Владислав Милев: Фирмите вече осъзнават киберзаплахите и се застраховат срещу тях
Източник: iStock

К иберпрестъпленията са новата пандемия на 21 век. Всеки ден чуваме за нови хакерски атаки, кражби на данни и финансови загуби, които парализират компании и поставят на риск репутацията им. Но дали бизнеса наистина е готов да се справи с тази заплаха?

Срещаме се с изпълнителния директор на ЛЕВ ИНС Владислав Милев, който разказва повече за решенията, които всяка компания може да си осигури чрез застрахователните продукти на компанията, насочени специално срещу кибератаки.

Заплахите за сигурността вече идват не само от реалния, но и от виртуалния свят. Tова ли ви накара да започнете да предлагате още преди 5 години кибер застраховки?

Кибер застраховането се появи като плод на визионерството на компанията в различни области. Сътрудничеството на ЛЕВ ИНС с международни партньори ни даде възможност да черпим опит и да проследим и западните тенденции. Така общата картина преди 5 години ни показа нарастващата нужда и възможността за създаване на кибер застрахователни решения, които ние предлагаме успешно, освен в България, а и в страните от ЕС, и които са актуални и днес – във време на военни конфликти, включително и на територията на Европа.

Според статистиката, в днешно време се реализират повече от 40 000 кибератаки дневно.  Те са част както от хибридната война, която измести конвенционалните оръжия, така и също плод на по-иновативни престъпници, решили да разширят бързо и лесно полето си на действие заради развитието на интернет, социалните мрежи и мобилните устройства.

Хората и бизнеса обаче все още не очакват тези кибератаки да засегнат точно тях. За жалост, все още съществува сериозно подценяване на киберсигурността, особено в по-малките компании и в личния ни живот.

В днешния свят, в който децата ни не играят на „сляпа баба“, а седят пред екраните на телефони и компютри, рискът дори те да бъдат обект на киберопасност е огромен.

Дигиталните процеси са неотменна част от нашия живот, както в личното ни съществуване, така и в бизнес средата, и посоките, в които трябва да работим за подобряване на киберсигурността, са много. Има нужда от обучения на хората за безопасно онлайн поведение, качествено технологично обезпечаване на бизнеса и домашните мрежи, както и управление на финансовите рискове. За всичко това се грижи кибер застраховането.

В ЛЕВ ИНС подхождаме към темата холистично, като предлагаме комплексни кибер застрахователни решения на нашите клиенти. Те представляват своеобразна комбинация от инструменти за превенция на кибер рисковете чрез технологични решения; мониторинг и съдействие от международни експерти по киберсигурност и застрахователни покрития за разнообразни кибер рискове.

Освен това, създадохме партньорска мрежа, която осигурява на нашите клиенти 360° подход към киберсигурността им чрез включване на обучение, превенция, технологична защита чрез партньорски центрове за киберсигурност (в страната и чужбина), кол центрове и не на последно място поемането на риска върху нас – чрез застраховането. С нашите кибер застрахователни продукти се опитваме да предпазим максимално новото (а и не само) поколение, както и бизнеса в дигиталния свят.

Осъзнават ли компаниите вече важността на този продукт и възползват ли се от него?

В Западна Европа, където имаме доста опит в кибер застраховането, бизнесите осъзнават сериозността на рисковете и проактивно търсят тези продукти. В последно време забелязваме особено нарастване на търсенето на кибер застраховки в Румъния и Полша, поради близостта си до конфликта в Украйна. Интерес има и в Малта, Франция и други западноевропейски държави.

Дигиталните рискове далеч не са обвързани само с военни действия или глобални конфликти. Друга основна цел на такива атаки е икономическа изгода за т.н. хакер, с цел изнудване, препродаване на данни, корпоративен шпионаж и не на последно място - чисти експерименти на тийнейджъри, искащи да докажат своите възможности пред съученици.

За съжаление, не изключваме и по-сериозни рискове, идващи от хора с проблемна психика и начин на мислене, чиито действия са насочени към подрастващите потребители на интернет или деца в преходна възраст.

Положителна тенденция е, че компаниите в България също започнаха да обръщат по-голямо внимание на киберсигурността си в последните години и все по-често се обръщат към кибер застраховките за подсигуряване на финансовите рискове от кибер престъпленията. Особено сега, в контекста на влязлата в сила Европейска директива NIS 2 (Network Information Security 2), която задължава много малки и големи организации в различни сфери на бизнеса да отговарят на изисквания за технологично и административно обезпечаване на киберсигурността, много компании започнаха да използват кибер застраховките за инструменти за обезпечаване на финансовия риск.

Източник: iStock

А частните клиенти?

Да, и те могат да се възползват от кибер застраховките. Няма ограничение. Частните клиенти са две основни групи. Едната е свързана със свободните професии, които имат какво да защитават в своите устройства - интелектуален труд, банкови сметки, файлове, а другата група са семействата в опит да предпазят децата си. Не на последно място - и хора, осъзнаващи реалните възможности от загуба на емоционално важни за тях файлове като снимките от сватбата, имейли от скъпи за тях хора и т.н.

Кои са основните предимства на кибер застраховките от ЛЕВ ИНС? Какви щети покриват?

Основното предимство е превенцията. Тя е на първо място, а на второ - различните подходи, продукти и възможности. Нуждите на всеки клиент са различни и пристъпваме към решаване на проблемите по различен начин. Покриването на риска също изисква индивидуален подход. Действаме според това, което нашите екипи анализират при разговор или попълнен от клиента онлайн въпросник.

Разработили сме различни продукти за нуждите на различните видове клиенти. За предприемачи, малки и средни компании имаме специално решение Кибер Лев, което е създадено с идеята да бъде финансово достъпно за всеки вид бизнес, независимо от мащаба му.

То включва три нива на защита за нашите клиенти: превенция чрез технологични решения, които им предоставяме; 24/7 мониторинг и защита от международни експерти в два SOC (Security Operations Center); и застрахователно покритие на множество рискове.

За големите компании, предвид техните специфични нужди, сме разработили Кибер застрахователна полица, която се грижи за тях в случай на кибер инцидент. Тя покрива щети от пропуснати приходи поради кибер прекъсване на дейността; разходи за възстановяване на дейността, щети от дигитални активи, кибер изнудване, съдебни и административни разходи в следствие на кибер инцидент и още много. Освен тези два продукта, има и още допълнителни кибер покрития и застраховки, както за индивидуални, така и за бизнес клиенти, които покриват общо повече от 20 различни кибер риска.  

За кои компании са предназначени и каква е цената им?

Няма компания, която да не може да се възползва от кибер застраховка. Малки и средни компании, корпорации, международни вериги, телекоми , IT компании, съюзи и организации с нестопанска цел … да не изреждаме. На практика, всички! А относно цената, тя е много гъвкава и обикновено се определя от рисковете, които клиентът избере. Всяка компания има индивидуални нужди, според спецификата на бизнеса и операциите си и затова кибер застрахователните решения са гъвкави и индивидуални. При всички случаи, цената е изключително достъпна за всяка компания на нашия пазар и няма да повлияе на бюджета ѝ съществено.

Важен елемент от киберсигурността е поведението на служителите и тяхната собствена дигитална грамотност. Покрива ли застраховката инциденти с причина „грешка на служители“? 

Да, кибер застраховката покрива щети, нанесени от кибер инцидент в следствие на грешка на служител, стига тя да не е с предумишлен характер. Такъв тип грешки се покриват и от други застрахователни продукти на компанията, свързани с професионалната отговорност. Дигиталната грамотност на служителя по принцип е необходимост и задължение на компанията, въпреки че обученията у нас все още не са от най-популярните придобивки за служителя.

Ето защо заедно с нашите партньори от CYBER 360 Academy предлагаме такива обучения за различи нива на знания по киберсигурност, както за частния бизнес, така и за държавни и общински структури.

Нашата социална кампания „Пази детето в интернет“ също има своята еволюция и вече полага усилия насочени към родителите да ги обучи на базови знания за тяхната собствена сигурност в онлайн пространството и тази на децата им. Тези обучения се предлагат безвъзмездно на всички компании, които желаят да дадат това допълнително знание на екипите си.  

Източник: iStock

Какъв е процесът по сключване на киберзастраховка?

Процесът е доста бърз и лесен, дори е по-лесно от сключване на Гражданска отговорност. Може да бъде изпратено запитване през уеб сайта ни, по мейл или да се попълни онлайн въпросник. Може, разбира се, да се посети и някой от нашите близо 100 офиса в цялата страна.

В рамките на няколко минути всеки може да направи първата крачка към това да бъде защитен от кибер рисковете. Конкретно за кибер решенията с корпоративен характер, е възможно да е необходимо да се направи среща и с колегите от IT отдела на клиента, да се обсъдят специфичните им нужди и да се направят проверки и тестове за сигурност. В този случай сключването би могло да отнеме няколко дни.

Наскоро, на събитие за електронна търговия споменахте, че въвеждате нов продукт – Застраховка на сайт. Понеже няма аналог в България, моля да разкажете повече за тази застраховка?

Това е нов продукт не само за България и региона, но и почти за половин ЕС. Това е застраховка, която защитава уебсайта на клиента, независимо дали той е корпоративен сайт, онлайн магазин, уеб портал или друг. Застраховка на сайт покрива всички видове сайтове. Изключителен интерес към нея имаме от страна на представители на онлайн магазини, уеб портали и др. Продуктът покрива различни рискове, но основните са:

  • Загуби от прекъсване на дейността на сайта поради кибер инцидент
  • Повреда на цифрови активи, свързани с работата на уебсайта
  • Загуби поради кибер изнудване
  • Разходи за управление на кризи;
  • Разходи за разследване на кибер инциденти
  • Покритие за регулаторни пропуски (глобите от КЗЛД и други институции са в процент от оборота на компанията за предходната година!)

Не на последно място - покритие на разходи за лична репутация и др. Застраховка на сайт покрива и  рискове, свързани към трети страни ,а това е доста важен елемент, като:

  • Искове за отговорност към трети лица във връзка с поверителността на личните данни;
  • Искове, свързани с глоби и неустойки, наложени във връзка със стандартите за сигурност на индустрията за картови транзакции (PCI DSS);
  • Искове за регулаторна защита и неустойки и други

ЛЕВ ИНС има изградена политика за стимулиране на клиенти, желаещи  допълнителни покрития, даващи отделна защита за непокрити по други продукти (дори и от други застрахователи) рискове.

Можем спокойно да комбинираме кибер продуктите със застраховка за професионални отговорности, СМР в комбинация с финансови рискове, Имущество, както на физически лица така и на корпоративни клиенти.

Все пак нашата мисия е чрез всеки застрахователен продукт да решаваме конкретни проблеми на бизнеса, в които застрахователят поема риска върху себе си.


Владислав Милев е магистър по икономика, специалност „Маркетинг и мениджмънт". Специализирал е техники за продажби в академията на General Motors. Има над 25 години опит в автомобилния бранш, като е заемал позициите на feet мениджър за България в Adam OpelAG u General Motors Сompany, бил е изпълнителен директор на София Ауто и оперативен директор на на АЛД България, част от Сосиете Женерал Груп. От 7 години работи в сферата на застраховането като директор „Бизнес развитие" в застрахователен брокер, а от 2021 г. е директор на „Софийски Корпоративен Център" на ЗК „Лев Инс" АД. От началото на 2023г. Владислав Милев е Изпълнителен директор към Управителния съвет на компанията и развива представителствата на дружеството в Румъния и Полша.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 5 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 7 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 9 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 9 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 11 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 11 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 12 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 12 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 12 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 12 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 12 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 12 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 13 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 13 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 13 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала