Порожанов с конкретни идеи за бюджета пред НСТС
Румен Порожанов   
Източник: БГНЕС

"Няколко са проблемите с държавния бюджет. На първо място това е при приходната част и нормативната база, тъй като приходите са нереалистично заложени", заяви служебният министър на финансите Румен Порожанов по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

При обсъждането на проекта за актуализация на Държавния бюджет за 2014 г. Порожанов посочи като втори проблем административния и по-точно ведомствата, които се занимават с приходната част.

"Заварихме Агенция "Митници" в не добро функционално състояние, не че и в момента е прекрасна", подчерта Порожанов. Като проблеми на Агенция "Митници" Порожанов определи неизпълнението на ДДС от внос около 670 млн. лв., както и събирането на акцизи и корпоративен данък. Според служебния финансов министър контролните функции в агенцията не са били на задоволително ниво.

"При държавния бюджет има диспропорции, свързани с приходите, разходите и буферите", подчерта Порожанов. В актуализацията на Държавния бюджет за 2014 г.

Порожанов предлага да бъдат отпуснати

24 млн. лв. допълнително за Министерството на здравеопазването, 16,4 млн. лв. повече за Министерството на регионалното развитие, 10 млн. лв. за Министерството на отбраната, 10 млн. лв. за Висшия съдебен съвет, 4 млн. лв. за Министерството на културата.

Порожанов подчерта, че проблеми са възникнали и в Държавния фонд "Земеделие" (ДФЗ), като сред тях са неразумното управление на ресурса за национално доплащане и държавни помощи.

"Ако не се предприемат необходимите мерки и реформи през следващите месеци, следващият бюджет отново ще бъде с проблеми в същите сектори", категоричен бе Порожанов.

Служебният финансов министър каза, че голям проблем има и при еврофондовете, защото нещата се връщат като бумеранг при одитирането и санкциите. Допълнителни разходи ще има и НЗОК.

"Това са основните проблеми в бюджета. Предложението за актуализацията е експертно и без никаква политическа прогноза. То показва каква е картината в момента и в същото време целта е да не се създават допълнителни проблеми в администрациите", подчерта Порожанов.

Той поясни, че оценката на МФ показва, че дефицитът ще бъде около 2,8 млрд. лв. или близо 3,6 % от БВП. В актуализацията на бюджета Порожанов е заложил и буфер от близо 2 млрд. лв.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сачева призова за законодателни промени за коледните добавки

Сачева призова за законодателни промени за коледните добавки

България Преди 5 часа

Сачева: Има възможност да се направи справедливо разпределение на средствата

<p>Федоров: Най-трудната ситуация от старта на войната</p>

Запорожие е в най-трудната ситуация от началото на войната в Украйна

Свят Преди 5 часа

Федоров: С армията обсъдихме въпроса как трябва да действаме

НАТО тества нова защита, за да отблъсне Русия

НАТО тества нова защита, за да отблъсне Русия

Свят Преди 8 часа

Разполагането на системата „Пчелояд“ е част от спешните усилия на НАТО да укрепи източния си фланг

Разкриха мрежа за фалшиви новини в България

Разкриха мрежа за фалшиви новини в България

България Преди 8 часа

Документът е посветен на използването на ТикТок на Балканите

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

България Преди 9 часа

Масово застрояване върху речни легла и дерета

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в  Европа

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в Европа

Свят Преди 10 часа

Действията са били организирани и координирани от руски граждани

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

България Преди 10 часа

На водача досега три пъти му е било отнемано свиделството за правоуправление

<p>NASA откри нещо странно на Марс, което може да идва от друга планета</p>

NASA откри странен камък на Марс, който може да идва от друга планета

Свят Преди 11 часа

Необичайният състав на камъка и странната му форма са привлекли вниманието на марсохода Perseverance

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

България Преди 11 часа

Със специализирана техника се извлича тежкотоварният автомобил

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Коментарите на Такаичи разгневиха Китай, преговорите за Тайван се провалиха

Свят Преди 11 часа

Такаичи предизвика най-сериозния дипломатически конфликт между двете държави от години

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

Синдикатът „Подкрепа“ започва серия от протести в цялата страна

България Преди 11 часа

Протестните действия ще се провеждат поетапно

Кремъл обвини Полша в русофобия

Кремъл обвини Полша в русофобия

Свят Преди 11 часа

„Русия е обвинявана за всички прояви на хибридна и директна война, които се случват“, заяви Дмитрий Песков

О Джей Симпсън

О Джей Симпсън и дългият 30-годишен иск – $ 58 млн. за семейството на Голдман

Любопитно Преди 11 часа

30 години след убийствата на Рон Голдман и Никъл Браун, изпълнителят на наследството поема многомилионния дълг, въпреки скромното състояние на Симпсън

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Терористична атака на Западния бряг, един е убит, а трима са ранени

Свят Преди 11 часа

В изявление на военните се казва, че двама нападатели са били убити от военнослужещи, но не се предоставят повече подробности

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Националната гвардия на Украйна: Нуждаем се от повече дронове и по-добра тактика

Свят Преди 12 часа

Руските сили адаптират тактиката си към условията на приближаващата зима, а украинската армия трябва да въведе двойно повече технологични иновации

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

Омбудсманът иска оттегляне на промените за паркиране в София

България Преди 12 часа

Тя се обърна към областния управител на София-град Стефан Арсов