Вирус зарази компютрите в Международната космическа станция
28 август 2008, 12:50
Представители на Националната аерокосмическа агенция на САЩ признаха, че ноутбуците, доставени през юли на Международната космическа станция, се оказаха заразени с вируса Gammima.AG, съобщава BBC News. Компютърният червей Gammima.AG е регистриран за първи път на Земята през август 2007 г. Неговото предназначение е да краде пароли за популярните в Азия многопотребителски онлайн игри, например Maple Story, HuangYi Online и Talesweaver. По съобщение на NASA, Gammima.AG не представлява заплаха за управлението на МКС. Заразените лаптопи са предназначени за работа с програмите за хранене на екипажа на станцията. Освен това, космонавтите ги използват понякога за изпращане на електронни писма у дома. Според наличната информация, в космическите лаптопи няма инсталиран никакъв антивирусен софтуер. МКС няма пряка връзка с Интернет и всички данни, постъпваи от Центъра за управление на полетите се сканират предварително. Предполага се, че върусът е попаднал в орбита чрез флашка на някой от космонавтите. От NASA съобщават, че това не е първия случай на проникване на компютърен вирус в околоземна орбита, затова агенцията ще разработи специална система за безопасност, за да предотврати подобни инциденти в бъдеще.
Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната
Периодично придвижване на чуждестранни военнослужещи и специализирана техника по републиканската пътна мрежа на България е планирано от днес до 12 юли. Транзитът е свързан с логистиката и провеждането на международното учение на НАТО „Alliance Wall Exercise“
От областната дирекция засега не предоставят повече информация за предмета на акцията и за точния брой на задържаните, като се позовават на продължаващи процесуално-следствени действия