Планираният протест на полицаи, който ще се изрази в "мълчаливо пушене" в събота пред сградата на МВР, е една от коментираните теми в днешните вестници.

"30 млн. ще вземат работливите в МВР. Полицията не бива да се поддава на инспирирани от една партия - ГЕРБ, настроения", заявява пред "24 часа" министърът на вътрешните работи Михаил Миков. 

Средна работна заплата за МВР от 960 лева не е малка, заплатите за момента не могат да се вдигат, но разработваме система, която обективно ще поощрява полицаите, казва Миков.

Ще се получава допълнително възнаграждение за постигнати резултати, а не за отчитане на дейност, обяснява министърът. Според него парите за това ще бъдат не по-малко от 20-30 млн. лева.

Имаме успехи срещу организираната престъпност, резултати, които вече водят до обвинителни актове и се надявам - и до осъдителни присъди, коментира още Михаил Миков. Според него чисто психологически МВР и прокуратурата са показали на организираната престъпност, че няма недосегаеми хора.

"Стандарт" цитира неформалния лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, който заявява, че няма нищо общо със случващото се в МВР. Не съм чул досега БСП да каже, че са виновни за нещо, казал Борисов.

Под заглавие "Вкараха ченгетата в партийния шах" в. "Стандарт" пише, че, макар протестът на полицаите да е на ръба на закона, а полицаите далеч да не са ангели, събирането им е повод управляващите да се замислят какво скърца в системата на МВР.

В друг коментар - "Гаврошовци под пагон" вестникът отбелязва, че ясно и категорично трябва да бъдат огласени правата и задълженията на полицаите, както и да се актуализират заплатите им. Тогава всеки щял да има респект от хората в униформи.

"Голямо пушене ще падне", предупреждава пред "Труд" Емил Рашев, който оглавява Националния полицейски синдикат. Той изразява надежда, че няма да се наложи полицаите да пушат в знак на протест пред МВР, а да се получи диалог между тях и ръководството на МВР. Според него около 1000 лева средна заплата за МВР би била удачна.

Той бил сигурен, че министър Миков е прав, като настоява за диференцирано заплащане. Рашев отбелязва, че достойното заплащане е предпоставка за усърдната работа и е и превенция срещу корупционната практика.

"Мастодонтът МВР запуши", коментира "Сега". Почти сигурно е, че мащабни протести в МВР няма да има или те ще са в такива мащаби, че лесно ще бъдат неглижирани. Достатъчно е обаче подобно нещо да се подхвърли и темата бързо се политизира, отбелязва авторът.

Удобна почва за всички спекулации стана обстоятелството, че МВР е в сегашното си окаяно състояние от много години насам, но за протест, стачка и попушване се заговори точно в момента, посочва той и предупреждава, че със сигурност обикновеното политизиране на теза тема ще е голяма грешка.

"Война с Р. Овч. е като състезание с музей", така коментира в интервю за "Труд" министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова нападките срещу себе си на бившия министър.

Битката между миналото и бъдещето в България е факт, част от социалистите явно си пазят рефлекси от миналото - като прехвърлят проблемите върху някой друг и го обявят за виновен, да смятат, че проблемът е решен, отбелязва Грънчарова.

За отношенията с ЕС Грънчарова коментира, че от нас не се чакат отделни шумни случаи, а последователно, всекидневно действие, тенденция и гаранции, че престъпността и корупцията се наказват.

Три са най-големите ми отговорности - координацията по хармонизирането на законите ни с европейските, по всичките ни позиции за Съветите на ЕС и по т.нар. инфриджмънти-наказателни процедури, посочва Грънчарова. Този "портфейл" е чист и досега не сме загубили и един евроцент заради неизпълнени задължения по прилагането на правото на ЕС, подчертава тя.

"Каузата е: Обратно в Европа с обединение на нормалните хора", посочва пред "Дневник" политологът Евгений Дайнов. Според него тази кауза може да бъде обслужена от започващото вече дясно обединение, но то трябвало да стане по-широко.

БСП, НДСВ и ДПС не само провалиха членството на България в ЕС, те деевропеизираха България, заявява той.

"Пет партии спешно си купуват централите от държавата", съобщава от първа страница "Сега". Пет партии постигнаха вчера лесно и бързо единомислие по въпроса за покупката на централите, в които се помещават, коментира вестникът.

Възможността се отнасяла само за формации, представени в националния и в Европейския парламент. Така БСП ще си купи сградата на "Позитано" 20, НДСВ - на ул. "Врабча", ДПС - на бул. "Ал. Стамболийски", СДС - на ул. "Раковски" 134 , а ДСБ - на ул. "Кърниградска".

До вторник трябва да е готов текстът на предложението. Предвижда се в закон да се разреши партиите да купят сградите на пазарни цени, определени от независим оценител.

"Чиновниците без 13-а заплата", обявява от първа страница "Труд". Пари за 13-а заплата на държавните служители няма, не са заложени и в държавния бюджет за 2009 г., цитиран е министърът на държавната администрация Николай Василев.

"Дълговете на болниците нараснаха на 300 милиона лева", обявява от първа страница "Класа". Такива са задълженията на болниците към доставчиците на медикаменти и услуги според председателя на Българския лекарски съюз д-р Андрей Кехайов.

"Неморално е да се прогнозират земетресения", категоричен е в материал в "24 часа" Бойко Рангелов от Геофизичния институт на БАН. Според него няма предвестник, по който да съдим за бъдещ трус.

Рангел Гюров от Нов български университет, който прогнозира нови трусове след земетресенията в София, обаче е на друго мнение: "По-добре е да се стреснем". Много държави предприеха действия, водещи до превенция и намаляване на последствията от силни трусове, отбелязва той.

"Кабинетът от/за пуши сделката за "Булгартабак", пише "Пари". След 6 години опити за продажба на холдинга правителството взе решение дружеството да бъде извадено от забранителния списък за приватизация, отбелязва изданието.

Подготовката на сделката ще бъде извършена от Агенцията за приватизация. Най-вероятно приватизацията ще приключи до 6-8 месеца, прогнозира Корнелия Нинова, изпълнителен директор на холдинга. Според нея решението на кабинета е по-добро, отколкото продажбата на парче.

"Кризата няма да остави без работа добрите служители", категоричен е пред "Сега" зам.-председателят на БТПП Красимир Дачев. Според него, освен негативи, кризата ще има и положителен ефект, защото ще изчисти икономиката ни от непазарните явления в нея.

"Търговията ще бъде истински индикатор на кризата в България", смята изпълнителният директор на Софийската стокова борса Симеон Елазаров. Вече има сигнали, че кризата ще настъпи сериозно при нас след края на първото тримесечие догодина, големият проблем е в това, че има опасност голяма част от българския бизнес, усещайки трудностите, да се насочи към сивия сектор, отбелязва той в интервю за "Дневник".

"ЕС ни дава малка отстъпка за парниковите газове", съобщава "Сега". Според вестника България ще стане жертва на несправедливо разпределение на квотите за парникови газове, ако в събота Европейският съвет приеме ревизирания пакет за климатичните промени.

"Сега" разполагал с документа, от който личало, че предстои затягане на нормите, но със забавено темпо за някои новоприети страни.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп изрази готовност да подкрепи протестиращите в Иран

Тръмп изрази готовност да подкрепи протестиращите в Иран

Свят Преди 1 час

"Иран гледа към СВОБОДАТА, може би както никога досега. САЩ са готови да помогнат!!!", написа Тръмп в социалните мрежи

Свлачище затвори пътя Девин – Смолян

Свлачище затвори пътя Девин – Смолян

България Преди 2 часа

Скалите са блокирали и двете пътни ленти, като към момента преминаването на автомобили е напълно невъзможно

Борисов: ГЕРБ ще е първа политическа сила на следващите избори

Борисов: ГЕРБ ще е първа политическа сила на следващите избори

България Преди 4 часа

Лидерът на ГЕРБ публикува послание в социалните мрежи, в което подчертава постиженията на България през 2025 г.

Задържаха мъж за фалшиви евро в Монтанско

Задържаха мъж за фалшиви евро в Монтанско

България Преди 4 часа

Всичко се случва в бензиностанция във Вълчедръм, където 21-годишен служител в продължение на три нощни смени е успял да смени три банкноти по 50 евро

Снимката е илюстративна

8 странни факта за човешкото тяло, които никога не сте чували

Любопитно Преди 5 часа

Ето осем странни истини, които ще ви изненадат, а някои от тях може и да ви отвратят

Шестима убити при стрелба в Мисисипи, има задържан

Шестима убити при стрелба в Мисисипи, има задържан

Свят Преди 5 часа

Според NBC News е имало стрелба на три места

Арестуваха актьора Джан Яман в Истанбул заради наркотици

Арестуваха актьора Джан Яман в Истанбул заради наркотици

Свят Преди 6 часа

При акцията са били претърсени девет нощни клуба и един хотел и са арестувани общо седем души, включително Джан Яман и актрисата Селен Гьоргузел

Затвориха АМ "Марица" заради преобърнал се тир край Хасково

Затвориха АМ "Марица" заради преобърнал се тир край Хасково

България Преди 6 часа

Инцидентът е станал днес малко преди 16:00 часа при км 33 край Хасково в посока Пловдив

Актьор от „Сам вкъщи“ глобен за опит да наеме проститутка в хотел

Актьор от „Сам вкъщи“ глобен за опит да наеме проститутка в хотел

Свят Преди 6 часа

Даниел Стърн е бил санкциониран за предполагаем опит да се свърже с ескорт по време на празничния сезон

Рене Гуд

Ново видео показва момента преди агент на ICE да застреля Рене Гуд в Минеаполис

Свят Преди 7 часа

Кадрите показват конфронтацията между Гуд и полицая, който по-късно е идентифициран като Джонатан Рос

Престолонаследникът в изгнание, който иска да промени Иран: Кой е Реза Пахлави?

Престолонаследникът в изгнание, който иска да промени Иран: Кой е Реза Пахлави?

Свят Преди 8 часа

Реза Пахлави подтикна протестите в Иран, като помогна да превърне това, което започна като недоволство от отслабената икономика на Ислямската република, в сериозна заплаха за теократичния режим в страната

БСП насрочи извънреден конгрес за 7 и 8 февруари

БСП насрочи извънреден конгрес за 7 и 8 февруари

България Преди 9 часа

Решението бе взето след близо тричасово заседание на Националния съвет на БСП на ул. "Позитано" 20 в столицата

Йеменският ЮПС отрече съобщенията за саморазпускане

Йеменският ЮПС отрече съобщенията за саморазпускане

Свят Преди 9 часа

Вчера делегат на ЮПС, участващ в преоговори в Рияд, заяви по саудитската телевизия, че групировката се разпуска

21% от германците са обмисляли да напуснат страната

21% от германците са обмисляли да напуснат страната

Свят Преди 9 часа

Най-честата мотивация е надеждата за по-добър живот, както посочват около половината от обмислящите да напуснат Германия

Сняг вали в Родопите

Сняг вали в Родопите

България Преди 10 часа

Призовават се шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост