Това се посочва в анализ на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
Именно лошата регулация позволява да се правят свръхразходи за сметка на потребителите, отбелязва анализа.
Според центъра друга порочна практика е съсредоточаване на вниманието предимно върху електроразпределителните предприятия (ЕРП), но не и върху производителите - държавни монополи.
Като негативно за българската енергетика е посочено и икономически необосновано използване на политически свързани посредници при вноса на суровини като газ и ядрено гориво и износа на електроенергия.
Контролирането на обществените послания в медиите чрез "независими" експерти - консултанти по енергийни проекти, също е посочено в анализа. Според специалистите порочен подход е и
прикриване на злоупотреби и корупция чрез засекретяване на договори
с мотиви за национална сигурност, технологична и екологична сложност. Рискът за възлагане на неизгодни обществени поръчки в енергетиката е значително по-висок, отколкото в други сектори, смятат още от центъра.
За последните десет години износът и вносът на енергия в България формират средно по 12% (16% през 2008 г.) и 21% (22% през 2008 г.) от изходящия и входящия търговски обмен на страната, показват данни на ЦИД.
През 2008 г., само за една година, българското правителство е инвестирало в енергийни проекти бюджетни средства, равни по стойност на всички средства, предвидени от ЕС за подпомагане на страната в следващия седемгодишен бюджетен период - 2007-2013 г.
В същото време българският енергиен сектор остава един от най-малко прозрачните и с най-висок корупционен риск, отбелязват от центъра.
Всяка четвърта обществена поръчка е сключена в енергийния сектор, което го прави един от основните сектори в страната, където се харчат пари на данъкоплатците. По-рано днес пък
БСП разкритикува решенията на правителството на ГЕРБ
по отношение на енергетиката. С неадекватни и некомпетентни решения управляващите поставиха в стрес поредния сектор от българската икономика - енергетиката, се заявява в позиция на Съвета по икономическа политика, енергетика и туризъм към Националния съвет на БСП.
БСП се противопоставя на овладяване от управляващите на енергийния сектор чрез подмяна на ръководствата на ДКЕВР и на енергийните дружества, чрез натиск и рекет над частните фирми от сектора, се посочва в документа.
Ако се съгласим, че досегашният състав на ДКЕВР е на квотен принцип, новите седем номинации ще бъдат единствено на ГЕРБ и то лично на неговия лидер, казват още от левицата. От БСП отбелязват, че това вече се е случило в НЕК, БЕХ, АЕЦ "Козлодуй".
Левицата се обявява против прокарване на лобистки интереси - преди всичко на производители на оборудване за ядрени централи и на инвеститори в енергетиката.
Всички сме свидетели как от пълно отрицание на необходимостта от нови ядрени мощности се стигна до идеята за седми и осми блок в АЕЦ "Козлодуй", посочват социалистите.
От БСП са против приватизацията на най-апетитните дружества на безценица в момент на криза. "При тези условия от възможността да си купи евтино енергийно дружество ще се възползва само този, който има финансов ресурс. А с финансов ресурс разполагат спонсорите на ГЕРБ и някои банки, близки до управляващите", посочват от левицата.
Безпилотното управление на енергетиката е крайно опасно и може да доведе до големи проблеми, пред които газовата криза от зимата на 2009 г. ще изглежда лека, коментират от БСП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!