М едицината не стои на едно място. Всяка година тя успешно запълва още бели петна, открива нови методи за лечение, които спасяват живота на досега обречени пациенти.

Подобно на много други класации, журналисти от в. "Ню Йорк Таймс" са се опитали да съставят списък на най-значимите медицински постижения за 2008 г.

1. Учените откриха метод за получаване на стволови клетки от човешка кожа. Стволовите клетки можеха са станат голям пробив в медицината още преди години, но в много страни и до днес съществуват етични спорове и законодателни забрани за използването на такива технологии. От една страна, медицината вече е способна от тези клетки да създаде практически всяка тъкан и орган от човешкото тяло.

От друга, според много учени, получаването на тези клетки от изкуствено отгледани човешки ембриони е основен етичен проблем и може да има непредвидими последици.

През 2008 г. японски учени за първи път приложиха нова техника за получаването на стволови клетки., като "препрограмират" клетките на човешката кожа така, че те да се превърнат в стволови, а след това в нервни. По този начин вече не са необходими донори или ембриони и е възможно да започне на нов стадий изучаването на такива сложни заболявания като например склерозата.

2. Екип от учени откри каква е непосредствената причина за инфарктите и как тя да бъде премахната. Според статистиката около 50% от всички инфаркти се наблюдават при хора с нормално ниво на холестерол, който досега се смяташе за основната причина за сърдечно-съдовите проблеми.

През ноември тази година обаче американският кардиолог Питър Ридкър обяви, че е открил още един фактор, предизвикващ инфаркта - вътрешното възпаление. Ръководеният от него екип заяви, че това състояние трудно може да се отстрани - необходимо е да се приемат статини, които обикновено са предписват на хората, страдащи от високи нива на холестерола.

Други изследвания потвърдиха теорията на Ридкер. Едно от тях доказа, че като показател на възпалението в кръвта може лесно да се открие особената С-реактивна белтъчина (СРБ). Лекарите са лекували със статини хора с нормални нива на холестерол, но с повишено ниво на СРБ. В резултат на това рискът от инфаркт при тях е намалял с цели 54%. За сравнение: при високо ниво на холестерол и нормално СРБ резултативността на тези препарати е не повече от 20%.

3. Хирурзи направиха операция без разрез. И то не само една. Експериментите в тази област продължават. Хирурзите търсят нови начини за проникване в човешкото тяло без драстична външна намеса. Първата подобна операция се извърши през март в Калифорнийския университет, като лекарите успешно са отстранили възпален апендикс през влагалището на пациентката. По-късно техни колеги са започнали да провеждат не много сложни операции на стените на стомаха през устата на пациентите.

Разбира се, "без нито един разрез" е преувеличение. Лекарите правят разрези, но вътре в тялото, а това значително намалява потенциалния възпалителен процес и ускорява оздравяването на пациента. Още едно предимство е, че не остават никакви белези.

4. Появиха се нови изследвания на генома, които са достъпни и като цена - 400 долара и се извършва напълно безболезнено: чрез изследване на слюнката. Специалистите все още спорят за резултата. Според много от тях човечеството все още не притежава достатъчно научни знания, за да интерпретира генома.

От друга страна, този тест позволява да се определят много наследствени заболявания, а също така предразположеността към тях - например към рака. Подобни изследвания се правеха и по-рано, но те бяха твърде скъпи и достъпни само за силно ограничен брой пациенти.

5. Откриха четири гена на болестта на Алцхаймер. За това заболяване няма нито лекарство, нито ваксина.

Към настоящия момент е трудно да се определи предразположеността към него. Сложно е и неговото диагностициране, а процентът на заболеваемостта е доста висок - до 30% след 70-годишна възраст.

При някои болни първите симптоми се появяват след навършване на 40 години - нарушения в паметта и вниманието, двигателните функции, неспособност да справяне с елементарни умствени задачи, изгубване на дееспособността. Болестта на Алцхаймер е водеща причина за старческото слабоумие, с което лекарите все още не знаят как да се преборят.

Именно затова откриването на четири гена, свързани с болестта, се счита за истински пробив в медицината през тази година. Засега специалистите се опитват да определят ролята на тези гени за развитието на заболяването и се надяват, че в процеса на изследванията, ще бъде създаден и начин за предотвратяването и лечението й.

6. Изобретиха ваксина, която действа срещу пет заболявания едновременно (дифтерит, тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофиличен грип от тип В).

Надеждите са това откритие бързо да намери широко място в практиката. Ваксината предизвиква слаби странични ефекти (леко зачервяване на мястото на инжектиране и рядко - повишаване на температурата). Тя трябва да се прави четири пъти: три пъти между 2-ия и 6-ия месец и още веднъж между 15-ия и 18-ия. А това е по-малко, отколкото да се имунизира детето поотделно за всяка болест.

7. Откриха метод за предварително тестване на назначено при рак лечение. В това откритие отново голяма роля имат генните тестове. Новото изследване се казва SPOT-Ligth и позволява да се определи доколко ефективно може да бъде медикаментозното лечение на злокачественото образувание. Другият тест "Онкотайп-диекс" (OncotypeDx) пък показва вероятността от рецидив и възможната ефективност от химиотерапията.

8. Създадоха нов метод за определяне синдрома на Даун чрез кръвни изследвания. Досега най-надеждният начин за диагностициране на синдрома на Даун преди раждането беше амиоцентезата - болезнена и опасна процедура, при която лекарят взима образец от околоплодната течност с помощта на игла. При манипулацията има реален риск от увреждане на нерв или предизвикване на аборт.

Чрез новия метод лекарите могат да определят евентуалното наличие на болестта с помощта на кръвни изследвания на бъдещата майка. Малко количество ембрионални ДНК попада в кръвта на майката и в тях могат лесно да се "хванат" повишените нива на 21 хромозоми, които са признак за болестта.

Засега технологията на изследването е в стадий на разработка, но специалистите й предричат голямо бъдеще.

9. Откриха начин, по който онкоболните по-лесно понасят химиотерапията. Гаденето е типично последствие от нея и за разлика от морската болест продължава със седмици. Американски учени установиха, че пластирите против люлеене в плавателните средства помагат за справянето с този проблем.

Повечето подобни средства съдържат веществото гранистерон, което се абсорбира в кръвта през кожата и блокира серотониновите рецептори в мозъка. Резултатът е по-малко виене на свят и успокояване на стомаха. Ефектът от един пластир продължава до 5 дни.

10. Присадиха цяло ново гърло - комбинация от нови дихателни пътища от донорска трахея и нейните собствени стволови клетки. Това е първият случай в историята на медицината, когато на човек е присаден някакъв орган и се използват стоволови клетки от неговия костен мозък.

Пациентката страдала от туберкулоза и заболяването практически е унищожило нейните дихателни пътища, поради което тя се е нуждаела от присаждане.

Основният риск при присаждането бил, че нейният собствен имунитет не трябвало да бъде потискан медикаментозно, защото това би позволило на туберкулозата да се развие до смъртоносна степен.

Затова лекарите са взели решение да поместят донорската трахея в своеобразна "торба" от стволови клетки на самата пациентка - по този начин организмът е възприел новия орган като свой собствен.

Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 37 минути

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

Свят Преди 57 минути

Израел възобнови военната си операция в Газа на 18 март

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 2 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Южна Корея влиза в изборна буря

Южна Корея влиза в изборна буря

Свят Преди 2 часа

Той ще се изправи в тежка за десницата битка с фаворита и кандидат на либералите за поста И Дже-мьон

Кой печели изборите в Австралия?

Кой печели изборите в Австралия?

Свят Преди 2 часа

Изборната надпревара беше доминирана от теми като поскъпването на живота и ефекта от политиката на президента на САЩ

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Дамаск гори, ООН негодува: Израел с нови удари в Сирия

Свят Преди 3 часа

Според израелското армейско радио 16 сирийски друзи са приети в израелски болници от началото на седмицата

<p>Истанбул се люлее отново</p>

Земетресение в Истанбул

Свят Преди 3 часа

Земетресението се е усетило по-осезаемо в европейската част на Истанбул

Митничари откриха пачки евро под леглото на тираджия

Митничари откриха пачки евро под леглото на тираджия

България Преди 3 часа

Недекларираната валута е задържана

Тройното убийство в Швеция: Още двама души са задържани

Тройното убийство в Швеция: Още двама души са задържани

Свят Преди 3 часа

Трима млади мъже на възраст между 15 и 20 години бяха убити на 29 април във фризьорски салон

Принцеса Шарлот

Тя е „тайното оръжие на кралското семейство“

Любопитно Преди 3 часа

Ето кой е „шефът в семейството“ на принц Уилям и принцеса Катрин

<p>&ldquo;Лошите хора си го заслужават&rdquo; - Вярвате ли в кармата?</p>

“Лошите хора си го заслужават”: Проучване установява, че повечето вярващи в кармата мислят така

Любопитно Преди 4 часа

Концепцията за карма произхожда от азиатските религиозни традиции като индуизма и будизма

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Ден за размисъл в Румъния преди президeнтския вот

Свят Преди 4 часа

Кандидатите са общо 11, като четирима от тях са независими

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Нетипичният метод на балсамиране на "изсъхналия" свещеник

Свят Преди 4 часа

Този метод за балсамиране никога не е бил виждан досега, казват изследователи

<p>Как срещата със Зеленски във Ватикана промени възгледите на Тръмп</p>

Зеленски: Тръмп започна да гледа по различен начин на нещата след срещата ни във Ватикана

Свят Преди 4 часа

Украинският президент определи 15-минутния разговор като „най-добрия“, който е имал досега с държавния глава на САЩ

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

Внимание, шофьори! Движението по "Дунав мост" е в една лента с пропускателен режим

България Преди 5 часа

Съоръжението няма да се затваря изцяло, а ще бъде въведена временна регулация на движението, която обаче няма как да не затрудни трафика