Един на всеки трима българи е беден, показва изследване на "Евробарометър".
Това съобщи на семинар по въпросите на бедността и социалното изключване във Видин Цонко Кучев, експерт от Министерство на труда и социалното подпомагане.
Понятието бедност има две страни - едната е статистическата, а другата е субективното усещане, каза Кучев.
Според изследване на статистическата служба на ЕС "Евростат" през 2008 г. бедни са 21% от хората в България или около 1,6 млн. души.
Според "Евробарометър" обаче всеки един от трима българи е беден. Това е субективното усещане в хората, коментира Кучев.
За първи път в България е въведено понятието линия на бедност през 2006 г. с министерско постановление. Тогава е определена и линията на бедност от 155 лв.
През 2010 г. тази линия на бедност е 211 лв. Миналата седмица правителството реши тя да остане непроменена и за 2011 г.
Според данни, публикувани наскоро от КНСБ, едно четиричленно домакинство трябва да разполага с 2008 лв. месечно за нормален живот или по 502 лв. на човек.
28% от всички наети в страната са "работещи бедни", т.е. получават под 75% от средната заплата, която в България е 640 лв., показват данните на КНСБ.
България е на трето място по брой население в ЕС, което е изпаднало в бедност, пред нас са Латвия и Румъния, сочи изследване през 2008 г. Средното ниво на бедност в ЕС е около 16,4%.
Най-засегнати от риска за бедност са хората над 65 години и младежите.
Още икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!