Как "шистовата революция" ще удари "Газпром"
Участничка в периодично организираните в България протести срещу проучванията за добив на шистов газ   
Източник: БГНЕС - архив
Рп пределението на силите на световния енергиен пазар ще се промени: газът ще измести петрола и въглищата, а САЩ ще измести Русия и Близкия Изток, смятат специалистите от Международната агенция за енергетика (МАЕ).

Агенцията има

лоши новини за гиганта "Газпром",

защото цените на природния газ в Европа ще се понижат с 18% до 2035 г., пише днес московският вестник "Ведомости" (vedomosti.ru).

Нетрадиционният газ може да промени ситуацията на световния енергиен пазар и да разбърка тестето с карти на основните играчи, твърди главният икономист на МАЕ Фатих Бирол.

МАЕ обаче се опасява, че чиновниците могат да попречат на сценария за "златен век на газа". В много държави се обсъжда забрана за добива на шистов газ заради страховете отрицателно въздействие върху природата. Ограничения са въведени във Франция, България, Румъния.

Влиянието на добива на нетрадиционен газ още не е проучено и няма адекватна нормативна база за регулиране на отрасъла, заявил Пол Джонсън от Greenpeace. Ако обществото забави развитието на добива на шистов газ, делът на Русия и Близкия Изток в световната търговия с газ може да достигне около 50%, смята Бирол.

В противен случай този дял (на Русия и Близкия Изток) в глобалната търговия с газ ще намалее от 45% на 35%. Най-голям производител ще бъдат САЩ: 825 млрд. куб.м. срещу 785 млрд. за Русия, прогнозира МАЕ в доклада "Златните правила за златния век на газа".

Според Статистически обзор на "Бритиш Петролиъм", САЩ са изпреварили Русия още през 2009 г., като са добили с 55 млрд. куб.м. газ повече (583 млрд.). МАЕ разполага с малко по-различни данни, но при всички положения до преди пет години САЩ се разглеждаха като вносител на "синьо гориво", припомнят руските анализатори от "Сбербанк".

Съкращаването на дела на газовия пазар ще пречи на Русия и страните от Близкия Изток да диктуват на потребителите цените, обещава Бирол. В Европа - главният пазар на "Газпром" - цените ще падат с 18% до 2035 г .

"Шистовата революция" в САЩ и съкращаването на вноса на газ в Америка ще повлияят на европейския пазар, на който ще постъпва повече втечнен природен газ, но не е възможно да се прогнозира, каква ще бъде цената на газа през 2035 г., оценките постоянно се променят, при всички положения търсенето ще расте, отбелязва пред руския вестник представител на "Газпром експорт".

Вестникът припомня

подигравката на шефа на "Газпром" Алексей Милер,

който в началото на тази година каза, че "шистовата революция" в САЩму приличала на холивудски филм.

Към 2035 г. ще се промени структурата на енергийното търсене: делът на газа ще нарасне от 21 до 25%, въглищата ще се съкратят от 28% на 24%, петролът - от 32% на 27%, прогнозира МАЕ. 80% от приръста ще бъде осигурен от страни, които не влизат в ОИСР: Китай, Индия и икономиките от Близкия Изток ще се нуждаят от 900 милиарда куб.м. газ допълнително.

Главният двигател на газовия пазар ще станат технологиите, а не абсолютните запаси от ресурси, делът на нетрадиционния газ (на първо място шистовия) ще се увеличи от 14 на 32%, прогнозират от МАЕ. Експанзията на нетрадиционния газ е главното предизвикателство пред основните играчи - Русия и Близкия Изток, на които вероятно ще им се наложи да коригират програмите за експлоатация на новите находища, се казва в доклада.

Започналият добив на шистов газ е най-значителното събитие в енергийния бизнес за последните 50 години, заявил бившият директор на ЦРУ Джон Дойч. Това доведе до срив на цените на северноамериканския пазар, сега "синьото гориво" в САЩ струва по-евтино, отколкото в Русия, отбелязват анализаторите на "Сбербанк".

Цената на газа в САЩ се понижи с 62% за последната година

по данни на "Блумбърг".

Шистовият газ фактически загроби новите проекти във въгледобивния отрасъл и започва да си разчиства сметките с ядрената енергетика, заявява Дейвид Крейн от NRG Energy. В САЩ се планира да бъдат построени 258 нови електростанции на газ до 2015 г.

Евтиният газ може да се превърне в главния фактор за възраждането на националната индустрия в САЩ, смята Боб Маккатчън от "Прайсуотър хаус". Високите разходи принуждават американските производители да инвестират в чужбина, където енергията е по-евтина, но уравнението напълно се променя: сега е изгодно да се завърнеш в САЩ, заяви президентът Ендрю Ливерис.
Съпруга крещи на мъжа си: - Какъв е тоя сив косъм на сакото ти? Пак си ходил при майка си да се оплакваш!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

Свят Преди 3 часа

Полицията ще работи по установяване на мотивите за вандалския акт

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Свят Преди 3 часа

Този уикенд в цялата страна бяха планирани над 1000 прояви в знак на протест срещу усилията на федералното правителство за депортиране на нелегални имигранти и срещу извършеното в сряда убийството на 37-годишната Рене Гуд.

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Броят на убитите при протестите в Иран надхвърли 500

Свят Преди 5 часа

"Хюман Райтс Активистс" съобщиха днес, че за две седмици демонстрации са загинали 538 души - 490 демонстранти и 48 служители на силите за сигурност

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 7 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

Терзиев към софиянци: Ще реша проблема с боклука, колкото и да не вярват критиците

България Преди 7 часа

Терзиев се извини на столичани за създадените неудобства и призна, че не е приятно гражданите да виждат подобни гледки пред домовете си

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

Загинал и ранени при тежка катастрофа на пътя Разград-Попово

България Преди 7 часа

Инцидентът между двете леки коли с разградска регистрация е станал около 16.30 часа

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 8 часа

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 8 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 9 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 9 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 9 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 9 часа

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 10 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 10 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 10 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 11 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината