Н ародното събрание прие окончателно на второ четене новия закон за Министерството на вътрешните работи. Той ще влезе в сила от 1 май, а в срок до един месец след това Министерският съвет трябва да приеме правилник за прилагането му.

За дознатели ще могат да бъдат назначавани следователи без провеждане на конкурси и без да са налице специфичните изисквания за постъпване на държавни служители в МВР - възраст, образование, психофизическа годност и професионална подготовка, реши парламентът.

Заварените дознатели, които не отговарят на изискванията за постъпване на служба в МВР и нямат висше юридическо образование, ще изпълняват възложените им функции по разследване в срок до една година от влизането в сила на закона.

Депутатът от ДСБ Атанас Атанасов поиска да отпадне възможността за дознатели да се назначават следователи, без да се спазва конкурсното начало, но предложението му не бе прието.

Според зам.-министъра на вътрешните работи Цонко Киров този текст засяга само началния етап на структуриране на дознанието в МВР.

"С приетия Наказателно-процесуален кодекс 95% от следствените дела се прехвърлят за разследване в полицията и затова е необходимо този начален етап да бъде подпомогнат чрез регламентация, при която следователите могат да бъдат назначавани в системата на МВР с цел по-ефективно изпълнение на задълженията", отбеляза Киров, цитиран от агенция "Фокус".

Разчетите сочат, че за дознателския апарат на МВР ще са необходими около 2000 души след влизането на новия НПК в сила.

От 10 на 50 лв. да се увеличи глобата, която органите на МВР налагат за маловажни нарушения, реши още парламентът. Запазва се размерът на глобата от 50 до 200 лв. за този, който не изпълни разпореждане на орган на МВР, направено в изпълнение на функциите му.

"Според ДСБ приетият закон за МВР е лош. Смятаме, че беше пропиляно много парламентарно време за един ненужен закон, който нищо ново не създаде. С него ще се влоши координацията в работата на ведомството и координацията между службите на МВР и другите правоохранителни органи", коментира Атанас Атанасов пред журналисти.

Според него пълното разделение на охранителната и оперативната дейност от разследването ще блокира работата в министерството. По думите му това е връщане към стария модел на МВР отпреди 1989 г. Дублирането на функции в министерството е друг проблем в закона, смятат от ДСБ.

На критиките към закона за МВР опонира Татяна Дончева.

"Този закон предвижда конкурсно начало, каквото никога не е имало.

Организацията на конкурсите за назначение на персонал вече няма да е по усмотрение на определен полицейски ръководител, конкурсите ще се организират централизирано, ще бъдат ограничен брой пъти в година и в тях ще участват по няколкостотин човека", обясни Дончева.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ИТ индустрията догодина ще зависи от неясните цени

ИТ индустрията догодина ще зависи от неясните цени

Технологии Преди 35 минути

Изкуственият интелект провокира промени в хардуера и посоката на индустрията, но големият глад за чипове води и до поскъпване на цените, което може да забави прогреса на много разработки

Руски съд осъди Сергей Удалцов на 6 години затвор за тероризъм

Руски съд осъди Сергей Удалцов на 6 години затвор за тероризъм

Свят Преди 8 часа

Той определи съдебното решение като срамно

Болсонаро подкрепя кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Болсонаро подкрепя кандидатурата на сина си за президент на Бразилия

Свят Преди 9 часа

Болсонаро излежава 27-годишна присъда за планиране на преврат

Как да спасим Коледа от семейни скандали

Как да спасим Коледа от семейни скандали

Любопитно Преди 10 часа

Психолози дават съвети за по-спокойни празници

Крал Чарлз призова за състрадание и помирение в коледното си послание

Крал Чарлз призова за състрадание и помирение в коледното си послание

Свят Преди 10 часа

По традиция коледното послание на монарха беше предварително записано

Петима загинали при катастрофата с хеликоптер край Килиманджаро

Петима загинали при катастрофата с хеликоптер край Килиманджаро

Свят Преди 11 часа

Хеликоптерът е изпълнявал медицинска мисия, уточниха местни медии

Израел елиминира представител на иранските сили "Кудс"

Израел елиминира представител на иранските сили "Кудс"

Свят Преди 11 часа

За момента няма коментар от страна на ливанските власти и на Иран

Патриарх Даниил е официално посрещнат от Вселенския патриарх Вартоломей

Патриарх Даниил е официално посрещнат от Вселенския патриарх Вартоломей

Свят Преди 11 часа

Визитата на патриарх Даниил започва от 25 декември, Рождество Христово, и ще завърши на 28 декември

<p>Виждали ли сте я? Издирват момиче с увреждания във Варна&nbsp;(СНИМКА)</p>

Виждали ли сте я? Издирват момиче с увреждания във Варна

Свят Преди 12 часа

За последно момичето е видяно в сряда около 11 ч. до РУ-Аспарухово

Мелони отправи две коледни послания към сънародниците си

Мелони отправи две коледни послания към сънародниците си

Свят Преди 12 часа

Тя раздаде коледни подаръци на министрите си

<p>Какви стъпки предприема Австралия, за да предотврати нова трагедия&nbsp;(ОБЗОР)</p>

Какви стъпки предприема Австралия, за да предотврати нова трагедия

Свят Преди 12 часа

Мерките включват ограничаване на броя на огнестрелните оръжия, които един човек може да притежава, ограничение за издаване на лицензите и изискване за по-строги проверки

Захарова нарече действията на САЩ в Карибско море "бандитизъм"

Захарова нарече действията на САЩ в Карибско море "бандитизъм"

Свят Преди 12 часа

"Днес ставаме очевидци на пълно беззаконие в Карибско море", каза Захарова

Кремъл изпрати сигнал към Париж за съдбата на Лоран Винатие

Кремъл изпрати сигнал към Париж за съдбата на Лоран Винатие

Свят Преди 13 часа

Това изненадващо съобщение бе направено в момент, когато Париж и Москва заявиха неотдавна интерес за пряк контакт между президентите Макрон и Путин

Крал Чарлз Трети заведе семейството си на църква пеша

Крал Чарлз Трети заведе семейството си на църква пеша

Свят Преди 13 часа

Те посетиха църквата "Св. Мария Магдалена" в частното имение на краля в Сандрингъм

Тръмп с нови нападки срещу Стивън Колбер: Си Би Ес трябва "да приспи" водещия

Тръмп с нови нападки срещу Стивън Колбер: Си Би Ес трябва "да приспи" водещия

Свят Преди 14 часа

"Жалка развалина, без талант и каквото и да било друго необходимо за успех в шоубизнеса"