Х ората, които искат да напуснат България, постепенно намаляват. Това сочи проучване на нагласите за работа и преместване в чужбина, което ще се използва като база за изработването на стратегия за миграционната политика на страната.

Стратегията ще бъде изработена от група, в която освен ведомства участват и работодателски организации, а неин председател е вицепремиерът и външен министър Ивайло Калфин.

Въпреки благоприятната тенденция емиграцията остава рискова за икономиката на страната. Очаква се непрекъснато увеличаване на нуждата от внос на работна ръка от страни извън Европейския съюз.

Затова стратегията ще цели да привлече на трудовия пазар у нас етнически българи и емигранти, които са склонни да се върнат.

Около 80% от българите нямат нагласа за трайно преселване в други страни, с такива намерения са около 5 на сто от хората, сочи проучването.

Студентите и току-що завършилите са с най-голямо желание да заминат. В момента сред активните емигранти най-много са хората със средно образование, докато тези с ниско или високо образователно ниво емигрират по-малко.

Дори специалистите с техническо образование напускат все по-рядко страната, макар че за тях има най-много работа зад граница. Броят на безработните, които искат да напуснат страната, също е намалял, като основен фактор за тази тенденция е опитът на завърналите се от чужбина, установила анкетата.

При несемейните се регистрира активизиране, докато при задомилите се - точно обратното. Мотиви като професионална кариера надделяват пред краткосрочното набавяне на средства. Сред ромското и турското население също намаляват нагласите за напускане на страната, сочи проучването.

Според него миграционната обстановка у нас е типична за присъединилите се към ЕС страни от Южна Европа (Испания, Гърция, Португалия).

Сред основните идеи, които ще бъдат заложени в стратегията, е в България да се задържат младите и дори да се привлекат обратно тези, които са натрупали опит в чужбина, да се активират българските емигрантски общности.

Стратегията предвижда да се изгради система, чрез която ще се следят потребностите на пазара на труда по професии.

Планът се очаква да бъде готов през февруари - март 2008 г., каза зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян, който участва в работната група.

В документа би трябвало да бъде разписано кой ще разработва и поддържа информационната системата за нуждите на трудовия пазар.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>В битка с жилищната криза: Гърция активира &bdquo;призрачни&ldquo; имоти</p>

В битка с жилищната криза: Гърция активира „призрачни“ имоти

Свят Преди 1 минута

Според Асоциацията на брокерите на недвижими имоти в Атина и Атика, около 5000 жилища в столицата стоят затворени, голяма част от които са част от завещания, управлявани от различни фондации

Русия печели милиарди от втечнен газ за ЕС

Русия печели милиарди от втечнен газ за ЕС

Свят Преди 10 минути

Компаниите от ЕС са сред най-големите клиенти на Yamal LNG

.

Селища, кръв и блокади: Защо Западният бряг е в центъра на конфликта

Свят Преди 54 минути

Западният бряг неминуемо ще играе важна роля за всяко бъдещо решение на израелско-палестинския конфликт

Смъртта на Джеймс Дийн: Истината за катастрофата, която отне живота на идола преди 70 години

Смъртта на Джеймс Дийн: Истината за катастрофата, която отне живота на идола преди 70 години

Любопитно Преди 1 час

Джеймс Дийн умира на 30 септември 1955 г. на 24-годишна възраст

<p>MrBeast завърза мъж в горяща сграда за 500 000 долара</p>

MrBeast защити скандално видео: "Би ли рискувал живота си за 500 000 долара"

Свят Преди 1 час

"Отнасям се към безопасността по-сериозно, отколкото можете да си представите"

Китайка е осъдена за най-голямата кражба на криптовалута в света

Китайка е осъдена за най-голямата кражба на криптовалута в света

Свят Преди 1 час

Жимин Циен, известна още като Яди Джан, се призна за виновна в понеделник в Кралския съд на Саутуарк за незаконно придобиване и притежаване на криптовалутата

<p>Съдът отложи делото&nbsp;за фаталната катастрофа на Околовръстното шосе</p>

Съдът отложи делото срещу Димитър Любенов за фаталната катастрофа на Околовръстното шосе

България Преди 1 час

Любенов е обвинен за катастрофата, при която загина френски гражданин

До края на годината Плевен трябва да остане само на нощен режим на водата

До края на годината Плевен трябва да остане само на нощен режим на водата

България Преди 1 час

Водните количества, добивани от регионалните водоизточници в Долна Метрополия, като кладенци са удвоени

<p>Магнитните бури увеличават риска от инфаркти</p>

Изследване: Магнитните бури увеличават риска от инфаркти

Свят Преди 1 час

НАСА обяви, че Слънцето официално е достигнало слънчевия максимум – върхът на активността в своя 11-годишен цикъл

Полша задържа украинец за взривяването на "Северен поток"

Полша задържа украинец за взривяването на "Северен поток"

Свят Преди 1 час

Миналия месец италианската полиция арестува украински гражданин, заподозрян в координиране на атаките

Григор Димитров и Ейса Гонсалес на романтична разходка из Милано (СНИМКИ)

Григор Димитров и Ейса Гонсалес на романтична разходка из Милано (СНИМКИ)

Любопитно Преди 2 часа

Двойката беше видяна щастлива и влюбена, докато се разхождаше из италианския град

Турски рибари откриха украински дрон в Черно море

Турски рибари откриха украински дрон в Черно море

Свят Преди 2 часа

Констатирано е, че плавателният съд е дрон от серията Magura V5

<p>Уролог: Не подценявайте проблема с уринирането</p>

Уролог разкрива: Защо не можете да уринирате и кога е спешно?

Свят Преди 2 часа

При някои симптоми незабавно трябва да отидете в болница

Украйна свали руски хеликоптер Ми-8 за милиони с дрон

Украйна свали руски хеликоптер Ми-8 за милиони с дрон

Свят Преди 2 часа

Уникална операция край Котляривка свали боен Ми-8 на стойност над $10 милиона

Съдът оправда изцяло прокурор Константин Сулев

Съдът оправда изцяло прокурор Константин Сулев

България Преди 2 часа

Присъдата не е окончателна и подлежи на протест пред горната инстанция

Кремъл: Мнозина в Одеска и Николаевска област искат да свържат съдбата си с Русия

Кремъл: Мнозина в Одеска и Николаевска област искат да свържат съдбата си с Русия

Свят Преди 2 часа

Песков добави, че за Европа би било по-добре да търси диалог с Русия по въпросите на сигурността