Бум на изтеглените кредити от 500 хил. до 1 млн. лв.
Източник: iStock/GettyImages

С 301 са се увеличили милионерите у нас за последната година, като броят на хората с депозити над 1 млн. лева в банката вече е 1841 към края на декември 2024 г. Това показват последните данни на БНБ, цитирани от сайта pariteni.bg. Тези хора държат на влог общо над 4,6 млрд. лева.

Само за последното тримесечие на миналата година спрямо предходното броят на милионерите се е увеличил със 182-ма.

Най-сериозно е нарастването на хората с депозити от 500 000 до 1 млн. лева на влог – с 27,7% за една година или с 868.

Така българите с такива депозити вече са 3986 при 3118 в края на 2023 г. С 26,6% повече са и депозитите от 200 000 до 500 000 лева или такива имат 27 736 българи, като за година броят им е нараснал с 5823-има.

Прави впечатление, че по-слабо нарастват влоговете с по-малки суми, например тези от 5000 до 10 000 лева остават без промяна за последната година, а от 10 000 до 20 000 лева се повишават с 4,4%.

Продължават обаче да намаляват малките депозити със суми до 1000 лева и над 1000 до 5000 лева.

До 1000 лева в банка са над 4,7 млн. броя депозита, като само за тримесечие са намалели с 24,5 хиляди броя. При тези със суми от 1000 до 2500 лева бройката е близо 981 хиляди, като за година те са с 33 287 броя по-малко, а от 2500 до 5000 лева влоговете са близо 719 хил. броя, но със 17 736 броя по-малко за година.

Не така стоят нещата при кредитите за домакинствата. Там намаление на изтеглените заеми се отчита само при тези до 1000 лева.

Най-голям ръст има при кредитите от 500 000 до 1 милион лева – със 72%,

като такива са изтеглили 3037 граждани или с 1273-има повече за година. Най-вероятно това са заеми за покупка на имот или луксозна кола.

Заемите от  250 000 до 500 000 лева са с близо 53% повече за година и такива са 19 523 кредита. С почти същия процент нарастват и заемите над 1 млн. лева, като 329 българи са изтеглили такива или със 113 повече спрямо края на 2023 г.

В края на четвъртото тримесечие на 2024 г. броят на депозитите на сектор Домакинства и НТООД е 9,009 млн., като нараства на годишна база с 1%. Размерът на тези депозити в края на декември 2024 г. нараства на годишна база с 11.8% и достига 89,403 млрд. лева. В края на декември 2024 г., спрямо края на предходното тримесечие, броят на тези депозити се увеличава с 0.8%, а размерът им – с 5%. Към края на декември 2024 г. в общата сума на депозитите преобладават тези с размер над 50 хил. до 100 хил. лв. с дял от 19%.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Демерджиев алармира в САЩ за заобикаляне на санкциите „Магнитски“ в България

Демерджиев алармира в САЩ за заобикаляне на санкциите „Магнитски“ в България

Свят Преди 1 час

Демерджиев: Ще запознаем с тази информация и Департамента по правосъдие

Пребивана с часове до смърт в София - 20 години затвор за убиеца

Пребивана с часове до смърт в София - 20 години затвор за убиеца

Свят Преди 1 час

Деянието е извършено в условията на опасен рецидив

Седем неща, които не бива да правите, когато се храните в Италия

Седем неща, които не бива да правите, когато се храните в Италия

Любопитно Преди 2 часа

Италианската кулинарна култура е изпълнена с неписани правила, които гарантират перфектното удоволствие от храната. Разберете кои са най-големите грешки, които чужденците неволно допускат, от избора на кафе до смесването на несъвместими вкусове

ЕК с критичен за България доклад за върховенството на закона

ЕК с критичен за България доклад за върховенството на закона

България Преди 2 часа

По четири препоръки за реформи напредък липсва

ВАС отхвърли жалба срещу прокурор Емилия Русинова

ВАС отхвърли жалба срещу прокурор Емилия Русинова

България Преди 2 часа

Към момента на проведения избор от ПК на ВСС Русинова няма наложени дисциплинарни наказания

Народни представители от ПП ГЕРБ дават изявление пред медиите в Народното Събрание. На снимката (от ляво надясно): Даниел Митов, Георг Георгиев

ГЕРБ опроверга Радев за Киевската декларация

България Преди 2 часа

Митов: Подобен тип документи не се подписват физически на място

Народни представители от ПГ „Демократична България“ дават изявление пред медиите в Народното събрание. На снимката (от ляво надясно): Атанас Атанасов, Ивайло Мирчев и Божидар Божанов.

ДБ призова Йотова да свика КСНС за геополитическите рискове пред страната

България Преди 3 часа

От ДБ посочиха като повод противоречивите сигнали около Киевската декларация

Имотният данък може да се вдигне с до 30%

Имотният данък може да се вдигне с до 30%

Парите ни Преди 3 часа

Подготвя се актуализация на данъчните оценки, но новата формула и размерът на увеличението още не са определени

Близо 1000 фирми са влезли в процедура по несъстоятелност за три месеца, като най-много са случаите в търговията и ремонта на автомобили.

Близо 1000 фирми са пред фалит за три месеца

Парите ни Преди 3 часа

Повече от осем на всеки десет случая са в търговията и ремонта на автомобили

Иранска новинарска агенция публикува видео, озаглавено "Къде да убием Тръмп?"

Иранска новинарска агенция публикува видео, озаглавено "Къде да убием Тръмп?"

Свят Преди 3 часа

Видеото показва маршрута, по който кортежът на Доналд Тръмп минава на път за имението му във Флорида "Мар-а-Лаго".

Никола Цолов

Никола Цолов с най-добро време в тренировката преди Гран при на Белгия във Формула 2

България Преди 3 часа

Българският пилот на Кампос Рейсинг оглави класирането на „Спа-Франкоршан“ преди квалификацията

Космос

Сърбия се присъедини към космическата програма „Артемида“

Свят Преди 4 часа

„Артемида“ е международна програма за пилотирани и роботизирани космически полети, ръководена от американската космическа агенция НАСА

Иран удари американски самолети и запали електроцентрала в Кувейт

Иран удари американски самолети и запали електроцентрала в Кувейт

Свят Преди 4 часа

Техеран твърди, че е унищожил самолети в Йордания, а кувейтските власти потвърдиха поражения по енергийна инфраструктура

Винаги една крачка напред: Вижте класацията на най-хитрите зодии

Винаги една крачка напред: Вижте класацията на най-хитрите зодии

Любопитно Преди 4 часа

Астролозите смятат, че някои зодиакални знаци са по-добри от други в анализирането на ситуации, бързото адаптиране към промените и това да бъдат една крачка напред

Силното потребление подкрепя икономиката, но когато изпреварва производството, рискът от по-висока инфлация остава.

Харчим повече, отколкото произвеждаме: защо това носи риск от ново поскъпване

Парите ни Преди 4 часа

Потреблението остава основният двигател на икономиката, но БНБ очаква инфлацията да намали покупателната способност на домакинствата

Илияна Йотова

Илияна Йотова: Няма никакви противоречия в позицията за Украйна

България Преди 4 часа

"Най-точната, ясна и ктегорична позиция беше изразена от премиера Радев на няколко големи световни форума - Срещата на върха на НАТО в Анкара, в Париж, както и в двустранните му контакти с европейските ни партньори", посочи държавният глава