. В годините всеки научава как различните храни му действат. Например въглехидратите, които са “бърза енергия”, могат да направят някои хора сънливи. Така че е важно не само дали, но и какво закусваме.

  • А какво да закусваме?

Иван Манчев: Човек трябва добре да познава организма си и как усвоява различните вещества. Трябва да знаеш как ти действат въглехидратите например – дали ти дават сила или ставаш летаргичен.

За мен е важно да има яйца или друг протеин – месо, бекон, шунка. Правилно съчетани, те ти дават сила да направиш деня си прекрасен и удовлетворяващ. Овесените ядки също са хубави, защото подобряват перисталтиката.

Проф. Найденова: Нека допълня и аз – освен яйца, добър източник на протеини са и млечните продукти. Хубав пример за такава закуска е домат, сирене и хляб. Всички я обичаме, нали?

Иван Манчев: Трябва да се внимава много със захарта на закуска. Нея я срещаме и в плодовете, и в зеленчуците. Когато приемаме прекалено много захар, това натоварва панкреаса и не бива да нарушаваме баланса.

Иван Манчев
Иван Манчев Източник: Lidl
  • Защо преди години хората не са спазвали диети?

Проф. Найденова: Не са имали нужда. Ние нямахме проблеми с наднорменото тегло като нация допреди 20 години. Начинът ни на живот се промени много и това дава отражение на здравето и външния ни вид.

Иван Манчев: България е земеделска страна, в която физическият труд е бил част от ежедневието. Огромна част от населението ни е било заето с отглеждането на тези продукти. Като погледнем в днешно време, най-здравословно се хранят хората, които сами си произвеждат храната.

Градските хора, за разлика от тях, живеят забързано, не мислят как се хранят, ядат по бюрата и на крак, ядат фаст фууд, а после се чудят защо са затлъстели. А то е очевидно – в забързаното ежедневие те не се замислят какво ядат и как живеят.

Проф. Найденова: Планирай, че ще огладнееш. Ако знаеш, че трябва да закусиш, на предния ден ще си напазаруваш, за да имаш лесно решение на другата сутрин.

  • От кого хората да търсят съвети за храненето си?

Проф. Найденова: От лекар, особено когато човек вече има проблем с килограмите или друго заболяване, причинено от неправилно хранене. Човек може да влоши състоянието си много, ако сам реши да си прилага някакви диети.

А когато става дума за хранене на бременни и деца, абсолютно задължително е съветите да са от лекар. Недопустимо е хора, които нямат нужното образование, да дават съвети за хранене на база само прочетено от тях и на личния си опит.

Цялото интервю с проф. Дарина Найденова и шеф Манчев може да гледате в епизода „Рецепта за здраве и дълголетие: осъзнатото хранене“ от безплатната видео поредица „Уменията на 21-ви век“.

Източник: Lidl

За гостите в девети епизод:

Проф. д-р Дарина Найденова e преподавател в Медицинския университет във Варна. Има специалност „Хранене и диететика“ и обучава студенти и стажант-лекари в областта на здравословното и лечебно хранене. Прилага принципите на персонализирането хранене с цел профилактика, запазване на доброто здраве и антиейдж ефект.

Шеф Иван Манчев е сред най-добрите шеф готвачи в страната. Популярен е като част от кулинарната поредица Готви с Lidl.

За видеокаста „Уменията на 21-ви век“:

Образователният видеокаст „Уменията на 21-ви век“ е продължение на успешната вътрешна програма за обучения в лични, социални и граждански умения, която се провежда сред служителите на Lidl.

Той осигурява платформа за разговор по важни за личностното развитие и израстване теми. Водещи на видеокаста са двама експерти от HR екипа на Lidl - Александрина Николова и Александър Стоичков. В разговори със специалисти в различни области те обсъждат актуални теми като медийна грамотност, изграждане на личен бранд в социалните мрежи, асертивна комуникация, поставяне и постигане на лични цели, баланс между работа и личен живот и много други.

За Лидл България:

Lidl е най-голямата верига магазини за хранителни стоки в Европа. Част e от немската Schwarz Gruppe и присъства в 31 държави. В България Lidl стартира своята дейност през 2010 г. Днес компанията има 131 магазина в 57 града и над 4000 служители. Предимствата на специфичния бизнес модел, широката гама продукти с оптимално съотношение качество-цена и въвеждането на редица иновативни практики и модели, наложиха Lidl в България като смарт дискаунтър, предлагащ високо качество на добра цена, и компания, която подхожда честно, отговорно, с мисъл и грижа за своите клиенти, служители и партньори.

 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 18 минути

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 25 минути

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 1 час

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 2 часа

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 9 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 9 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 9 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 10 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

България Преди 11 часа

По-високи ще са наказанията за нарушения

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 11 часа

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 11 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Свят Преди 12 часа

Руските власти набират 30 000 до 40 000 души в армията всеки месец

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 13 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Намериха мъртво изчезналото момиче от Хасково

Намериха мъртво изчезналото момиче от Хасково

България Преди 13 часа

Магдалена Русева изчезна в събота сутринта

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 14 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен