Борисов: Последен шанс за "Лукойл" в четвъртък
Борисов в парламента   
Източник: БГНЕС
В 10 ч. сутринта в четвъртък финансовият министър Симеон Дянков има среща с ръководството на "Лукойл", където ще бъде дадена последна възможност за евентуален график, за да може в следващите два месеца рафинерията да изпълни изискванията на закона.

Това заяви премиерът Бойко Борисов в девинското село Осиково по повод отнетите лицензи за управление на данъчни складове на "Лукойл Нефтохим Бургас".

Законът е еднакъв за всички, заяви премиерът, цитиран от Агенция "Фокус".

Борисов добави, че рафинерията е предупредена още преди месец да постави необходимите измервателни уреди според изискванията.

В момента 20 мобилни екипа следят складовата наличност в рафинерията.

Комбинатът ще може да преработи единствено наличните количества петрол в нея, но няма да продава произведените от тях горива. Спира се и подаването на петрол към рафинерията.

Министър-председателят не коментира обвиненията на опозицията с думите, че не се интересува от нея.

"Категорични сме, че няма да нарушим закона", заяви премиерът и изрази надежда рафинерията да продължи да работи.

Говорител на "Лукойл": Смятахме, че сме се разбрали с българите

за отлагане на поставянето на измервателните уреди до края на годината. Пред РИА "Новости" представителят на най-голямата руска частна петролна компания "Лукойл" Дмитрий Долгов коментира отнемането на лиценза.

Той изрази надежда, че българските власти и рафинерията ще достигнат до договорка и рафинерията все пак ще продължи да работи.

"В петък (22 юли) ситуацията изглеждаше далеч по различно. Смятахме, че сме достигнали договорка с митническите власти за отлагане на поставянето на измервателните уреди до края на годината", каза Долгов.

Той добави, че ръководството на компанията в момента се намира в София, където се провеждат преговори с представители на българските власти.  По-рано днес лидерът на БСП Сергей

Станишев коментира, че отнемането на лиценза на "Лукойл" е добре подготвен театър

между правителството и рафинерията. Пред журналисти той каза, че са известни "меко казано отличните отношения" между Борисов и Валентин Златев и освен това не било тайна, че всяка година рафинерията излиза в планов ремонт.

Сергей Станишев посочи, че това се прави точно преди плановия ремонт и няма да бъдат нанесени никакви реални щети върху рафинерията.

Той отбеляза, че когато се знае кога е ремонтът, предварително се произвеждат допълнителни количества.

Резултатът от тази драма, която ще заглъхне след ден-два след "тежки" разговори между "Лукойл" и правителството, ще бъде поскъпване на горивата, смята Станишев.

В краткосрочен план няма да има недостиг на горива,

прогнозира Андрей Делчев, председател на Българската петролна и газова асоциация пред БНР.

Той обясни, че всяка петролна компания у нас има оперативни резерви, които могат да покрият нуждите за около триседмичен период на потребление.

"Лукойл" може да си върне лицензите до три седмици, прогнозират от Българската петролна и газова асоциация. В противен случай може да има затруднения на пазара, но компаниите ще могат да ги компенсират с внос.

"Като петролна асоциация и членовете на асоциацията, които все пак са най-големите търговци на този пазар, включително и "Лукойл България", следим процесите, които се случват, с внимание и с тревога, каза Делчев.

Той допълни, че асоциацията ще обмислим мерки за увеличаване на вноса за да се компенсират липсващите количества, ако процесът продължи по-дълго време.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Тръмп удари Иран, петролът скочи - светът отново се страхува от енергийна криза</p>

Нови удари по Иран разтърсиха петролните пазари, Брент поскъпна с над 1%

Свят Преди 1 минута

Анализатори предупреждават, че геополитическият риск ще продължи да подкрепя високите цени през следващите месеци.

След Шакира и Мадона: И Джъстин Бийбър влиза в мегашоуто на финала на Мондиала

След Шакира и Мадона: И Джъстин Бийбър влиза в мегашоуто на финала на Мондиала

Любопитно Преди 7 минути

Канадската попзвезда ще бъде част от грандиозния концерт на почивката на 19 юли. Шоуто е обвързано с благотворителната кауза на ФИФА за образование, а на сцената на стадион „МетЛайф“ ще излязат още Мадона, Шакира и корейските идоли от BTS

<p>&bdquo;Номер едно за ликвидиране&ldquo;: Защо Тръмп не полетя с подарения самолет от Катар</p>

Тайните служби препоръчали на Тръмп да напусне Турция със стария Air Force One заради напрежението с Иран

Свят Преди 35 минути

Според американски медии решението е било превантивна мярка, въпреки че президентът отрече промяната да е свързана със сигурността

Изслушват бившия шеф на ДАНС за Олег Невзоров и КУБ

Изслушват бившия шеф на ДАНС за Олег Невзоров и КУБ

България Преди 40 минути

Депутатите ще търсят отговори защо предложението за експулсиране на украинския гражданин е било отменено и каква е била ролята на ДАНС по случая

<p>Къде ще бъде погребан Али Хаменей и защо всички следят Моджтаба Хаменей</p>

Погребват Али Хаменей в свещения град Машхад

Свят Преди 1 час

След смъртта на дългогодишния лидер вниманието е насочено към неговия син и наследник

<p>В болница с тежки наранявания е жената, нападната от кучета в Самоков</p>

В болница с тежки наранявания и силен психически шок е жената, нападната от домашни кучета в Самоков

България Преди 1 час

Близките на пострадалата твърдят, че срещу стопанина е имало множество жалби, а институциите вече проверяват дали е извършвал нерегламентирана развъдна дейност

Защо помним обидите на бившите си с години? Обяснението на три психологически феномена

Защо помним обидите на бившите си с години? Обяснението на три психологически феномена

Любопитно Преди 1 час

Защо помним последната силна обида по-добре от щастливите години заедно? Науката обяснява как стресът и незавършените разговори запечатват болезнените думи в ума ни и как да спрем това ментално превъртане

25 измамени и щети за над 800 хил. евро: Съдът решава за мярката на обвиняемата за мащабните схеми с кредити

25 измамени и щети за над 800 хил. евро: Съдът решава за мярката на обвиняемата за мащабните схеми с кредити

България Преди 2 часа

Прокуратурата твърди, че 39-годишната Гинка Борисова е опитвала да влияе на свидетели, защитата оспорва доказателствата

Трета спасителна мисия за три дни: „Спартан“ отново излита, за да спаси живота на българско дете

Трета спасителна мисия за три дни: „Спартан“ отново излита, за да спаси живота на българско дете

България Преди 2 часа

Военният самолет ще транспортира до Рим дете, нуждаещо се от чернодробна трансплантация, след като вече откара две деца за лечение в Германия

<p>България и Сърбия дават зелена светлина за &bdquo;Калотина 2&ldquo;</p>

България и Сърбия дават зелена светлина за „Калотина 2“ – подписват ключова гранична спогодба

България Преди 3 часа

Новият съвместен пункт трябва да облекчи трафика по един от най-натоварените сухопътни коридори в Европа и да намали чакането на границата

.

Диетата на голмайстора: С какво се храни Ерлинг Холанд между мачовете на Мондиала

Любопитно Преди 3 часа

Ерлинг Холанд изненада феновете с признанието, че обожава индийско „маслено пиле“ с хляб наан. Калорийната бомба се оказва любимото му гориво за презареждане между тежките мачове на Световното първенство

Древна ДНК разкрива нови тайни за мистериозния „Златен човек“ и възхода на скитския елит

Древна ДНК разкрива нови тайни за мистериозния „Златен човек“ и възхода на скитския елит

Любопитно Преди 3 часа

Генетично изследване показва, че властта и високият социален статус при скитите са се предавали по наследство

.

Границата между живота и смъртта: Как Синдромът на Лазар пренаписва медицинските протоколи

Любопитно Преди 3 часа

Какво се случва, когато сърцето забие отново, след като лекарите са констатирали смъртта? Запознайте се със Синдрома на Лазар – един от най-редките и плашещи феномени в съвременната медицина, който кара науката да преосмисли границата между живота и смъртта

Какво се случва с мозъка на човека в Космоса?

Какво се случва с мозъка на човека в Космоса?

Свят Преди 3 часа

Нови изследвания показват, че микрогравитацията променя начина, по който мозъкът обработва движенията, равновесието и усещането за тялото

Тази нощ САЩ започнаха нови удари срещу Иран

Тази нощ САЩ започнаха нови удари срещу Иран

Свят Преди 10 часа

САЩ държат Иран отговорен за неотдавнашната неоправдана агресия срещу търговски кораби и цивилни екипажи