Председателят на ДКЕВР: Възможно е понижение на цената на природния газ от 1 април
Боян Боев   
Източник: БГНЕС

П рез първото тримесечие на 2014 г. ще се анализират възможностите за намаление на цената на природния газ и, ако има възможност за такова намаление, то това ще се отрази на всички дружества, ползващи синьото гориво, заяви председателят на ДКЕВР Боян Боев след обществено обсъждане за намалението на цените на електроенергията от 1 януари.

По думите му така могат да бъдат намерени резерви и за намаление на цените на парното отопление, а евентуално - и на електроенергията.

Смятам, че има резерви за понижение на цената на природния газ, каза Боев.

Всеки може да има своето становище, коментира той изказаните на общественото обсъждане опасения, че намалението на цените на тока може да има ефекта на бумеранг и да доведе малко по-късно до по-голямо поскъпване.

В началото на година ще има одит на трите ЕРП-та – ЧЕЗ, ЕВН, Енерго-про, „Златни пясъци”, „Топлофикация София”.

"Това е само началото. Ще стъпим на информацията, която имаме от одитите през 2010 г. и ще обявим официално екипа, който ще участва в одита. Ще имаме и външни експерти. Нашето желание е да обхванем цялата дейност", посочи Боян Боев.

Той подчерта, че идеята е одитите да са напълно изчерпателни. "Задали сме си срок от около 4 месеца. Ако се налага, срокът ще бъде удължен, стига да успеем да анализираме изцяло информацията, която ще получим”, заяви той.

В отговор на въпрос какво ще направи ДКЕВР, ако одитите покажат, че не е обосновано понижение на технологичните разходи на електроразпределителните дружества, Боев каза, че тогава ДКЕВР ще вземе акуратните мерки, независимо какви са.

По време на обсъждането днес представителите на трите електроразпределителни дружества и на топлофикациите заявиха, че не приемат намалението на технологичните им разходи при корекцията на цените на електроенергията от 1 януари 2014 г.

Не приемаме мотивите на работната група на ДКЕВР за намаление на цените, свързани с технологичните разходи при производство на електрическа енергия, посочи Валентин Терзийски - зам.-председател на Асоциацията на топлофикационните дружества. Той отбеляза, че високоефективното комбинирано производство се постига от горивни инсталации, съобразени с горивата, които се използват в България, а при тях има увеличение с 20% на логистичните разходи. Терзийски призова към повече мъдрост и анализ на предоставените от дружествата данни.

От електроразпределителните дружества заявиха, че при корекцията на цените не са отразени разходите за балансиращ пазар, които те ще имат през следващата година. Йорг Золфелнер - председател на УС на "ЕВН България", запита на база на какви данни е изработено становището за намаление на технологичните разходи на електроразпределителните дружества и дали ако има друго външно експертно становище, ДКЕВР ще се съобрази с него.

Золфелнер посочи, че са необходими огромни инвестиции, за да има мрежата качество като в западноевропейските страни. С намалението на цените ефектът за мрежата ще е отрицателен, защото ще се намалят средствата за поддръжка и ощетен ще е крайният потребител, посочи Золфелнер.

Зорница Генова - мениджър в ЧЕЗ, заяви, че това е третото поредно намаление на технологичните разходи на дружествата - през март те са намалени от 15 на 12%, от август - на 10%, а сега се намаляват на 8%, без да са посочени мотиви.

Пред журналисти Генова заяви, че дружествата най-вероятно ще обжалват решението на ДКЕВР в съда. От 1 януари намалението на цените ще влезе в сила и ние ще го изпълняваме, но тези цени ще имат ролята на бумеранг, добави още Генова.

Божидар Митев - председател на Независимия синдикат на енергетиците, заяви, че предлаганите промени не са обсъждани в Консултативния съвет към ДКЕВР, а се прави формално обществено обсъждане в предпоследния работен ден за годината. С измененията в цените не се постига баланс между интересите на енергийните предприятия и потребителите, категоричен е Митев. Поредното намаляването на цените няма да реши проблемите в енергетиката, то ще се върне със страшна сила върху гърба на потребителите, заяви той. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

Шофьор помете колчета на бул. "Черни връх" в София

България Преди 19 минути

Отказал е да даде проба за алкохол и наркотици

"Хамас" с готовност да се откаже от властта?

"Хамас" с готовност да се откаже от властта?

Свят Преди 23 минути

Кой би могъл да управлява занапред ивицата Газа?

Заместник-кметът на столичния район "Оборище" Стоян Михалев подава оставка

Заместник-кметът на столичния район "Оборище" Стоян Михалев подава оставка

България Преди 1 час

Той беше назначен на поста заради договорена партийна квота

Частица от мощите на Свети Георги Победоносец идва у нас

Частица от мощите на Свети Георги Победоносец идва у нас

България Преди 1 час

Тя тържествено ще бъде посрещната за втори път в България - в храм “Свети Атанасий” в Лозен

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

Свят Преди 2 часа

Научни екипи от Чили анализират тревожния ускорен разпад на ледовете

Икона на княз Борис

2 май: Умира един от най-забележителните български владетели

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Времето в петък: Топло, но с изненади ☀️🌧️</p>

Топло, но с изненади в петък: Слънце, а след това дъжд с гръмотевици ☀️🌧️

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 21°

AI не пести време, а създава повече работа на хората

AI не пести време, а създава повече работа на хората

Технологии Преди 2 часа

Просто те вършат други задачи, показва проучване

Ако САЩ признаят Крим за руски: Колко опасно е това

Ако САЩ признаят Крим за руски: Колко опасно е това

Свят Преди 9 часа

Тръмп нито отрича, нито потвърждава, че САЩ са готови да признаят Крим за руски в името на мира в Украйна

Израел обяви извънредно положение заради горските пожари

Израел обяви извънредно положение заради горските пожари

Свят Преди 9 часа

Огънят затвори главния път, свързващ двата най-големи града Йерусалим и Тел Авив за денонощие

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Свят Преди 10 часа

По-рано той беше принуден да напусне незабавно поста си

Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 10 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 11 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Студенти и синдикати излязоха по улиците 6 месеца след трагедията в Нови Сад

Студенти и синдикати излязоха по улиците 6 месеца след трагедията в Нови Сад

Свят Преди 11 часа

Демонстрантите почетоха паметта на жертвите точно в 11:52 ч.

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 12 часа

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 12 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати