В няколко икономически сектора има отчетливо нарастване на заетостта, на средствата за заплати и на средната заплата, за тях може да се каже, че кризата е преминала, сочи анализ на КНСБ.
Това са секторите, свързани с информационните технологии и услугите, с водите и управлението на отпадъци, финансовите и застрахователните дейности, производството на лекарствени вещества, на дървен материал и хартия.
В тези сектори са заети общо около 170 хил. души, каза на пресконференция президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Няколко икономически сектора са засегнати слабо от кризата, при тях се регистрира повишаване на средната заплата през третото тримесечие на 2010 г. спрямо същия период на 2009 г., намалението на заетостта е с ниски стойности, а средствата за работна заплата растат умерено, каза Димитров.
Това са добивната промишленост, производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия, транспортът, производството на хранителни продукти, напитки, тютюневи изделия, химични продукти и електроника.
В тези сектори са заети около 350 хил. души.
Най-многочислена е групата на стопанските сектори със символично нарастване на средната заплата, при намалена заетост и редуцирани средства за заплати, коментира Димитров.
В подобни сектори са заети 820 хил. души. Сред тях са производството на текстил и кожи, строителството, търговията, хотелиерството и ресторантьорството.
Най-негативни през последната година са резултатите във финансираните от бюджета сектори, в образованието, здравеопазването и социалната сфера.
При тях се регистрира намаление на заетостта и на средствата за работни заплати.
В хуманното здравеопазване средствата за заплати през третото тримесечие на 2010 г. в сравнение със същия период на 2009 г. са намалели с почти 20%, коментира Димитров.
По думите му в тези сектори се трудят около 370 хил. души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!