Жак Елиас дарява за съюзите на писателите и на журналистите
Източник: netinfo

Жак Елиас е индустриалец през 30-те години на миналия век, притежател на текстилна фабрика "Фортуна" в София.

На вечеря, дадена от Богдан Филов, тогава министър на народното просвещение, по случай 25-годишния юбилей на Съюза на българските писатели (СБП) през януари 1939 г. , председателят на съюза Добри Немиров съобщава за анонимно дарение от 100 хил. лв. в ценни книжа за основаване на фонд "Йордан Йовков" за литературни награди.

През 1938 г. анонимният дарител (по-късно се разбира, че това е Жак Елиас) съобщава писмено за желанието си от лихвите на фонда ежегодно да се дават награди за "най-хубавото съчинение на български писател - член на Съюза". Учреденият фонд е предназначен за премиране на литературно произведение, създадено в рамките на календарната година.

Награди от фонд "Йордан Йовков" за годините между 1939 и 1944 г. са получавали едни от големите имена в българската литература - Константин Петканов, Константин Константинов, Ангел Каралийчев, Павел Спасов.

През юни 1939 г Жак Елиас дарява в полза на Съюза на журналистите 12 облигации на обща стойност 34 320 лв. Средствата са предназначени за учредяване на фонд "Български печат".

Елиас предоставя нееднократно и суми на българските гимнастически дружества "Юнак", дарява средства за болни и безработни журналисти, както и за нуждаещи се членове на Журналистическия съюз.

Дейността на Жак Елиас е представена в енциклопедията на дарителството "Дарителските фондове и фондации в България 1878 - 1951 г."

Тази рубрика във Vesti.bg се осъществява по идея и със съдействието на Българския дарителски форум (БДФ), издател на енциклопедията. 

Той: - И защо моята Писана си е купила два чифта ботушки? Тя: - Как защо? Всяка писанка има четири лапички.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кой е Джими Лай – медийният магнат на Хонконг, осъден по закона за националната сигурност

Кой е Джими Лай – медийният магнат на Хонконг, осъден по закона за националната сигурност

Свят Преди 9 минути

78-годишният Лай е най-известното лице, обвинено по закона, който Китай въведе през 2020 г. в отговор на масовите протести в Хонконг през предходната година

Майка, обвинена в убийството на детето си, моли за дарения

Майка, обвинена в убийството на детето си, моли за дарения

Свят Преди 17 минути

Жената беше обвинена миналата седмица в непредумишлено убийство, жестокост към деца и престъпна небрежност

Свинска мас

Свинска мас или масло - кое е по-здравословно и защо

Любопитно Преди 39 минути

Кой продукт е по-безопасен за сърцето и кръвоносните съдове

Домашно куче нахапа 5-годишно дете в село край София

Домашно куче нахапа 5-годишно дете в село край София

България Преди 40 минути

Момиченцето е транспортирано в болница и оставено за наблюдение с наранявания в областта на главата и едната ръка

Първият сняг е красив, но крие рискове за здравето на децата

Първият сняг е красив, но крие рискове за здравето на децата

Любопитно Преди 55 минути

Много малчугани не само играят със сняг, но и го опитват, което може да доведе до скрити рискове за здравето

Снимката е илюстративна

На косъм от катастрофа - JetBlue едва избегна сблъсък с американски военен самолет над Венецуела

Свят Преди 1 час

Пилотът на полет 1112 от Кюрасао към JFK спря изкачването си, след като ВВС на САЩ навлязоха в полетния му път без включен транспондер, докато FAA предупреждава за рискове във венецуелското въздушно пространство

Годишната инфлация в България през ноември достига 5,2%

Годишната инфлация в България през ноември достига 5,2%

България Преди 1 час

Темпът на поскъпване на стоките и услугите остава едноцифрен, като най-силно растат цените на развлечения, транспорт и ресторанти, докато облекло, обувки и съобщения поевтинява

С 1 лев е поскъпнала потребителската кошница за седмица

С 1 лев е поскъпнала потребителската кошница за седмица

Пари Преди 1 час

Това отчитат от Държавната комисия по стокови борси и тържища

„Магазин за хората“: Първият щанд в Куклен - по-евтино олио и хляб, но ще издържат ли цените?

„Магазин за хората“: Първият щанд в Куклен - по-евтино олио и хляб, но ще издържат ли цените?

България Преди 1 час

Инициативата цели до края на 2026 г. да отвори 70 щанда в малките населени места на Пловдивска област, предлагащи основни хранителни стоки с минимална надценка до 10%

Униформеният, спасил жена, паднала в река с колата си, спечели приза "Полицай на годината"

Униформеният, спасил жена, паднала в река с колата си, спечели приза "Полицай на годината"

България Преди 1 час

Втора и трета награда получиха полицаи от Пето районно управление, от Варна и Кръджали

Кубичен череп разкрива нови тайни за изчезнала древна цивилизация

Кубичен череп разкрива нови тайни за изчезнала древна цивилизация

Свят Преди 1 час

Черепът е принадлежал на мъж, починал на около 40-годишна възраст между 400 и 900 г. от н.е.

Учени откриха „трето състояние“ на живот след смъртта

Учени откриха „трето състояние“ на живот след смъртта

Любопитно Преди 1 час

Тъй като тези клетки на ксеноботите изглежда се сглобяват наново и се реорганизират в нови форми и функции след смъртта на организма, Пожитков и Нобъл твърдят, че те създават „трето състояние“ на живот

След големия обир в Лувъра: Нова драма затвори музея в Париж

След големия обир в Лувъра: Нова драма затвори музея в Париж

Свят Преди 1 час

Служителите обявиха стачка, недоволни са от условията на работа

Дженифър Лопес показа редки семейни кадри от 80-ия рожден ден на майка си

Дженифър Лопес показа редки семейни кадри от 80-ия рожден ден на майка си

Любопитно Преди 1 час

Дженифър Лопес отпразнува 80-ия рожден ден на майка си Гуадалупе Родригес с бляскаво семейно тържество в Лас Вегас, на което присъстваха сестрите ѝ, децата ѝ и близки приятели, а звездата сподели емоционални моменти от вечерта в социалните мрежи

Нова идея: Тест за алергия преди всяко боядисване във фризьорския салон

Нова идея: Тест за алергия преди всяко боядисване във фризьорския салон

България Преди 2 часа

Ще поскъпнат ли услугите за разкрасяване, заради новите предложения на министерство на здравеопазването