Държавата продаде над половината от акциите си в ЧЕЗ
Източник: netinfo

На Фондовата борса вече са продадени 48 074 акции от "ЧЕЗ Разпределение България" АД (75,56% от целия предлагам за продан пакет) и 560 акции от "ЧЕЗ Електро България" АД (33,94 на сто от предлагания пакет), съобщиха от борсата.

Пазарните поръчки, които бяха по-голямата част от подадените оферти, се удовлетворяваха на цена 1605,85 лв. за акция на "ЧЕЗ Разпределение България" АД.

Това е с 13% над минималната цена от 1416 лв. за акция, поясняват от Софийската фондова борса (СФБ).

Средната цена за акция на "ЧЕЗ Електро България" АД е 9485,37 лв., което е около 9,5% над началната тръжна цена от 8660 лв. за акция.

Приватизацията на държавните дялове от дружествата на "EВН", "Енерго Про" и "ЧЕЗ" премина по най-прозрачен начин и за пореден път доказа, че е най-ефективният и безспорен метод за раздържавяване, отбеляза Васил Големански, изпълнителен директор на СФБ, след приключването на аукциона.

Убедени сме, че сериозният интерес към държавния дял в ЧЕЗ от страна на широк кръг инвеститори ще има дългосрочен положителен ефект върху капиталовия пазар, смята Големански.

Структурата на "ЧЕЗ Груп" в България включва шест дружества, като в "ЧЕЗ Разпределение България" АД и "ЧЕЗ Електро България" АД държавата притежаваше по 33% от капитала, останалите дружества са 100% собственост на чешката фирма ЧЕЗ. Дружествата оперират в Западна България и в областите Плевен и Ловеч.

"ЧЕЗ Груп" е на българския енергиен пазар от края на 2004 г., когато компанията придоби мажоритарен дял (67%) от трите електроразпределителни дружества в Западна България - "Електроразпределение Столично" АД, "Електроразпределение София Област" АД и "Електроразпределение Плевен" АД, които впоследствие се сляха в едно дружество "ЧЕЗ Разпределение България" АД.

През 2006 г. компанията разшири присъствието си и в сферата на производството на електроенергия, като закупи 100 процента от капитала на "ТЕЦ Варна" ЕАД.

В края на декември миналата година държавата продаде през фондовата борса остатъчните си дялове (33% от капитала) в "ЕВН Електроразпределение" и "ЕВН България Електроснабдяване" АД.

В началото на октомври тази година през борсата минаха и държавните дялове в "Енерго-Про Мрежи" АД и "Енерго-Про Продажби" АД.

Повече икономически новини в Pariteni.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Русия твърди, че Украйна е ударила депо за превозни средства в АЕЦ "Запорожие"

Свят Преди 29 минути

Сградата и няколко автобуса, паркирани вътре, са били повредени, но няма данни за пострадали, според администрацията на централата

Свалената охрана на Борисов и Пеевски отново отвори спора за правилата в НСО

Свалената охрана на Борисов и Пеевски отново отвори спора за правилата в НСО

България Преди 2 часа

Темата коментираха Ива Митева и Вежди Рашидов

,

Тръмп и президентът на Южна Корея обсъдиха съдбоносната среща САЩ-Китай

Свят Преди 2 часа

Двамата лидери също така са обсъдили гладкото прилагане на двустранното търговско споразумение, подписано миналата година

Нетаняху: Близо сме до ликвидирането на всеки един отговорен за нападението на 7 октомври

Нетаняху: Близо сме до ликвидирането на всеки един отговорен за нападението на 7 октомври

Свят Преди 3 часа

Днес Нетаняху потвърди, че израелските сили понастоящем контролират 60% от територията на Газа

Във Франция се появиха 10 „нови“ жертви от мрежата на Епстийн

Във Франция се появиха 10 „нови“ жертви от мрежата на Епстийн

Свят Преди 4 часа

Френските магистрати се стремят да разследват евентуални престъпления, извършени във Франция или с участието на френски извършители, които са улеснили престъпленията му

,

Евакуират 30 000 души в германски град заради невзривена бомба от Втората световна война

Свят Преди 4 часа

В момента пожарникари проверяват дали всички хора са напуснали зоната за евакуация, чиито радиус е 1,5 км

Празник във въздуха: Летището във Виена ехти от „Бангаранга“ на Дара, българи пеят в самолета

Празник във въздуха: Летището във Виена ехти от „Бангаранга“ на Дара, българи пеят в самолета

Любопитно Преди 4 часа

Десетки българи ще окупират Терминал 2 на летище „Васил Левски“, за да я поздравят

Дара ще бъде предложена за „Почетен гражданин на София“

Дара ще бъде предложена за „Почетен гражданин на София“

България Преди 5 часа

Това обяви общинският съветник от ГЕРБ-СДС Антон Хекимян

Млад мъж е с 50% изгаряния, поразен от токов удар в Монтана

Млад мъж е с 50% изгаряния, поразен от токов удар в Монтана

България Преди 5 часа

Пострадалият е ловял риба в района на бившия полигон в квартал „Огоста“

Удар в сърцето на ОАЕ: Дронове атакуваха атомна централа, пламна пожар

Удар в сърцето на ОАЕ: Дронове атакуваха атомна централа, пламна пожар

Свят Преди 6 часа

Властите в Абу Даби уверяват, че няма пострадали и опасност от радиация, след като пламъците обхванаха генератор извън периметъра на АЕЦ „Барака“

,

Катастрофа между два украински камиона затвори Прохода на Републиката

България Преди 6 часа

Екипи на полицията регулират движението

Мечки са нападнали мъжа, открит мъртъв край хижа „Рудничар“

Мечки са нападнали мъжа, открит мъртъв край хижа „Рудничар“

България Преди 6 часа

Това посочва съдебномедицинската експертиза