ЕК анализира недостатъците на цените на тока у нас
Източник: Thinkstock/Guliver

Е вропейската комисия представи днес доклад за недостатъците в съставянето на цените на тока в България и още няколко държави от ЕС.

Докладът разглежда причините за несъответствията, съчетани с цени за крайните потребители, които са под стойността на пренасяната от електроразпределителните дружества електроенергия.

Основното заключение е, че тези причини са по-всеобхватни и не са свързани единствено със затруднената икономика. Като една от причините е посочена

структурата на енергийния пазар.

За България, както и за Латвия, Унгария, Малта и Румъния, се отбелязва, че част от проблема се създава от финансовото състояние на регулираните дружества в сектора.

За България се посочва, че трите най-големи електроразпределителни дружества (ЕРП) дължат на Националната електрическа компания (НЕК) общо 347,6 млн. лв. заради собствените си задължения от 2010 г. насам към дружествата за производство на възобновяема енергия.

Цитирани са

данни от доклад на Световната банка за нашата страна от миналата година, според които токът в България е най-евтин в ЕС.

Същевременно в последните пет години се наблюдава повишаване на себестойността на производството на ток заради повишеното производство на възобновяема енергия и свързаните с него субсидии. Допълва се, че роля имат дългосрочните договори за доставки на ток и забавеното либерализиране на пазара.

Докладът сочи, че в последната година у нас в слънчеви и вятърни централи са били вложени над 4 млрд. евро, които следва да бъдат изплатени от допълнителни такси, плащани от потребителите в следващите години.

Отбелязва се, че цените на тока засега не могат да доведат до изплащането на вложенията в екологичното производство на ток.

Наред с анализа на финансово-организационните причини за недостатъците в българската енергийна система и цените на тока, в документа се отчита, че повишението с 14% на стойността на електричеството у нас през 2013 г. е довело до "драматични улични протести" и оставка на правителството в София.

В доклада се отбелязва, че нашата страна разполага със "свръхвъзможности" за производство на ток, затова ЕК препоръчва улесняване на износа на електроенергия и изграждането на по-добри връзки със съседните електропреносни системи.

Предвид бедността у нас се отправя препоръка за разширяване на помощите за отопление и други обществени придобивки, "ограничени драматично" в последните години.

В заключение комисията пояснява, че недостатъците в ценообразуването на тока в ЕС са възникнали най-напред в страните, пострадали най-тежко от икономическата криза (Испания, Португалия и Гърция).

Същевременно се отчита, че проблеми се наблюдават както у нас, така и във Франция, Малта и Румъния.

Мързелът не е грях - това е енергоспестяващ режим.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ДНК анализ разкри вероятните патогени, които са убили Великата армия на Наполеон

ДНК анализ разкри вероятните патогени, които са убили Великата армия на Наполеон

Свят Преди 4 часа

Нови изследвания сочат, че два неочаквани патогена са били сред болестите, които са опустошили прочутата армия на императора

Раду с победа и място в “Игри на волята” All Stars

Раду с победа и място в “Игри на волята” All Stars

Любопитно Преди 5 часа

Лечителите получиха безценни хранителни продукти

Инцидент в София: Кола блъсна дете, пресичащо неправилно

Инцидент в София: Кола блъсна дете, пресичащо неправилно

България Преди 7 часа

Катастрофата е станала на бул. "Ботевградско шосе"

Двама съквартиранти ще напуснат Къщата на Big Brother тази вечер

Двама съквартиранти ще напуснат Къщата на Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 7 часа

Гледайте лайв студиото от 21:00 ч. само по NOVA

Двоен удар: Как Тръмп накара Путин да нервничи

Двоен удар: Как Тръмп накара Путин да нервничи

Свят Преди 8 часа

Владимир Путин отдавна не е изглеждал толкова безпомощен

<p>&bdquo;Не съм приключила&ldquo;: Камала Харис обмисля нова кандидатура за президент</p>

„Не съм приключила“: Камала Харис обмисля нова кандидатура за Белия дом през 2028 г.

Свят Преди 8 часа

Харис отправи остри критики към бившия си съперник, наричайки Тръмп „тиранин“

Одри Екърт е новата "Мис САЩ" 2025, вижте я

Одри Екърт е новата "Мис САЩ" 2025, вижте я

Любопитно Преди 9 часа

22-годишната защитничка на дигиталната безопасност надделя над 50 други участнички

Зашеметяващо откритие край Рим: Древен басейн разкрива тайните на Габии

Зашеметяващо откритие край Рим: Древен басейн разкрива тайните на Габии

Любопитно Преди 9 часа

Габии е бил могъщ съсед на Рим, населяван още в ранната желязна епоха

Коя е Катрин Конъли, новият президент на Ирландия?

Коя е Катрин Конъли, новият президент на Ирландия?

Свят Преди 10 часа

Независимата лявонастроена Катрин Конъли е на път да стане новият президент на Ирландия

Отстраниха служител на "Автомобилна администрация" - Пловдив след положителен тест за наркотици

Отстраниха служител на "Автомобилна администрация" - Пловдив след положителен тест за наркотици

България Преди 10 часа

При извършване на маневра на заден ход служителят е бутнал единия от двама, движещи се заедно пешеходци

Британската полиция издирва опасен секс престъпник, пуснат погрешка

Британската полиция издирва опасен секс престъпник, пуснат погрешка

Свят Преди 11 часа

Киър Стармър заяви, че е „потресен“ от „напълно неприемливата“ грешка, при която Хадуш Кебату беше освободен, вместо да бъде изпратен в център за задържане на мигранти

Колумбийският президент нарече Тръмп "бандит", обвини САЩ в лъжа за кокаина

Колумбийският президент нарече Тръмп "бандит", обвини САЩ в лъжа за кокаина

Свят Преди 11 часа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Колумбия и Мексико са изцяло под контрола на наркокартелите

Китай и САЩ започнаха ключови търговски преговори в Малайзия

Китай и САЩ започнаха ключови търговски преговори в Малайзия

Свят Преди 11 часа

Двете икономически суперсили се опитват да сложат край на търговската си война

Министър Иванов: Ще бъдат предприети стъпки за отпадането на „такса водомер“

Министър Иванов: Ще бъдат предприети стъпки за отпадането на „такса водомер“

България Преди 12 часа

Той подчерта, че именно опасенията на гражданите, а не политическите тълкувания, са мотивирали решението

Контрабанда за 2.3 млн. лева: Задържаха над 300 хиляди кутии цигари на „Капитан Андреево“

Контрабанда за 2.3 млн. лева: Задържаха над 300 хиляди кутии цигари на „Капитан Андреево“

България Преди 12 часа

Контрабандните тютюневи изделия са на стойност 2 309 250 лева и са задържани