От "Синята коалиция" предлагат да бъде заложен дефицит между 1,5-2% като част от мерките за фискална и финансова стабилност на държавата.
Идеята на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков е законодателно дефицитът да бъде фиксиран на 3%.
Ръководството на десния съюз обсъди с министър Дянков в парламента Пакта за финансова стабилност. Вчера вицепремиерът разговаря с представителите на "Атака" и на ДПС.
Според сините финансовите правила на Дянков трябва да влязат в сила още през следващата година - т. е. при мандата на ГЕРБ, отбеляза пред журналисти Мартин Димитров - съпредседател на коалицията.
Дефицитът е добре да бъде между 1,5-2%, за да може при форсмажорни обстоятелства да се увеличи до 3%, обясни предложението на десните съпредседателят на СК Иван Костов.
Сред допълнителните мерки на коалицията, обсъдени със Симеон Дянков, са въвеждането на европейската методология за изчисляване на дефицита, както и в изискванията към дълга да бъде включен и държавно гарантираният дълг. Това най-вече засяга енергийните проекти, разясни Димитров.
Считаме, че предложението две трети от депутатите да могат да променят преките данъци, е в противоречие със системата за социално осигуряване, коментира Костов.
"Това ще попречи да се създаде такъв модел на правила, който да отразява едно бъдещо кредитиране на българската икономика. Сегашната система е ориентирана към икономика на вноса", поясни той.
Според Мартин Димитров финансовите мерки могат да бъдат записани не в конституцията, а в закона за устройство на държавния бюджет. И двата варианта са възможни, но трябва да се обсъдят внимателно, коментира той.
На свой ред Симеон Дянков заяви, че неговият екип и правителството ще анализират допълнителните предложения на "Синята коалиция" и след около две седмици отново ще имат разговори не само с тях, но и с представителите на останалите парламентарни групи.
Положителна била обаче нагласата по отношение на промяната в методологията за изчисляване на дефицита, както и да се включи в определението за външен дълг и държавно гарантираният дълг.
Трябва да се каже, че това е положителна стъпка към еврозоната, посочи вицепремиерът. По думите му, засега е най-важно данъците у нас да останат най-ниските в Евросъюза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!