България е на трето място сред 37 страни по обем на сенчестата икономика. През тази година тя заема около 37% от БВП, сочат данни от изследване на икономиста Фридрих Шнайдер от университета в Линц, цитирани от "Икономист".
Проучването показва, че на първо място сред изследваните държави е Латвия, чиято сенчеста икономика през тази година се очаква да надвиши 40% от БВП. На второ място е Естония с подобен дял на скритата икономика.
В подреждането Шнайдер поставя на четвърто и пето място Турция и Гърция, следвани от Италия.
Средният обем недеклариран бизнес според изследването е малко над 20% от БВП.
Икономистът уточнява, че всяка държава има две икономики - официална и сенчеста. Официалната се измерва от държавата чрез брутния вътрешен продукт (БВП), постъпленията от данъци, осигуровки и други подобни, докато сенчестата са всички пари и работни места, които юридически не са обявени.
Шнайдер коментира, че ръстът на сивата икономика се дължи на финансовата криза, която принуждава все повече страни от ОИСР и ЕС да избягват допълнителната тежест на данъчното облагане, като прибягват до неформални сделки.
Според него сенчестата икономика може да действа като буфер в трудни времена като сегашните.
Доклад на тема "Сенчестите икономики по света през периода 1999-2007 г.", представен миналия месец, показа, че през 2007 г. сивата икономика е заемала 40% от БВП в повече от 50 страни по света.
В България недекларираният бизнес тогава е бил с дял от 41,2% от БВП. Румъния е била зад нас в класацията с 38,9%, като дори Албания е имала по-нисък дял - 37,7 на сто от БВП.
За периода начело на класацията е Грузия, където 72,5% от икономиката е на тъмно. Южната ни съседка Гърция се отчита със сенчеста икономика от 31% от БВП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!