7000 полицаи пазят Меркел от безредици в Атина
Протести срещу посещението на Ангела Меркел в Гърция имаше и вчера. Много разпространени сред недоволстващите гърци са плакатите, на които Меркел е сравнявана с Хитлер   
Източник: БГНЕС

Около 7000 полицаи и бойци от специалните сили за борба с безредиците в Атина са мобилизирани във връзка с посещението на германският канцлер Ангела Меркел.

Визитата на Меркел ще продължи общо около шест часа.

Около обяд тя кацна в гръцката столица, където днес има няколко стачки.

Стачкуват шофьорите на градския транспорт, а също така всички държавни служители. Между 12 до 14 ч. са затворени всички аптеки. В центъра на града се провеждат и няколко демонстрации.

Около атинското кметство се събират пенсионери, чийто доходи съществено намаляха заради правителствените икономии.

На централния площад "Синтагма" пред парламента бе планиран митинг на профсъюзите на заетите в държавния и частен сектор. На друг площад се събират комунистическите профсъюзи.

Заради посещението обаче кварталът около "Синтагма" е затворен за движение.

Поставени са заграждения, които няма да позволяват достъпа на пешеходци до района. Освен това над центъра на града патрулира хеликоптер.

Предполага се, че демонстрациите, планирани от крайно лявата партия Сириза и синдикатите, ще бъдат пренасочени към други райони.

Освен това в центъра на гръцката столица са разположени пет водометни оръдия, които да бъдат използвани в случай на нужда.

Това е първата визита на Ангела Меркел в Гърция от пет години насам, коментира международната преса.

Гръцките вестници пък цитират германски официален говорител, който заявил, че "Меркел няма да се скрие от демонстрантите".

"Германският канцлер няма да използва задната врата, за да влезе в сградите на министерския съвет и президентството, Меркел няма да избегне протестиращите и недоволството на гърците и ще се движи по нормалния маршрут", казал говорителят.

Той уверил, че Меркел идва, за да окаже подкрепа на кабинета Самарас за извършваните от него амбициозни реформи.

Междувременно Еврогрупата (финансовите министри от еврозоната) даде ултиматум на Гърция да изпълни поетите ангажименти, свързани с финансовата консолидация на страната, до 18 октомври, като постанови, че това е условие, за да може Атина да получи следващия закъснял транш от 31,5 млрд. евро от втория спасителен пакет, който е в размер на 130 млрд. евро, пишат вестниците в Атина днес.

"Битка за транша" - под това и други заглавия вестниците отбелязват, че на снощното заседание на Еврогрупата гръцкият финансов министър Янис Стурнарас е поискал от партньорите си да предоставят на Гърция 36,5 млрд. евро ( 31,5 млрд. евро, колкото е следващият транш, и още 5 млрд. евро, колкото според него е било предвидено да се отпуснат на страната през септември).

Министърът казал още, че Атина преговаря с Тройката и по въпроса за удължаване с две години до 2016 г. на срока за реализация на гръцката антикризисна програма без допълнително финансиране и че се запазва договорената с кредиторите цел гръцкият дълг да бъде сведен до 120 на сто от БВП до 2020 г.

Еврогрупата хвали Гърция за напредъка по изпълнение на антикризисната й програма, но и иска от нея и действия до 18 октомври, когато е срещата на върха на ЕС, коментират изданията.

Повече икономически новини в Pariteni.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
​Украйна атакува руски петролни обекти с дронове: Пожари избухнаха в Краснодарския край и Ростовска област

​Украйна атакува руски петролни обекти с дронове: Пожари избухнаха в Краснодарския край и Ростовска област

Свят Преди 12 минути

Украински безпилотни летателни апарати са причинили пожари в нефтопреработвателен завод в Краснодарския край и в два обекта за съхранение на нефтопродукти в Ростовска област, съобщиха руските власти

.

„История за секс, стратегия и власт“: Как жените оформят сюжета на „Одисея“

Любопитно Преди 16 минути

Новият филмов хит на Кристофър Нолан ни връща към 2800-годишната поема за Одисей. Вижте защо великият войн е бил напълно безпомощен без хитростта на Атина, Пенелопа и Цирцея и какви психологически травми крие епосът

Супертайфунът „Бави“ връхлита Япония: Очакват се хаос и разрушения

Супертайфунът „Бави“ връхлита Япония: Очакват се хаос и разрушения

Свят Преди 46 минути

Мощната буря с ветрове от 162 км/ч приближава островите Сакишима, а властите предупреждават за наводнения и свлачища

Експерт: Връзката между осигуровките и размера на пенсията е отслабена

Експерт: Връзката между осигуровките и размера на пенсията е отслабена

Парите ни Преди 1 час

Проф. Богомил Манов предлага по-прозрачна формула, автоматични стабилизатори и ясно разделяне между пенсия и социална подкрепа

Трети ден без следа от шефа на хлебозавод в Павликени

Трети ден без следа от шефа на хлебозавод в Павликени

България Преди 1 час

В мащабната операция участват полиция, жандармерия, военни формирования, водолази и десетки доброволци

"Това е безобразие": Цончо Ганев призова за спиране на ПУП-а за Борисовата градина

"Това е безобразие": Цончо Ганев призова за спиране на ПУП-а за Борисовата градина

България Преди 1 час

Депутатът от „Възраждане“ твърди, че планът създава риск за територии в парка, а Столичната община защитава проекта

Пожари, агресия и страх около пл. „Гарибалди“: Работещи алармират за хаос с бездомни хора

Пожари, агресия и страх около пл. „Гарибалди“: Работещи алармират за хаос с бездомни хора

България Преди 1 час

Работещи в района твърдят, че има случаи на агресия, употреба на забранени вещества и нарушения на обществения ред

На първо четене: НС обсъжда проектобюджета на ДОО за 2026 г.

На първо четене: НС обсъжда проектобюджета на ДОО за 2026 г.

България Преди 1 час

В пленарната зала е министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова и управителят на НОИ Весела Караиванова-Начева

,

Голям църковен празник: Кои светци почитаме днес

България Преди 1 час

Днес се прекланяме пред подвига на 45-те християни, загинали мъченически за вярата си в древния град Никопол Арменски през IV век. Църквата почита и преподобния Антоний Печерски, основал една от най-значимите лаври в християнския свят

Близо 4000 жертви след земетресенията във Венецуела

Близо 4000 жертви след земетресенията във Венецуела

Свят Преди 1 час

Властите предупреждават, че възстановяването на засегнатите райони ще бъде изключително трудно

Снимката е илюстративна

10 юли: Нощта, в която държавата капитулира пред „Наглите“

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Honor увеличава фокуса си върху смарт часовниците

Honor увеличава фокуса си върху смарт часовниците

Технологии Преди 2 часа

Китайската компания представи в България новия Watch 6, който е нейният флагман при умните часовници. Заедно с него Honor показа и сгъваемия смартфон Magic V6, който акцентира над тънкия дизайн и подобрените спецификации с повече здравина и мощност

"Добре дошла, Миа": Катрин Тасева стана майка на момиченце

"Добре дошла, Миа": Катрин Тасева стана майка на момиченце

Любопитно Преди 2 часа

Бившата гимнастичка съобщи, че семейството ѝ вече е четиричленно

Смъртоносна стихия в Испания - горски пожар отне 12 живота

Смъртоносна стихия в Испания - горски пожар отне 12 живота

Свят Преди 2 часа

Някои от жертвите са открити в автомобили, докато спасителните екипи продължават борбата с огъня

Обвинения за тероризъм след осуетен план за атака срещу ММА галавечерта в Белия дом

Обвинения за тероризъм след осуетен план за атака срещу ММА галавечерта в Белия дом

Свят Преди 2 часа

Федералните власти твърдят, че обвиняемите са събирали оръжия, дронове, боеприпаси и оборудване, за да извършат нападението

<p>САЩ връщат американските войски в Полша</p>

САЩ планират отново да разположат около 10 000 войници в Полша

Свят Преди 3 часа

Полските власти съобщиха, че след временното спиране на ротацията американското военно присъствие ще надхвърли 10 000 души