О ОН заяви, че Израел е отговорен за задълбочаващата се хуманитарна криза в палестинските територии, включително за това, че при офанзивата му в ивицата Газа умират или биват ранявани деца.
Критиките се съдържат в декларация, в която се изброяват обвинения от страна на шест агенции на ООН. В документа се призовава да бъдат взети спешни мерки да се спре рязкото влошаване на положението.
Израел отхвърли обвиненията.
Световната организация е разтревожена от събитията в Газа, където "загиват невинни цивилни, включително деца", се казва в декларацията.
Изразява се загриженост и от бедността, в която живеят стотици хиляди души. В документа се казва още, че Газа е изправена пред катастрофа в областта на здравеопазването.
ООН отправя обвинения и срещу палестинците, които също като Израел нарушават забраната за "целенасочени убийства", когато обстрелват израелски цели.
Ярив Овадия, говорител на израелското външно министерство отрече в ивицата Газа да има хуманитарна криза и каза, че израелската операция сe води така, че да бъдат избегнати цивилните жертви, като същевременно бъде оказван натиск върху правителството на "Хамас" и автономната власт, за да бъде освободен плененият войник и прекратен обстрелът на израелска територия.
Говорителят заяви, че Израел продължава да доставя горива и храни през КПП-тата между ивицата Газа и Израел, въпреки опитите на палестински въоръжени групировки да атакуват пропускателните пунктове.