Иво Прокопиев продаде "Каолин" на германци
Иво Прокопиев (снимка от юли 2010 г.)   
Източник: БГНЕС - архив
15
Иво Прокопиев, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на "Алфа финанс холдинг", днес е продал компанията "Каолин" АД на германската група "Кварцверке" (Quarzwerke), съобщиха от двете компании.

Сделката е била приключена на Българската фондова борса. "Кварцверке" придобиват приблизително 87% от акциите на "Каолин" на цена 4,156 лв. за акция.

Общо 67% от акциите са прехвърлени по договор, сключен с "Алфа финас холдинг" през декември 2012 г., се посочва в съобщението.

"Кварцверке" ще отправи търгово предложение към останалите притежатели на акции в съответствие с изискванията на българското законодателство.

Управляващият съдружник в германската компания Роберт Линдемарк-Берк изрази задоволството си от сключената сделка, която, по думите му, разкрива нови възможности за работа с мотивиран екип.

С придобиването обемът на продажбите на "Кварцверке" ще нарасне до 420 млн. евро на консолидирана основа, а броят на служителите ще се увеличи до 3500.

"През последните 13 години като част от "Алфа финанс холдинг" "Каолин" се разви от малко предприятие в лидер на пазара в Югоизточна Европа", каза Иво Прокопиев.

Той заедно с Константин Ненов и Иван Ненков е собственик на холдинга. Съсобственик е и на групата "Икономедиа", която издава деловия всекидневник "Капитал дейли", седмичника "Капитал" и бизнес сайта Дневник.бг.

"Каолин АД" беше приватизирана от през 2000 г. от "Алфа финанс холдинг". Това е най-голямата компания в Югоизточна Европа за добив и преработка на индустриални минерали.

През април т.г. Прокопиев заяви в интервю за БНР, че е избрал да живее със семейството си в Сингапур заради икономически, регулаторни, политически и лични атаки от медиите на банкера Цветан Василев и сегашния депутат от ДПС, медийният магнат Дилян Пеевски.

"Кварцверке" и дъщерните му дружества извършват търсене, проучване, добив, първична преработка на различни производствени площадки във ФРГ, Австрия, Чехия, Полша, Словакия, Русия и Украйна, както и доставка на индустриални минерали (кварц, каолин, фелдшпат и др.) на клиенти от керамичната, стъкларската, хартиената, лаково - бояджийската, леярната, строителната индустрия.

Германската компания е водеща в Европа за индустриални минерали. Като независим семеен бизнес Quarzwerke има 128-годишен опит с ефективни технологии за обработка и висококачествени депозити на природни ресурси, обявиха от компанията.

Коментари 15
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

15 коментара
 
Габровец ще продава на севлиевец трактор. Пазарили се, пазарили, накрая си стиснали ръцете - утре ще е сделката. Единият тръгнал да търси пари, а другият…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

ЕК: Така Русия отговаря на желанието за мир

ЕК: Така Русия отговаря на желанието за мир

Свят Преди 1 минута

ЕК: Ударите са ясният отговор на руския президент Владимир Путин

Полицията хвана германка зад волана, с близо 2,5 промила алкохол в кръвта

Полицията хвана германка зад волана, с близо 2,5 промила алкохол в кръвта

Свят Преди 16 минути

Автомобилът е спрян вчера, около 18:50 часа, в района на село Доброглед

Тошко Йорданов: Лидерите на "Продължаваме промяната" трябва да бъдат арестувани

Тошко Йорданов: Лидерите на "Продължаваме промяната" трябва да бъдат арестувани

България Преди 1 час

С някаква друга "Промяна“ може и да говорим, с тази не“, категоричен бе Йорданов

Лорер: Г-н Президент, вие ни разединявате

Лорер: Г-н Президент, вие ни разединявате

България Преди 1 час

Това заяви Даниел Лорер от ПП-ДБ от парламентарната трибуна

.

Денков: Най-конструктивното мнозинство е с ГЕРБ

България Преди 1 час

Очаквам да се чуем с Мария Габриел и да видим кога ще седнем на масата и да обсъждаме същината

<p>Внимание! Извънземна инвазия!&nbsp;Радиопредаване и масова&nbsp;психоза в Америка</p>

„Войната на световете“: Как радиопредаване доведе до масова психоза в Америка

Любопитно Преди 1 час

Извънземната армия от калмароподобни фигури, които убивали хиляди земляни с топлинни лъчи и черни облаци отровен газ

министерски съвет

Министерски съвет предлага и внася промени в закона за удължаване на бюджета

България Преди 1 час

Това обяви на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество зам.-министърът на финансите Людмила Петкова

Снимката е илюстративна

Около 36 млрд. долара чужди инвестиции са изтеглени от Русия

Свят Преди 2 часа

От март 2022 г. до март 2023 г. са извършени около 200 сделки за продажба

Вин Дизел

Бързина, ярост и филмова лудост на десета степен: Fast X

Любопитно Преди 2 часа

„Бързи и яростни 10“ продължава да следва неотклонно патентованата формула на поредицата за екранно забавление, пише редакторът ни за кино Георги Петров

Национален съвет за тристранно сътрудничество

Тристранката не постигна съгласие за увеличаване на минималната заплата от 1 юли

България Преди 2 часа

Синдикатите подкрепиха предложението, работодателите бяха против

<p>След размириците в Косово: Има ли пострадали български военни</p>

МО: Няма пострадали български военнослужещи в Косово

България Преди 2 часа

Към момента до 35 български военнослужещи участват в операцията на НАТО в Косово

Мария Габриел и Томислав Дончев с извънредно изявление

Габриел: Разговорите с ПП-ДБ не са в ледена епоха

България Преди 2 часа

Разговори може да има, само ако бъдат преосмислени форматът, съставът, личностите, моделът, принципите и доверието

.

България е на едно от последните места в ЕС по използване на колани на задната седалка

България Преди 2 часа

Експерт посочи, че по някои показатели, свързани с пътната безопасност, страната ни не заема последните места, но данните у нас са тревожни

Титлата на Камила: Какво ще стане с кралицата, ако надживее Чарлз?

Титлата на Камила: Какво ще стане с кралицата, ако надживее Чарлз?

Любопитно Преди 3 часа

Камила няма кръвна линия към трона и нейната ситуация е необичайна заради това, че първоначално е била любовница на Чарлз

<p>&quot;Това е най-важният вирус, за който никога не сте чували&quot;</p>

"Това е най-важният вирус, за който никога не сте чували": Нова инфекция набира сила в САЩ

Свят Преди 3 часа

Случаите на човешки метапневмовирус или HMPV нараснаха доста тази пролет