И кономиката на САЩ изглежда е навлязла в рецесия, заяви шефът на поделението на Управлението за федерален резерв (централната банка) на САЩ в Сан Франциско г-жа Джанет Йелън, цитирана от Франс прес.
Икономическите данни сочат, че през третото тримесечие на годината икономиката е била по-слаба от очакваното без по всяка вероятност да отчете какъвто и да е растеж, посочи Йелън и допълни, че през четвъртото тримесечие вероятно отслабването на растежа ще продължи.
Съдейки по всичко американската икономика вероятно е навлязла в рецесия, отбеляза Йелън.
За рецесия в САЩ е прието да се говори, когато се отчита понижение на брутния вътрешен продукт две поредни тримесечия, отбелязва Франс прес.
Джанет Йелън посочи и редица други признаци за икономическа криза:
"Безработицата нараства вече десет поредни месеца, а доходите на човек от населението при отчитане на инфлацията не са се променили от април.
Доходите на домакинствата значително са намалели, цените на недвижимите имоти продължават силно да спада, рязко се е свил пазарът на акции".
Въпреки това Йелън се съмнява, че през идните години САЩ ще се сблъскат с "период на икономически бедствия", сравними с Великата депресия. Според нея "сега американската икономика е по-жизнеспособна, отколкото е била тогава".
Йелън направи изявлението си само часове, след като финансовото министерство на САЩ обяви
рекорден дефицит в бюджета от 455 млрд. долара
(или 3,2% от БВП) в края на финансовата 2008 г., която приключи на 30 септември.
Вчера за предстояща рецесия в САЩ предупреди в изказване пред студенти в Харвард и Бил Гейтс - един от основателите на компанията "Майкрософт".
Анализатори на една от водещите американски банки - "Мерил Линч", обявиха, че САЩ са навлезли в рецесия още през януари 2008 г.
Управлението за федерален резерв на САЩ ще гарантира краткосрочните заеми на компаниите, съобщи президентът Джордж Буш вчера при представянето на новите мерки, които правителството планира за стабилизиране на икономиката на страната.
Правителството ще купува акции във финансови институции и този план е на стойност 250 млрд. долара, допълни Буш. Това са най-новите мерки, които Вашингтон взема, за да успокои финансовия пазар и да избегне дълбока рецесия.
Буш обяви следните конкретни стъпки:
- федералното правителство ще използва част от 700-те млрд. долара от спасителния план, за да инжектира пари в банките, като купува техни акции. Това ще им помогне да продължат на отпускат кредити на предприемачи и на физически лица, допълни Буш.
- Федералната корпорация по застраховането на депозитите ще "гарантира временно" повечето нови дългове на застрахованите банки
- ФКЗД също ще включи в държавните гаранции всички безлихвени банкови сметки, като подпомогне малкия бизнес да финансира всекидневните си операции.
Тези мерки не целят да се поеме контролът върху пазарната икономика, а да я защитят, заяви Буш.