Икономиката на България се възстановява благодарение на силното външно търсене, докато търсенето на вътрешния пазар все още изостава.
Това са констатациите на излязлото днес във Варшава ново издание на Редовния икономически доклад за ЕС10 на Световната банка.
ЕС10 са последните 10 държави, приети в съюза - България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.
Половин година след като Европа бе разтърсена от криза на държавния дълг, възстановяването на страните от ЕС10 продължи през 2010 г., с тенденция на засилване през 2011 г., пише в доклада.
Според анализа увеличените запаси и износът са в основата на възстановяването, с водеща роля на промишлеността.
Ръстът на БВП на годишна база в страните от ЕС10 се увеличава от 0,6% през първото тримесечие на годината на 2,2% през втората тримесечие на същата година. На тримесечна основа е регистриран растеж от 0,4 на 0,8%.
Икономическият ръст за 2010 г. в Чехия, България, Унгария и Словения ще бъде по-скромен, от 0 до 2%, заради слабото вътрешно търсене, прогнозират икономистите.
Само в Латвия и Румъния се очаква свиване на икономиката през 2010 г., което е отражение на породената от кризата огромна нужда от корекция на неустойчивия вътрешен бум в тези страни.
България отбеляза растеж, макар и скромен, през третото тримесечие на 2010 г.
след шест последователни тримесечия на свиване на икономиката, казва Каспар Рихтер, старши икономист на СБ за Европа и Централна Азия.
Три са ключовите проблеми пред управляващите в страните от ЕС10 за постигане на устойчив растеж, казва Питър Харолд, директор за Централна Европа и Балтийските държави в Световната банка.
"Първият, който е свързан с монетарната политика, изисква от централните банки и финансовите органи активна работа за засилване на устойчивостта и гъвкавостта на финансовия сектор на национално и европейско ниво.
Вторият е свързан с изпълнението на реалистични средносрочни фискални политики, включващи по-ефективно разпределение на бюджетните разходи, и стабилизиране на разходите, свързани с възрастното население, както и укрепване на фискалните институции.
Третият проблем е свързан с отстраняването на структурните бариери, което да доведе до засилване на растежа без да се стига до бум на вътрешното търсене, стимулирано от кредитна експанзия", заявява експертът от СБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!