Как да се разплащаме безопасно онлайн
Източник: Thinkstock/Getty images
0

О нлайн разплащанията отдавна заеха своето място в света на хората и начина, по който те заплащат различни продукти и услуги. Удобствата при плащанията през различни устройства са несъизмерими спрямо тези, които се извършват с кеш суми. С тях обаче идва и нуждата от осигуряване на безопасна среда за извършването на онлайн транзакциите. Те са обект на хакерски атаки ежедневно, така че е важно да знаете как да защитите своята информация, за да не позволявате злоупотреби.

Онлайн плащания с дебитни/кредитни карти

При пазаруване онлайн или при плащане на различни сметки, много от доставчиците на конкретната услуга или продукт приемат суми чрез дебитни или кредитни карти. За да се извърши транзакцията, вие трябва да въведете данните от своята банкова карта, като по този начин предоставяте доста информация за целия процес.

Според много от специалистите по киберсигурност, този начин на плащане сте най-застрашен. Причината е, че споделяте информация, която може да е обект на атака от хакери. Също така, ако попаднете на онлайн продукт или услуга, която е фалшива и заплатите за нея, отново ви очакват проблеми. Най-дребният от тях ще бъде, ако единствено не получите това, за което сте платили. По-трудната ситуация настъпва, когато недоброжелателите извършват тегления на пари от картата с вашите лични данни, докато не я източат изцяло.

Малко по-голяма сигурност съществува при нареждането на преводи през услугата за онлайн банкиране на вашата институция. Повечето банки предлагат възможност преводът ви да се потвърди чрез няколко стъпки, т.е. докато не потвърдите транзакцията чрез специален код, тя няма да бъде завършена. Важно е обаче добре да пазите данните си за вход в електронното банкиране и да не позволявате чужд достъп.

Разплащания посредством е-портфейли

Сред най-нашумелите опции за разплащания в мрежата са тези на т.нар. eWallets или електронни портфейли. В това число влизат най-различни опции, като Skrill, Neteller, PayPal и други подобни. Те не са познати на много хора у нас, след като в България все още разплащанията в кеш са най-предпочитани. Дигиталните портфейли предлагат доста предимства. Едно от тях е, че се приемат от най-различни услуги и онлайн магазини.

В Интернет може да срещнете провайдъри на услуги, които приемат единствено плащания чрез някой от електронните портфейли. Те са характерни и в хазартния бранш. Онлайн сайтове за залози като Winbet поддържат депозити и тегления чрез разнообразни дигитални портфейли. Букмейкърските анализатори от Betenemy допълват, че плащанията посредством e-wallets са едни от най-надеждните. Освен високото ниво на сигурност, те се характеризират и с бързо изпълнение. Ако за получаване на пари посредством дебитна карта са нужни около 3 работни дни, при електронните портфейли тази транзакция ще бъде завършена до 24 часа.

Услугите на дигиталните системи за разплащания се явяват такива от трети страни. Този факт, може би, спира някои от хората у нас да ги използват. Това обаче не е правилният подход, защото при тях предоставяте информацията от банковата си карта само на едно място. Например, след като регистрирате дебитната си карта в PayPal, за всяко разплащане ще използвате единствено имейл адреса си в сайта на електронната услуга. С един имейл адрес извършвате плащания за най-различни услуги, докато при плащане с карта, трябва винаги да въвеждате детайлите от нея.

Мобилни платежни системи

Стигнахме и до възможностите за плащания посредством вашия смартфон. На първо четене, доста хора веднага ще ги определят като незащитени, но услуги като Google Pay и Apple Pay изобщо не са такива. Те са характерни съответно за устройства с Android и iOS операционни системи, като позволяват на потребителите да извършват сигурни плащания онлайн.

Голямото предимство при тези системи е, че няма нужда да предоставяте банковата си информация всеки път и на всеки сайт, където трябва да извършите превод. По този показател те си приличат с електронните портфейли, но мобилните плащания имат един огромен плюс. Той се крие във факта, че споменатите по-горе системи използват биометрични данни, за да стартират и извършат транзакцията. Това ще рече, че преводът ще се стартира само с вашия пръстов отпечатък или чрез лицево разпознаване. При това положение, дори устройството ви да бъде откраднато, услугата за разплащания, която е инсталирана, е малко вероятно да се използва.

Според специалистите, мобилните разплащателни системи са сред най-защитената опция и обикновено са трудни за пробиване. Хакерите ще се нуждаят от доста време и усилия, ако искат да стигнат до ценната информация, а те най-често търсят бързия успех.

Съвети за безопасност при онлайн плащания

След като разгледахме и анализирахме най-често използваните средства за разплащания онлайн, ще се спрем и на няколко съвета за безопасност. Независимо дали става въпрос за закупуване на продукт или плащане за услуга, имайте едно на ум за следните мерки:

  • Плащайте в сайтове със защитена връзка - сайтовете в Интернет имат възможността да осигурят защитена връзка, докато ги използвате, посредством SSL сертификат. Той се появява точно пред URL адреса на сайта, така че е добре да избегнете страниците, които не са защитени.

  • Не използвайте публични Wi-Fi мрежи за разплащания - препоръчително е да извършвате своите плащания единствено през сигурни и защитени интернет връзки, с които сте запознати.

  • Избирайте внимателно сайтовете, от които пазарувате - добре е да се доверите на доказани имена в сферата на онлайн търговията. По този начин ще сте спокойни не само за вашето плащане, но и за продукта/услугата. Ако за първи път ще пазарувате от даден сайт и той е непознат за вас, добре е да потърсите мнения за него в Интернет.

  • Сменяйте паролите на онлайн банкирането си - това може да важи също така и за електронните портфейли. Добра опция е да активирате и двуфакторната автентикация за извършване на плащане, което значително ще засили сигурността.

  • Проверете извършената транзакция - дори да пазарувате посредством е-портфейл, добре е да проверите наредения превод през вашето онлайн банкиране, за да се уверите, че няма злоупотреба със сумата.

  • Внимавайте с получени email съобщения от несигурни източници - доста често хакерите изпращат имейл съобщения от името на конкретна банкова институция или дигитален портфейл. В него ви приканват да смените паролата си. Не го правете, защото по този начин те ще получат достъп до акаунта ви и ще станете жертва на измама. Банките не изпращат подобни съобщения, така че по-добре се свържете с тях в такава ситуация.

  • Не се доверявайте на нетрадиционни методи за плащане - ако доставчикът на конкретна услуга в мрежата поиска от вас да заплатите по странен начин, по-добре се откажете от неговите услуги. Твърде вероятно е те да се окажат недостоверни дори да изпълните плащането.

Големи промени се случват във финансовия сектор, като компаниите търсят най-ефективните начини за извършване на защитени транзакции. Целта е да се постигне максимален баланс на сигурност и удобство за потребителя, който да има възможността да се разплаща без особени затруднения. В същото време хакерите са наясно, че няма система, която да не бъде пробита рано или късно. Важното е да спазвате основните принципи за защита при онлайн разплащанията. По този начин ще постигнете максимална сигурност на своите пари и лична информация.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

Свят Преди 6 часа

Те са за хотелите, круизите и пътищата и се въвеждат заради новия климатичен данък, който измества досегашния туристически

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Свят Преди 7 часа

През последните месеци Баладжи се изказа публично срещу практиките на компанията за изкуствен интелект

Арестуваха бивш министър на отбраната на Бразилия за готвен преврат

Арестуваха бивш министър на отбраната на Бразилия за готвен преврат

Свят Преди 10 часа

Брага Нето също така е бил началник на канцеларията на бившия президент Жаир Болсонаро

Кой е Михаил Кавелашвили – бившият футболист, който стана президент на Грузия

Кой е Михаил Кавелашвили – бившият футболист, който стана президент на Грузия

Свят Преди 10 часа

Кавелашвили играе като нападател за английския отбор „Манчестър сити“ в периода 1995-1996 г.

От прокурор суперзвезда до президент: Историята на сваления Юн Сук-йол

От прокурор суперзвезда до президент: Историята на сваления Юн Сук-йол

Свят Преди 11 часа

Той е обвинен, че е подкопал южнокорейската демокрация, след като на 3 декември въведе военно положение

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозайки

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозайки

Свят Преди 11 часа

Той вероятно е с произход от племето микстеки и е инкрустиран с мозаечни плочки

Актьорите от "Малкълм" се събират отново, ще снимат нови епизоди

Актьорите от "Малкълм" се събират отново, ще снимат нови епизоди

Любопитно Преди 11 часа

Това ще се случи 25 години след първите снимки на продукцията

Путин се срещна с бившия казахстански президент Назарбаев

Путин се срещна с бившия казахстански президент Назарбаев

Свят Преди 12 часа

Предишната среща между Путин и Назарбаев се състоя в края на 2023 г.

Силни взривове отекнаха в Одеса; градът и областта са атакувани с ракети

Силни взривове отекнаха в Одеса; градът и областта са атакувани с ракети

Свят Преди 12 часа

Местните власти призоваха всички граждани да се укрият в бомбоубежища

Съдът освободи под гаранция двамата обвинени за източване на държавния бюджет

Съдът освободи под гаранция двамата обвинени за източване на държавния бюджет

България Преди 12 часа

Съдът не уважи искането на прокуратурата Живодар Терзиев и Борис Иванов да бъдат задържани под стража

Израел нанесе десетки удари в Сирия

Израел нанесе десетки удари в Сирия

Свят Преди 13 часа

Унищожени са няколко цели, включително изследователски център северно от Дамаск

"Българската Коледа" дарява модерно оборудване на Неонатологичното отделение в МБАЛ Благоевград

"Българската Коледа" дарява модерно оборудване на Неонатологичното отделение в МБАЛ Благоевград

Вдъхновени истории Преди 13 часа

С него много по-точно ще се извършват диагностични процедури, които са задължителни за недоносени или рисково родени бебета

Адвокат поиска да бъде отхвърлен иска срещу Джей Зи, обвинен в изнасилване

Адвокат поиска да бъде отхвърлен иска срещу Джей Зи, обвинен в изнасилване

Свят Преди 13 часа

Според защитника има несъответствия в твърденията на ищцата

змия

Мъж откри отровна змия под възглавницата си

Любопитно Преди 13 часа

„Не е нещо, което искате да имате в леглото си“

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

България Преди 14 часа

Съпредседателят на "Продължаваме - Промяната" коментира още и Бюджет 2025

След побоя: Разбиха витрината на фризьорския салон на Борислав Сапунджиев (СНИМКА)

След побоя: Разбиха витрината на фризьорския салон на Борислав Сапунджиев (СНИМКА)

България Преди 14 часа

Свидетел казал на потърпевшия, че маскиран мъж счупил стъклото с бутилка