В одещите страни производителки на петрол, сред които са Саудитска Арабия и Русия, бързо се превръщат в най-големите кредитори на САЩ, съобщава агенция "Блумбърг", като се позовава на официални данни на американските власти.

Според разчети на финансовото министерство на САЩ най-големите износителки на петрол към април тази година са притежавали американски държавни облигации на стойност 510,6 млрд. долара.

Към момента най-големият чуждестранен държател на американски държавни облигации е Япония със 592,2 млрд. долара, но в скоро време страните производителки на петрол ще я изпреварят.

Водещата международна консултантска компания "МакКинзи" информира, че страните износителки на петрол са имали в края на 2007 г. сумарно приходи от 4,6 трилиона долара.

Част от тези пари сега се влагат да придобиване на американски държавни облигации, тъй като другите по-доходни ценни книжа - акции и ипотечни облигации - започват да поевтиняват.

В резултат на тази тенденция САЩ бързо се превръщат в длъжник на тези държави, сред които е и Русия.

Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ прие план, с който се затягат правилата за ипотечно кредитиране и в същото време се облекчават условията за изплащане на задълженията за придобиване на жилище, предадоха световните агенции.

УФР гласува снощи да бъдат предявявани изисквания към кредиторите да проверяват финансовото състояние на купувача на жилище (доходи и активи), да се открива депозитна сметка за данъците върху недвижимите имоти и застраховане на жилището.

Новите правила отменят допълнителните лихви за дългосрочно погасяване на кредита, уточнява агенция "Блумбърг".

Струва ни се очевиден фактът, че недобросъвестни действия и методи на кредитори са довели до удължаването на много заеми и особено на скъпо струващи заеми, каквито кредитополучателите не са имали право да получат, или пък са получили, заблуждавайки кредиторите, заяви председателят на управителния съвет на УФР Бен Бърнанке.

С новия план централната банка реагира на критиките, отправени от демократите в Конгреса, които обвиниха УФР, че не е използвал правомощията си за защита на потребителите от недобросъвестни кредитни методи.

Досега действащите правила за ипотечно кредитиране са приети от УФР преди 14 години, припомня агенция "Блумбърг".

Новите правила влизат в сила от 1 октомври 2009 година и няма да могат да се прилагат със задна дата.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Чакаме те у дома“: Николай Михайлов с трогателно послание към баща си в най-важната му битка

„Чакаме те у дома“: Николай Михайлов с трогателно послание към баща си в най-важната му битка

България Преди 12 минути

В деня на своя 63-ти рожден ден, легендарният капитан на националния отбор Борислав Михайлов получи най-силната подкрепа от своето семейство, което вярва в неговата най-важна житейска победа след прекарания инсулт

13-годишно момче намушка свои връстници в училище в Лондон

13-годишно момче намушка свои връстници в училище в Лондон

Свят Преди 29 минути

Пострадалите са момчета на 12 и 13 години, които са били откарани в болница

Разбиха престъпна група за имотни измами, действала в Перник, София и Дупница

Разбиха престъпна група за имотни измами, действала в Перник, София и Дупница

България Преди 40 минути

В хода на спецоперацията са задържани и разпитани общо 40 души

<p>&quot;Крепостта Европа&quot;? Лидерите на ЕС&nbsp;се събират в замък за среща на високо ниво</p>

Среща на високо ниво в замък "Алден Бизен": Лидерите на ЕС обсъждат бъдещето на Европа и сигурността

Свят Преди 50 минути

От Версай до Алден Бизен: Когато кризата удари, европейските лидери се оттеглят в замъци за стратегически разговори

Световен шампион загина, след като парашутът му не се отвори

Световен шампион загина, след като парашутът му не се отвори

Свят Преди 1 час

Според медиите, парашутът на Пиер Волник не се е отворил при приближаването му до земята, което е довело до смъртта му

Желязков се срещна с Мелони, Мерц и Де Вевер преди заседанието на Европейския съвет

Желязков се срещна с Мелони, Мерц и Де Вевер преди заседанието на Европейския съвет

Свят Преди 1 час

Разговорът бе посветен на интеграцията на единния пазар, опростяването на бюрократичните процеси в ЕС, търговската политика, сигурността на външните граници на ЕС

Кола блъсна и уби жена на паркинг в Асеновград

Кола блъсна и уби жена на паркинг в Асеновград

България Преди 1 час

Инцидентът е станал в междублоково пространство в квартал „Запад“

Последните дни на Джеймс Ван Дер Бик, уловени в интимни снимки, споделени от приятели след смъртта му

Последните дни на Джеймс Ван Дер Бик, уловени в интимни снимки, споделени от приятели след смъртта му

Свят Преди 1 час

Близки на актьора от „Доусън Крийк“ показаха трогателни кадри от последните му мигове и споделиха неговите финални уроци за вярата, семейството и свещеността на времето

<p>&bdquo;Синът ми е моралният убиец&ldquo;: Майка обвини собственото си дете за труповете на &bdquo;Петрохан&ldquo;</p>

Родители и близки на жертвите от трагедията "Петрохан -Околчица" разказват за контактите с Ивайло Калушев и общността

България Преди 1 час

Те дават своите свидетелства и изразяват позицията си пред медиите за разследването и последиците от трагичните събития

Магията на Холивуд: Как Одри Хепбърн покори сърцето на Кари Грант

Магията на Холивуд: Как Одри Хепбърн покори сърцето на Кари Грант

Любопитно Преди 1 час

Одри Хепбърн и Кари Грант споделяха дълбока връзка, изградена на взаимно уважение и приятелство, въпреки разликата във възрастта и първоначалните откази да работят заедно

<p>Първа реакция на МОК за скандала с украинския олимпиец Владислав Гераскевич</p>

МОК дисквалифицира Владислав Гераскевич заради паметната му каска

Свят Преди 2 часа

Международният олимпийски комитет отне акредитацията на Владислав Хераскевич, след като той отказа да се съобрази с правилата за изразяване на послания по време на състезанието

.

Как да прекарате ски почивка в Кортина д'Ампецо

Любопитно Преди 2 часа

За това споделя ветеранът по ски олимпийски игри Кристиан Гедина

Принц Уилям посети резерват за застрашени видове в Саудитска Арабия

Принц Уилям посети резерват за застрашени видове в Саудитска Арабия

Любопитно Преди 2 часа

Принц Уилям завърши първото си посещение в Саудитска Арабия с визита в природния резерват Шараан и историческия град Ал-Ула, запознавайки се с програми за опазване на застрашени видове и устойчиво земеделие