"След опустошенията - дълбока скръб" е заглавието на уводната статия в "Гардиън".
"Отчаяно издирване на оцелели, непоносима дълбока скръб", обявява на първа страница "Таймс".
Вестникът отделя специално място на опасността от рязко покачване на броя на жертвите, тъй като само на Андаманските и Никобарските острови властите съобщават за 30 000 безследно изчезнали.
"А броят на мъртвите расте", печално съобщава в заглавие също на първа страница "Дейли телеграф", като поставя акцент върху загиналите 15 британци и разказва историята на една от оцелелите туристки в курорта Ахунгала в Шри Ланка.
39-годишната Деби Бейтс разказва как предния ден местен мъж й гледал на ръка и й казал: "Вие сте щастлива жена. Имам лоша новина. Стойте далеч от морето, идват големи вълни."
"Епидемии застрашават опустошената Южна Азия" е озаглавена водещата статия във "Файнаншъл таймс", който пише, че хуманитарни агенции и правителства вчера са се надпреварвали да започнат спешна операция за предотвратяване на епидемии от тиф, хепатит и холера в района.
Друга статия във финансовия всекидневник, посветена на загубите, обаче звучи по-оптимистично.
Вълните цунами, които опустошиха крайбрежните райони на южна Азия, ще нанесат поражения на туристическата индустрия в района в краткосрочен план, но икономическите последици няма да са толкова големи, смятат експерти.
Ако има светъл лъч в цялата тази трагедия това е фактът, че бедствието не разруши нито едно голямо индустриално предприятие или пристанищно съоръжение, пише вестникът.
"Индипендънт" пише, че учените са знаели предварително, че Южна Азия ще бъде засегната от цунами, но опитите за вдигане на тревога са били сериозно ограничени от липсата на системи за предварително предупреждение.
15 минути след земетресението Тихоокеанският център за предупреждение за цунами на Хавайските острови е алармирал 26 държави, включително Тайланд и Индонезия, но то не е стигнало до най-подходящите хора, изтъква изданието.
Друга основна тема в днешните британски вестници са президентските избори в Украйна.
Редакционен коментар "Украйна и светът" в "Таймс" е с подзаглавие "Бившият съветски сателит сега е опорен център на Евразия".
В Киев независимостта бе получена, но свободата трябва да се извоюва и първата задача на Юшченко ще бъде да защити свободата от систематичната корупция, която бе характерна както за комунистическата ера, така и за последвалата жалка клептокрация, допълва "Таймс". На първа страница "Гардиън" пише, че украинският премиер Янукович отказва да приеме загуба на изборите, а в редакционен коментар вестникът отбелязва, че Украйна е изправена пред сериозни предизвикателства под ръководството на следващия си президент Юшченко.
"Трудно могат да се забравят някои противоречия в хода на изборите, като обвиненията за откритата подкрепа на Америка за опозицията или откритата кампания на Путин за верния на Кремъл Янукович. На Юшченко ще му бъде трудно, особено в източните райони, където икономическите реформи ще означават загуба на работни места. Обикновените хора ще ги интересува повече техния хляб, отколкото геостратегическите интереси и лоялността между Русия и ЕС", отбелязва вестникът.