В се повече банки в България създават или обмислят регистрирането на собствени агенции за имоти. По този начин те затварят цикъла от услуги - от избора до сключването на сделката.

Тези агенции навлизат като сериозен конкурент в сектора на посредниците на имотния пазар, тъй като при покупката на имот или при отпускане на ипотечен кредит предлагат преференции, иначе недостъпни за останалите играчи. Небанковите агенции обаче не са притеснени от това.

Работещи дружества вече имат Райфайзенбанк, Пощенска банка, Уникредит Булбанк, БАКБ и "Пиреос", показа допитване на "Дневник". По информация от сектора още няколко банки обмислят създаването на такива компании.

В сряда бе обявено създаването на джойнт венчър между Уникредит Булбанк и "Пирели риъл истейт" - най-голямата банка в България и най-големият мениджър на имоти в Италия. Очертаването на новата тенденция съвпада с очакваното днес решение на БНБ какви мерки ще предприеме за охлаждане на кредитния бум.

Сред предимствата на агенциите за имоти, собственост на банки, е и това, че те предлагат на клиентите си комплексно обслужване. В него освен избор на жилище и финансирането му се включват и правни консултации, застраховки, лизинг на недвижимости. Има и специални продукти за чужди граждани или българи, живеещи в чужбина.

Появата на такива агенции е поредната стъпка на банките към този привлекателен пазар след създаването на дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ) за имоти от Централна кооперативна банка, Българо-американска кредитна банка, Корпоративна търговска банка и др.

"В момента някои от банките чрез имотните си дружества инвестират собствени средства или на техни клиенти в бизнес проекти. По този начин печели и банката, и клиентите й", обясни тенденцията Красимир Димитров, управляващ партньор в "Соурс риъл истейт".

Имотните агенции към банките набраха популярност покрай масираната реклама на "Райфайзенбанк жилищен център", собственост на Райфазенбанк.

"Големият потенциал на този пазар и дългогодишните традиции на групата "Райфайзен" в бизнеса с недвижими имоти ни накара да разработим този продукт, който ще се развива добре", обясни за "Дневник" Момчил Андреев, председател на управителния съвет на Райфайзенбанк България.

Първият офис на агенцията, която предлага продажби и наеми на всички видове имоти, беше открит през март, а към момента вече работят и офисите в Пловдив, Варна и Бургас.

От септември активно ще заработи и дружество на най-голямата банка в страната - Уникредит Булбанк, съобщиха от финансовата институция. Тя вече е създала съвместно дружество с италианската "Пирели риъл истейт" (Pirelli Real Estate, или Pirelli RE), в което участва с 25%.

Според разпространено до фондовата борса съобщение на най-голямата компания за управление на имоти дружеството ще търси още партньори у нас за инвестиции в сектора. Фокус на дейността им ще са по-големи жилищни проекти и бизнес комплекси.

Активите на Pirelli RE в Италия, Германия и Полша се оценяват на над 14.5 млрд евро, посочва агенция "Блумбърг".

Специализирано дружеството на собственика на "Пощенска" и ДЗИ банк - гръцката Юробанк И Еф Джи, работи от две години. "И Еф Джи пропърти сървисиз София" (EFG Properties Services Sofia) трябва да разшири присъствието на групата на пазара и да осигури подкрепа на Пощенска банка по отношение на оценките на имотите и развитието на клоновата й мрежа", казаха от дружеството.

По техни данни като брокер на имоти то е реализирало сделки за над 10 млн. евро, а следващата му цел е предоставянето на услуги като консултиране и управление на имота. Банка Пиреос, която притежава "Булфина", също обмисля възможността за разширяване на дейността на агенцията си.

Небанковите агенции за недвижими имоти не за притеснени от новите играчи в бранша. Не се чувства съществен ефект след появата на "Райфайзенбанк жилищен център", каза собственикът на "Аристо" Тихомир Цаков.

Не смятам, че новите дружества могат да вземат сериозен дял, посочи Христо Илиев, шеф на "Ей Джи кепитъл".

След появата на дружеството на Райфазенбанк от компанията са направили проучване какъв е световният опит в тази насока, което е показало, че този бизнес е характерен за немскоговорящите държави, но е силно ограничен като брой сделки на пазара. Илиев допълни, че във Великобритания тази схема е проигравана вече два пъти неуспешно. Подобни случаи е имало още във Франция и Италия.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Ново проучване разби на пух и прах представите ни за остаряването</p>

Научен обрат: Ново проучване разби на пух и прах представите ни за остаряването

Любопитно Преди 18 минути

Мащабно изследване на германски учени разкри, че жените се възприемат като възрастни с 2,5 години по-късно от мъжете. Вижте кои са основните фактори, които определят кога наистина настъпва старостта и как да забавим биологичния си часовник

Шабана Махмуд запазва поста си като министър на вътрешните работи и остава част от новия кабинет

Анди Бърнам направи ключови промени в кабинета още в първия си ден като премиер

Свят Преди 1 час

Джон Хийли поема финансовото министерство, а Ед Милибанд става външен министър на Великобритания

Финансовата рамка предвижда увеличение на пенсиите, по-високи осигурителни прагове и ключови промени в осигуряването на държавните служители

Депутатите разглеждат на второ четене в комисия бюджета за 2026 г.

България Преди 2 часа

Проектът предвижда ръст на пенсиите, по-високи осигурителни прагове и повече средства за здравеопазване

В продължение на десет години той живее на тавана в дома на своята любима Доли Остерайх – абсолютно незабелязан от съпруга ѝ, докато една фатална нощ през 1922 г. не завършва с убийство

Една от най-шокиращите и абсурдни криминални истории: Мъжът, който живя 10 години на тавана на любовницата си

Свят Преди 2 часа

Историята на Ото Санхубер и Доли Остерайх звучи като филмов сценарий, но завършва с реално убийство и невиждан съдебен скандал

,

Вратата към Ада: Тъмната тайна на замъка Хоуска, от който дори нацистите са се страхували

Любопитно Преди 2 часа

Скрит в горите на Чехия, замъкът Хоуска от векове пази една от най-мрачните тайни на Европа. Построен директно върху бездънна пропаст, той е издигнат не за да спре външен враг, а за да затвори Вратата към Ада

Силни бури нанесоха щети в Сандански и Благоевград

Силни бури нанесоха щети в Сандански и Благоевград

България Преди 10 часа

От общините призовават гражданите, ако не е наложително, да не напускат домовете си

Голям пожар гори в Петричко

Голям пожар гори в Петричко

България Преди 10 часа

Огънят е възникнал край село Ръждак

Франция предупреди Иран: Това не може да остане без последствия

Франция предупреди Иран: Това не може да остане без последствия

Свят Преди 10 часа

Двама служители на френското посолство в Иран бяха задържани

Лионел Меси: Болката е огромна, поздравления за Испания

Лионел Меси: Болката е огромна, поздравления за Испания

Любопитно Преди 11 часа

Меси: Благодаря ви от сърце за всеки поздрав и всяко съобщение

Силна буря удари Ямболско, паднали дървета и прекъснат електропровод

Силна буря удари Ямболско, паднали дървета и прекъснат електропровод

България Преди 11 часа

Областният управител на Ямбол Георги Чалъков призовава жителите на засегнатите населени места да бъдат изключително внимателни

Политическа криза и протести в Украйна, Зеленски е притеснен

Политическа криза и протести в Украйна, Зеленски е притеснен

Свят Преди 12 часа

Днес от украинския Генерален щаб дори се наложи да опровергават слуховете, че Сирски е подал оставка

Товарен кораб плава в Черно море. Илюстративна снимка.

Русия уби четирима индийци на кораб край Одеса

Свят Преди 12 часа

Индия осъжда подобни нападения

САЩ удариха Иран, ракети над Бахрейн и Кувейт, хутите обявиха блокада на Саудитска Арабия

САЩ удариха Иран, ракети над Бахрейн и Кувейт, хутите обявиха блокада на Саудитска Арабия

Свят Преди 13 часа

Един от двата гръцки танкера, ударени от снаряди в Ормузкия проток, е изоставен и гори

Трамвай аварира на „Цар Борис III“ в София

Трамвай аварира на „Цар Борис III“ в София

България Преди 13 часа

Заради повредата трамвайните линии № 4 и № 5 са временно отклонени и се движат по бул. „Александър Стамболийски