ЦИР: Икономиката се възстановява бавно
Източник: ЕПА/БГНЕС

През 2011 г. растежът на българската икономика ще продължи, но няма да надхвърли 3%, смятат експертите.

Това е прогнозата на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) за следващата година.

В доклад, представен днес, експертите на ЦИР прогнозират през 2011 г. инфлацията да е под 3%, както и че безработицата ще се задържи между 8,5 и 9%.

За четвъртото тримесечие на 2010 г. ръстът на брутния вътрешен продукт на България се е увеличил с 1,5–2% на годишна база. За цялата 2010 г. този ръст ще е малко над 1%, смятат те.

Според експертите през четвъртото тримесечие на 2010 г. растежът на добавената стойност в промишлеността на годишна база е бил около 1%, т.е. не е по-висок от този за третото тримесечие (1,3%).

За първи път от началото на кризата строителната продукция за ноември 2010 г. расте на годишна база и вероятно това ще е повратната точка в тенденцията на забавящи се спадове — към растеж.

Двигател на възстановяването в сектора е гражданско-инженерното строителство, чиято продукция от август насам надхвърля нивата от година назад. Същевременно продължават да намаляват спадовете в сградното строителство.

Така за ноември ръстът на гражданско-инженерното строителство е над 15% (при ръст под 5% за предишните два три месеца), а спадът в сградното се е свил на под 10% (при спадове от около 20% в предходните месеци).

След като за януари–октомври текущата сметка беше положителна, за единадесетте месеца на 2010 г. тя е отрицателна, но има многократно по-малък размер в сравнение с година назад. Така дефицитът по текущата сметка възлиза на едва 0,03% от БВП, отчитат експертите на ЦИР.

Външната търговия остава най-добре представящия се сектор

на българската икономика през 2010 г.  — износът се върна на предкризисните си нива, а през ноември е регистриран значителен ръст (с 39%), пише в доклада.

За единадесетте месеца на годината износът нараства на годишна основа с близо 32% до 14,2 млрд. евро, вносът — с 11,7%, до 17,3 млрд. евро, а дефицитът на търговския баланс намалява с 34% до 3,1 млрд. евро.

Характерна особеност на търговията през 2010 г. е разнообразяването на пазарите и много по-активното присъствие на български експортни фирми в редица страни от Азия и Латинска Америка, допълват експертите от ЦИР. По предварителни данни за периода януари-ноември 2010 г.

в страната са влезли 894,7 млн. евро преки чуждестранни инвестиции.

Тази сума е 2,5% от прогнозирания БВП и е едва една трета от стойността на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) една година по-рано.

Причината е в рязкото свиване на ликвидността в световен мащаб, спукването на балона с недвижимите имоти и съкращаването на обема на вътрешнофирменото кредитиране.

Засега няма сигнали, че притокът на ПЧИ ще започне скоро да се възстановява и вероятно през 2011 г. обемът на привлечените средства няма да надхвърли много този през 2010 г. (между 1,2 и 1,4 млрд. евро).

Инвеститорите обаче са наясно с големия потенциал на страната предвид необходимостта от догонване на европейските икономики - в най-скоро време у нас ще трябва да се модернизират редица области на икономиката (енергийна ефективност, ВЕИ, административна реформа, здравеопазване), за което могат да се получат средства и по европейските програми.

Възвръщаемостта на инвестициите в страната продължава да е над средната за Европа.

България се оценява като топ дестинация на континента за аутсорсинг

и е сред първите 15 в световен мащаб. През 2010 г. финансовата система на страната остава стабилна, а представянето й е малко по-добро в сравнение с предходната година - за 12-те месеца на 2010 г. средната стойност на валутните резерви е 24,3 млрд. лв., а през 2009 г. тя е 23,8 млрд. лв.

Към декември 2010 г. валутните резерви остават почти непроменени спрямо декември 2009 г. - с ръст от 115 млн. лв.

Основните показатели в банковата система, сред които ликвидна позиция, доходност, привлечени средства и балансови активи, се подобряват през 2010 г.

Лошите кредити на банките достигат 10,6% към края на септември и пикът им за 2010 г. може да е около 11%.

Въпреки всичко капиталовата адекватност на системата остава значително по-висока от регулаторния минимум и към септември достига 17,8%, твърдят от ЦИР.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 5 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 5 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 7 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 7 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 7 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 7 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 8 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 8 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 8 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 8 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 9 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 9 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 9 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 10 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 10 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 10 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20