Отварям прозореца и от третия етаж на панелния апартамент се наслаждавам на слънчевите отблясъци на Водното огледало на река Арда. Толкова много силна и буйна вода, подчинена от хората и приела спокойствието и красотата на градско езеро. Замислям се за водата, за нейната роля и сила в нашия човешки живот.

Ако някога Земята бъде посетена от звездни гости, първото, което ще им направи впечатление, е изобилието на вода, на живителната течност, в която се е породил и без която не може да съществува животът. Неслучайно някои наричат Земята Планета Вода. И не само защото по-голяма част от повърхността й е покрита с океани и морета. Световният океан заедно с езерата, реките, почвената вода и подземните води съдържа почти 1,5 милиарда км  вода. В атмосферата има още 13-15 хиляди км3 вода, а в земната кора /литосферата/ се съдържат повече от 1 милиард км3 вода. Огромната маса от нея е солена, във формата на лед или се намира на недостъпни засега дълбочини. Световният океан е не само колосален резервоар на минерални суровини, но и най-голямата и една от най-важните брънки на живата природа на Земята, поради което трябва да го пазим като собствения си живот.

Водата, тя е началото. Водата тя е изворът на живота и същността на самия живот. Сладка или солена, водата е по-голямата част от нашата зелена планета Земя, тя е навсякъде около нас и част от самите нас. Без нея - водата, животът би бил невъзможен и немислим.

Водата - тя е спасението и възраждането на летния дъжд, побеждаващ жегата и изпепеляващата суша. Тя е надеждата на есенния дъжд, тя е очакването на зимния сняг и обещанието и растежът  на пролетните дъждове.

Водата - тя е силата и енергията от тепавицата и мелницата в миналото до водноелектрическите централи в наши дни, тя е вечният и неичерпаем енергиен източник на бъдещето.

Водата - тя е творецът на красота  и строителят, подчиняващ на своята причудлива фантазия и сила дори камъка - Белоградчишките скали и скалните гъби край Зимзелен са нейни рожби.

Водата - тя е лечителят. Нашата земя е благословена с многобройните си минерални извори - ту врящи като Сапарева баня, или просто Павел баня, Сливенски минерални бани, Хисаря, Вършец, церящи човешките болежки, създаващи самочувствие и красота.

Водата -тя е приобщаването ни към вярата и краят на земния ни път като човешки същества.

Водата - тя е дълголетието и здравето ни. Без прясна питейтна вода, без вода за ежедневните ни хигиенни навици, приготвянето на храната ни и утоляването на жаждата ни, бихме ли могли да преборим болестите и да имаме висок жизнен стандарт?

Водата - тя е условие и предпоставка за социалния живот на човека. Първите човешки селища са били изграждани около реките и езерата, а риболовът от най-древни времена е бил, а и до днес е източник на препитание на хората. По-късно преодоляването на безкрайната водна шир на Атлантическия и Тихия океан е изпитание за човешката сила и мъжество и довежда до откриването на Новия свят за европейците. Цялата човешка история се съпровожда от сближаването на хората с водната стихия. То е минало през първите опити за плаване с еднодръвките, през крайбрежното плаване на древните мореплаватели, през Колумб и Магелан, за да достигне до днешното кръстосване по всички морета и океани.

Днес водата - реките и океаните, са връзка и мост за сътрудничество и общуване на хората от различни страни и народи в търсене на нови възможности за икономическо сътрудничество, спорт и опазване на природните богагства на Земята. Мислено се връщам към майския фолклорен фестивал на етносите, живеещи около река Арда, провеждан в град Кърджали. На 13 юни стартира 37 еко воден поход - регата „Арда 2011", обедняващ ценители на красотата и търсачи на силни усещания.

Задавам си въпроса за бъдещето на водата. Дали ще можем да запазим този източник на живот за бъдещето? Пазим ли чиста нашата вода - нашето езеро, нашата река? Какво мога да направя аз, ти и нашите приятели, за да запазим безценната вода, за да запазим нашия живот?

Поглеждам навън - гъсти облаци са прихлупили небето, руква като изведро поредният юнски следобеден дъжд над Кърджали - дъждът на бъдещата надежда.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Зеленски призова за &quot;по-болезнени&quot; санкции срещу Русия</p>

След масирана атака: Зеленски призова за "по-болезнени" санкции срещу Русия

Свят Преди 7 минути

Украинският президент обвини Москва, че заобикаля санкциите и продължава да произвежда ракети, докато спасители търсят оцелели под руините на разрушена жилищна сграда в Киев

Близо 200 души бягаха в подкрепа на българските параолимпийци

Близо 200 души бягаха в подкрепа на българските параолимпийци

Любопитно Преди 50 минути

Благотворителното бягане обедини служители, семейства и любители на спорта около каузата на параолимпийските атлети

Хаос в ресторант в Ел Ей: Бритни Спиърс плаши клиенти с нож и странно поведение

Хаос в ресторант в Ел Ей: Бритни Спиърс плаши клиенти с нож и странно поведение

Свят Преди 51 минути

Посетители на заведение в Лос Анджелис останаха втрещени от поведението на Бритни Спиърс. Свидетели твърдят, че певицата е издавала лаещи звуци и е размахвала нож, докато екипът ѝ се е опитвал да я овладее. Представители на звездата обаче отричат всичко

Кола блъсна жена край Кресна

Кола блъсна жена край Кресна

България Преди 1 час

Тя с нараняване в областта на главата

Кралица Маргрете II е приета в болница след инфаркт

Кралица Маргрете II е приета в болница след инфаркт

Свят Преди 1 час

Датският кралски двор съобщи, че кралица Маргрете II е приета по спешност в болница в Копенхаген след прекаран инфаркт. 86-годишният монарх, който абдикира в началото на годината, остава под постоянно медицинско наблюдение от водещи специалисти

<p>Защо на Франция вече не ѝ пука за изневерите на Макрон?</p>

Politico: Възход и падение на президентските афери - защо на Франция вече не ѝ пука за изневерите на Макрон?

Свят Преди 1 час

Докато някога тайните срещи на Франсоа Оланд със скутер взривяваха пресата, днес твърденията за „платонична връзка“ на Еманюел Макрон с иранска звезда тънат в пълно безразличие, пишат в сатиричен коментар от Politico

.

Тревога в Африка: Обявиха нова епидемия от Ебола в Конго

Свят Преди 1 час

До момента са докладвани близо 250 случая и десетки смъртни случаи

Историческа среща: Крал Чарлз III прие новата кралица на маорите

Историческа среща: Крал Чарлз III прие новата кралица на маорите

Свят Преди 1 час

Те Арикинуи Куини Нга Уай хоно и те по се срещна с крал Чарлз III и принц Уилям. Историческата визита в Лондон подчерта силата на маорските традиции и 200-годишната връзка с Британската корона в контекста на съвременните екологични предизвикателства

NOVA дава свеж старт на лятото с много емоции и добро настроение

NOVA дава свеж старт на лятото с много емоции и добро настроение

Любопитно Преди 1 час

Два нови формата, премиерен сериал и любими предавания ще гледат зрителите през новия телевизионен сезон

НСИ: Годишната инфлация през април е 6.8%, транспортът и храните поскъпват най-много

НСИ: Годишната инфлация през април е 6.8%, транспортът и храните поскъпват най-много

България Преди 1 час

От началото на годината инфлацията е 3.7%, а средногодишната инфлация за периода май 2025 – април 2026 г. е 4.8%

НС прие на първо четене промени в Закона за насърчаване на инвестициите

НС прие на първо четене промени в Закона за насърчаване на инвестициите

България Преди 1 час

Законопроектът, внесен от Петър Витанов от „Прогресивна България“ и група народни представители, беше подкрепен със 181 гласа „за“, 9 „против“ и 12 „въздържал се“

„Аз съм вулканът“: Прея изригна с нов музикален жанр и личен манифест

„Аз съм вулканът“: Прея изригна с нов музикален жанр и личен манифест

Любопитно Преди 1 час

След дълбока вътрешна трансформация Прея се завръща с „Lava“ – албум манифест от 13 песни. Проектът разкрива нов музикален свят, в който певицата безкомпромисно съчетава уязвимост, сила и лековита енергия

Плодовете поскъпват с над 50% на едро, ръст и при оранжерийните зеленчуци

Плодовете поскъпват с над 50% на едро, ръст и при оранжерийните зеленчуци

България Преди 1 час

Данните за първото тримесечие на 2026 г. отчитат драстично увеличение при цените на ябълки, круши и краставици, както и ръст от 22.7% при яйцата. В същото време пшеницата и царевицата бележат спад, а живите животни и млякото леко поевтиняват

Заради опасност от дронове: Спряха временно въздушния трафик над Хелзинки

Заради опасност от дронове: Спряха временно въздушния трафик над Хелзинки

Свят Преди 2 часа

Летището предупреди също така, че през деня се очакват закъснения и отмяна на полети

Руди Джулиани след комата: Имах духовно преживяване, Свети Петър ме подложи на изпитание

Руди Джулиани след комата: Имах духовно преживяване, Свети Петър ме подложи на изпитание

Свят Преди 2 часа

81-годишният бивш кмет на Ню Йорк Руди Джулиани сподели детайли за престоя си в болница след тежка пневмония. Той описа мистично преживяване, в което покойният му приятел Питър Пауърс се е явил като негов личен застъпник пред вратите на рая