А ко за вас Made in China все още е синоним на евтина и нискокачествена имитация, скоро може да ви се наложи да осъвремените представите си.

Точно както доскоро БРИК-овете (Бразилия, Русия, Индия и Китай) и останалите нововъзникващи пазари бяха подминавани снизходително от инвеститорите и икономическите анализатори като трети свят, така и сега е обичайно да се подценяват водещите компании от тези страни.

Според традиционните представи фирмите от тези държави са нискоразходни и нискотехнологични производители на евтина електроника, некачествени дрехи или суровини.

Оказва се обаче, че в третия свят има множество първокласни компании в редица сектори от стоманодобива и производството на автомобили, през бирата до фармацевтиката и високите технологии, които са на път не само да догонят, но и да изпреварят утвърдените западни бизнес икони.

Сините чипове на XXI век

"В директорските офиси на Ню Йорк и Токио бизнес лидерите се уповават на представата, че техните модели, технологии и търговски марки са суперавангардни. Във все по-голяма степен това просто не е истина", констатира Антоан ван Агтмел, известен като автор на понятието нововъзникващи пазари, в последния брой на сп. Foreign Policy.

В своята книга "Столетието на нововъзникващите пазари: как една нова порода компании от световна класа превзема света" Ван Агтмел посочва 25 компании, "иновативни звезди" от по-малко развитите страни, които "заплашват да доминират глобалния пазар и да надхитрят своите западни конкуренти". Тези компании са сините чипове на XXI век.

Някои от новите глобални гиганти, като руския газов монополист "Газпром" (който изпревари Microsoft по пазарна капитализация) и контролираната от индийския милиардер Лакшми Митал Mittal Steel, отсъстват от списъка (вижте таблицата на www.capital.bg).

Всъщност Русия е единствената държава от БРИК квартета, която няма свой представител в топ 25 на нововъзникващите корпоративни шампиони.

Причината е, че Агтмел не счита руските мегакорпорации (които са основно от добивния сектор) и Mittal Steel за световни лидери. Компаниите, които попадат в тази категория, според него се отличават със "способността да предприемат амбициозни и премерени рискове, мания по качеството, огромна гъвкавост и готовност да отправят предизвикателство към традиционното мислене и установените бизнес модели".

Такава например е тайванската TSMC, чийто създател решава да направи самостоятелен завод за производство на силициеви чипове - нечуван дотогава подход предвид традицията фирмите за електроника да си правят собствени чипове.

Гордън Мур, един от основателите на Intel, снизходително отхвърля това като "безполезна идея", но се оказва, че греши - днес TSMC е компания, оценявана на 52.1 млрд. долара.

В списъка на новите корпоративни тигри присъстват и малко познати имена, зад които се крият големи компании. Малцина западни бизнесмени или пот­ребители са чували например за Yue Yuen, която е част от тайванския концерн Pou Chen. Но ако си купите маратонки Nike от Лондон, Ню Йорк или София, има голям шанс те да са направени от Yue Yuen.

От близо десетилетие тайванската фирма е основен доставчик на спортни обувки за Nike, Reebok, Adidas и други водещи марки.

От локалните към глобалните пазари

Днес повече от 25 компании от развиващите се страни вече са пазарни лидери в своите сектори, като при това съвсем не са ограничени само в тясното поле на нискотехнологичните производства. Все повече от тези фирми се превръщат от имитатори в новатори и често изобретенията в потребителската електроника и безжичните технологии например се движат от Изток на Запад вместо обратното.

Марк Мобиъс, президент на Templeton Emerging Markets Fund, прогнозира, че след 20 години в класацията на 500-те най-големи компании в света на сп. Fortune ще има между 300 и 400 компании от нововъзникващите пазари в сравнение с настоящите 58.

В похода си към глобална доминация фирмите от нововъзникващите пазари предприемат различни стратегии. Южнокорейският електронен гигант Samsung например изгради своя бранд, започвайки от нулата, докато китайската Lenovo плати 1.5 млрд. долара за компютърния бизнес на IBM отчасти за да придобие контрол върху марката ThinkPad.

В превръщането им от локални в мултинационални компании обаче има и общи черти. Изследване на консултантската компания McKinsey констатира, че фирмите, постигнали международен успех, първо са успели в собствените си страни и придобитите в домашни условия способности и закалка им осигуряват добър трамплин.

Оказва се, че вместо да затруднят експанзията им в чужбина, сложните условия в собствените им пазари им помагат да развият качества, подпомагащи налагането им в световен мащаб.

Така например водещата индийска фармацевтична компания Ranbaxy израства под специалния режим на правителството в Делхи, насърчаващ местните фирми от сектора да произвеждат защитени от патенти лекарства на достъпни цени за населението в страната.

В резултат Ranbaxy се научава бързо да прави лекарства с оптимално близки до оригинала качества и използвайки този опит, днес е водещ производител на генерични медикаменти на европейския и американския пазар и близо 80% от печалбите й се формират извън Индия.

Китайският производител на бяла техника Haier също използва придобитите на вътрешния пазар способности за атаката си в глобален мащаб. Многообразието на географски и културни особености в Китай научава Haier да адаптира бързо производството си към различните изисквания на клиентите.

Тази гъвкавост и иновативност помага на китайската компания да навлезе на пазарите в САЩ и Европа и днес тя е четвъртият по големина производител на бяла техника в света.

Нарастващата мощ на нововъзникващите мегакорпорации събужда и апетита им за сливания и придобивания. Понякога обаче амбициите на новите корпоративни шампиони се натъква на враждебност и съпротива, както в случая с неуспешния опит на китайската държавна компания CNOOC да закупи американския си конкурент Unocal преди две години за 16 млрд. долара.

Офертата бе посрещната с буря от протести на американски политици, загрижени за националната сигурност.

"Приблизително на всеки 10 години се появява ново плашило, което всява ужас в компаниите от развитите страни", казва Дон Съл, професор по мениджмънт от London Business School, пред в. Sunday Times.

"През 80-те това беше Япония, която щеше да завладее света. През 90-те беше заплахата от дотком бума. Сега са компаниите от нововъзникващите пазари." Този път обаче те може да успеят.

Докато щурмът на Япония към световните пазари беше проектиран и направляван от търговското министерство и се целеше само в ограничен брой индустрии, тиг­рите от нововъзникващите пазари се състезават в множество сектори.

"Основното е, че те стават по-големи, по-самоуверени и по-добри и ще изядат обяда на утвърдените компании", казва Съл. Джим О'Нийл от инвестиционната банка Goldman Sachs е малко по-сдържан: "Глобалните корпорации, които са достатъчно непредубедени и динамични, ще успеят да се изправят срещу новите си конкуренти, да оцелеят и да преуспеят.

Тези, които не успеят да осъществят експанзия на нововъзникващите пазари, са заплашени да се превърнат в динозаври. При всички положения ще бъде вълнуващо да се наблюдава."

Вкъщи с жената сме рапъри. Аз съм "100 кила" и по цял ден лежа на дивана, а "Устата" не спира да нарежда от кухнята...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
78-годишен мъж преби бившата си жена с бастун

78-годишен мъж преби бившата си жена с бастун

България Преди 3 минути

Жената е с опасност за живота

Ето кога не дължим потребителска такса при лекаря

Ето кога не дължим потребителска такса при лекаря

България Преди 6 минути

Когато на здравноосигурени лица (ЗОЛ) се правят изследвания в лаборатория, назначени от личния лекар, от лекаря специалист или от лекаря по дентална медицина, и в лабораторията се взема биологичен материал, се заплаща цена за вземане на биологичен материал

"Хамас“ освобождава заложника Идън Алекзандър

"Хамас“ освобождава заложника Идън Алекзандър

Свят Преди 35 минути

Движението не е планирало никаква публична церемония във връзка с освобождаването на Алекзандър

<p>Супермоделът Линда Еванджелиста на 60 г.</p>

Линда Еванджелиста: Мисля, че белезите са трофеи

Любопитно Преди 45 минути

Супермоделът отпразнува 60-тия си рожден ден

Авария остави голяма част от Пловдив без вода

Авария остави голяма част от Пловдив без вода

България Преди 46 минути

По аварията ще се работи в интервала от 9.00 до 16.00 часа

<p>Полша закрива руско консулство заради &quot;поръчан от Москва&quot; пожар</p>

Полша закрива руско консулство заради "поръчан от Москва" пожар в търговски център

Свят Преди 59 минути

След едногодишно разследване на случая Туск заяви, че руските тайни служби стоят зад огромния пожар

<p>След апела на Пеевски: Всички общини засилват ограниченията и контрола на тротинетките в населените места</p>

След апела на Делян Пеевски: Всички общини засилват ограниченията и контрола на тротинетките в населените места

България Преди 1 час

Пеевски настоя за мерките, поради огромния ръст на злополуки с тротинетки в цялата страна

Снимката е илюстративна

Автобус се вряза в аварирал автомобил – пламъци, жертва и 32 ранени в Лос Анджелис

Свят Преди 1 час

Според полицейски представител 32 души са били откарани в болници

Истински драми и силни емоции белязаха наградите БАФТА: Ето кои звезди блеснаха най-силно

Истински драми и силни емоции белязаха наградите БАФТА: Ето кои звезди блеснаха най-силно

Любопитно Преди 1 час

„Mr Loverman“ и „Г-н Бейтс срещу пощата“ бяха сред големите победители на телевизионните награди БАФТА

<p>Среща на европейските външни министри в Лондон за подкрепа на Украйна</p>

Среща в Лондон: Европейските министри обсъждат мир в Украйна и нови санкции срещу Русия

Свят Преди 1 час

"Изправени сме пред момент, който се случва веднъж на поколение за колективната сигурност на нашия континент“

Трус разлюля западните брегове на гръцкия остров Крит

Трус разлюля западните брегове на гръцкия остров Крит

Свят Преди 1 час

Няма съобщения за пострадали хора

<p>Исторически обрат: Кюрдската ПКК се е разпуснала</p>

Исторически обрат: Кюрдската работническа партия се е разпуснала

Свят Преди 1 час

ПКК е въоръжена групировка, основана от Абдуллах Йоджалан през 1978 г. в Югоизточна Турция

Тежки присъди очакват българите, обвинени в шпионаж във Великобритания

Тежки присъди очакват българите, обвинени в шпионаж във Великобритания

Свят Преди 1 час

Става дума за "шпионаж в промишлен мащаб в полза на Русия"

<p>Какво не е наред с офертата на Путин</p>

Преговорите за мир в Украйна: Какво не е наред с офертата на Путин

Свят Преди 1 час

Путин трябва да се съгласи на незабавно примирие, категорични са Зеленски и Макрон и Мерц

<p>Турция ще поеме командването на КейФОР</p>

Турция поема командването на мироопазващите сили на НАТО в Косово

Свят Преди 2 часа

Това съобщи турското Министерство на националната отбрана

<p>Опиянени от убийства: Шокиращи разкрития за екзекуции от елитни войници</p>

Опиянени от убийства: Елитни британски войници са превърнали военните престъпления в рутина

Свят Преди 2 часа

Разкази на ветерани разкриват фрапираща култура на насилие и прикриване в SAS и SBS