Дългите студени периоди бавят пшеницата у нас
Източник: БГНЕС
Нт толкова недостатъчната влага, колкото дългите периоди на ниски температури тази есен забавят развитието на пшеничените посеви.

Това обясни за БТА зам.-директорът на Добруджанския земеделски институт доцент д-р Николай Ценов.

По думите му обаче е твърде рано да се правят каквито и да е прогнози за бъдещата зърнена реколта.

Може за няколко месеца условията толкова да се променят, че земеделските производители изобщо да не си спомнят за сегашната картина, допуска селекционерът.

Масово пшеничените посеви са в т.нар. фаза на развитие "втори лист".

Най-ранно засетите масиви са в етап "трети лист" и само 5-6% са в началото на братене (разрастване на страничните пъпки на централното стъбло), уточни зам.-директорът на института.

По думите му обичайно по това време пшеницата трябва масово да е братила.

Активната температура, при която пшеницата и ечемикът се развиват, е 5,5 градуса над нулата.

Студеното време, подпомогнато от малкото влага в повърхностния слой на почвата, както и късната сеитба са забавили развитието на растенията.

Според специалиста състоянието на пшеничените масиви значително може да се подобри, ако се натрупа снежна покривка, която да ги предпазва.

В Добричка област, най-големият производител в страната на хлебно зърно, масивите с пшеница тази есен достигат около 1 114 400 декара - почти колкото бяха ожънати през изминалата стопанска година.

Тази година в Добруджа ожънаха качествена пшеница заради добрите атмосферни условия през юни - без пикови температури и по-малко валежи, което позволи зърното да узрее постепенно.

Необичайна за сезона суша предизвиква тревога на Балканите, в Източна и в Централна Европа. Липсата на достатъчно дъждове поставя под риск посевите в България и Румъния и забавя сеитбата в Полша - четвъртия най-голям производител на пшеница в ЕС, писа наскоро АП.

"Такава суша не е имало от пет години. Това е огромен риск за посевите, особено ако температурите паднат значително през зимата, а няма сняг, който да ги предпазва.

За отглеждащите рапица ситуацията е още по-тежка, като много от тях обмислят да изорат отново полетата и да посеят нещо друго", каза тогава председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Красимир Аврамов, цитиран от Ройтерс.

Иначе за 2010 г. имаше по-добри резултати от пшеничната реколта в сравнение с миналата - като добиви и производство.

Валежите у нас обаче са под 30% спрямо климатичната норма тази година, а през последните 2-3 месеца не е валяло достатъчно. Въпреки това, според експертите, България е далеч от това да "опустинее".

Сухото време буди тревоги и в Западна Европа, но сеитбата там върви добре и прогнозите са, че зърното ще устои на зимата, като някои дори очакват увеличаване на житната реколта в ЕС за 2012 г.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Започнаха да публикуват досиетата за Епстийн в САЩ

Започнаха да публикуват досиетата за Епстийн в САЩ

Свят Преди 7 часа

Очаква се документите да хвърлят светлина върху връзките на опозорения финансист

Зеленски отговори на полския президент

Зеленски отговори на полския президент

Свят Преди 8 часа

Зеленски добави, че „между двете съседни държави не може да има враждебност“

СРС пусна под гаранция от 5000 лв. директора на 138-о училище

СРС пусна под гаранция от 5000 лв. директора на 138-о училище

България Преди 12 часа

Мярката на Евтимов бе гледана при закрити врата

Потвърдиха преговори за Украйна в Маями през уикенда

Потвърдиха преговори за Украйна в Маями през уикенда

Свят Преди 12 часа

Стив Уиткоф, пратеникът на президента на САЩ Доналд Тръмп, ще се срещне днес със съветниците по въпросите на националната сигурност на Украйна и трите европейски сили – Франция, Германия и Великобритания

<p>Отмениха уикенд винетката заради проблем с цените в евро</p>

ВАС отмени уикенд винетката заради неправилно превалутиране в евро

България Преди 12 часа

Причината е неправилно закръгляване при превалутирането на цената от левове в евро в нарушение на Закона за въвеждане на еврото

Две пълни слънчеви затъмнения ще има през 2026 година, ето къде ще се наблюдават

Две пълни слънчеви затъмнения ще има през 2026 година, ето къде ще се наблюдават

Любопитно Преди 13 часа

В България едното затъмнение ще се вижда съвсем скромно

<p>Ще избухне ли война между САЩ и Венецуела</p>

Кризата в Карибите се задълбочава – ще избухне ли война между САЩ и Венецуела

Свят Преди 13 часа

Засилващият се натиск над Каракас най-вероятно ще доведе до свалянето от власт на президента Николас Мадуро, прогнозират експерти

СГС отмени като незаконосъобразен избора на Весела Лечева за председател на БОК

СГС отмени като незаконосъобразен избора на Весела Лечева за председател на БОК

България Преди 14 часа

Въпреки осемте иска срещу избора на Весела Лечева, по две дела вече има влезли в сила решения, които потвърждават законността на избора и решенията на Общото събрание от 19 март 2025 г., а противоречащо решение, счетено за незаконосъобразно, ще бъде обжалвано пред САС, се казва в официална позиция юридическия екип на Весела Лечева

<p>Поклонението пред Боян Радев ще е в понеделник</p>

Поклонението пред Боян Радев на Националния стадион в понеделник

България Преди 14 часа

Легендарният спортист, колекционер и дарител, си отиде от този свят вчера на 83-годишна възраст