Еп път от 1200 инспектори не е открил доказателство, че Ирак е притежавал химически, биологически или ядрени оръжия към началото на ръководената от американците инвазия през 2003 г.

Това е изводът от най-изчерпателния до момента доклад за иракските оръжия за масово поразяване, оповестен от главния американски оръжеен инспектор в Ирак Чарлз Дюлфър, съветник в ЦРУ.

"Продължавам да смятам, че в страната не е имало укрити значителни запаси от оръжия за масово поразяване", заяви Дюлфър, цитиран от Българската редакция на Би Би Си. Пред комисия на американския Сенат той обаче уточни, че бившият иракски лидер Саддам Хюсеин все пак е възнамерявал да създаде такива оръжия.

Част от заключенията в документа са направени по показанията на бившия иракски лидер, разпитван в затвора.

Обвиненията, че Ирак е складирал оръжия за масово поразяване, бяха използвани от САЩ и Великобритания като основна причина за започването на войната, припомня Би Би Си.

Тези твърдения сега се превърнаха и в един от основните въпроси в предизборната кампания за президентския вот на 2 ноември.

Политическите опоненти на настоящия US държавен глава Джордж Буш коментираха, че новият доклад още повече подкопава основанията за започване на войната.

Загинаха хиляди хора, а Ирак не е представлявал дори нарастваща заплаха, изказа се един от видните сенатори от Демократическата партия Джей Рокфелър.

Заключението в доклада, че Саддам Хюсеин е възнамерявал да поднови оръжейните програми, означава, че той е представлявал заплаха за Америка, посочи обаче говорител на Белия дом.

Същевременно бившият оръжеен инспектор на ООН Ханс Бликс заяви, че все още не е убеден дали Саддам е имал намерение за възобновяване на ядрените програми.

Освен доклада за оръжията е публикуван и списък на хора и организации, на които Саддам предлагал евтин петрол в замяна на подкрепата им за вдигане на санкциите на ООН.

Много от посочените в списъка, съставен по официални иракски документи, са от Русия, Франция и Китай - страни, които опонираха на войната в Ирак.

Сред тях са руският политик ултранационалист Владимир Жириновски, бившият френски вътрешен министър Шарл Паскуа и бившият ръководител на програмата на ООН за Ирак "Петрол срещу храни" Бенон Севан, който по-рано отричаше да е получавал евтин петрол от Ирак.

България също е включена в документа. Страната ни е спомената в частта за държавите и компаниите, продавали конвенционални оръжейни технологии на предишния иракски режим в нарушение на резолюциите на ООН.

Главният американски оръжеен инспектор обаче не уточни дали е правен опит да се потвърдят данните за лицата в списъка.

Докладът обвинява още и правителствата на Йордания, Турция, Сирия и Египет в нелегална петролна търговия с Ирак.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Той беше светла душа": С аплодисменти изпратиха Кирил Ампов в последния му път

"Той беше светла душа": С аплодисменти изпратиха Кирил Ампов в последния му път

България Преди 19 минути

Ампов си отиде на 77-годишна възраст, оставяйки след себе си богато творчество и ярка следа в българската музика

Техеран обещава "скъпоценна награда", ако бъде заловен пилота от сваления американски изтребител

Техеран обещава "скъпоценна награда", ако бъде заловен пилота от сваления американски изтребител

Свят Преди 2 часа

Иран предлага 60 000 долара за предаване на пилота, докато продължава издирването след свалянето на F-15

<p>Огнен ад в Калифорния: Горски пожар доведе до евакуации</p>

Огнен ад в Калифорния: Бързо разрастващ се горски пожар доведе до евакуации

Свят Преди 3 часа

Пламъците край Морено Вали обхванаха около 14 кв. км при силни ветрове до 80 км/ч

Младеж на 14 години загина при пожар в Сливен

Младеж на 14 години загина при пожар в Сливен

Свят Преди 4 часа

Причината за пожара е в процес на установяване

<p>Възраждане на Алкатрас: САЩ обмислят повторно отваряне на легендарния затвор</p>

Възраждане на Алкатрас: Тръмп готви отваряне на мястото за изгнание на "най-лошите от най-лошите"

Свят Преди 4 часа

Островът, който днес е туристическа атракция, може да се превърне отново в затвор

Влак дерайлира край Трявна, има пострадали пътници

Влак дерайлира край Трявна, има пострадали пътници

Свят Преди 4 часа

В резултат на сблъсъка са дерайлирали локомотивът и първият вагон на влака

Снимка с неуточнена дата на починалото след удар с метална бутилка за вода в главата момиче Кимбърли Савалета Чукипа

Дете е арестувано в Лос Анджелис за смъртта на съученичка след удар с метална бутилка

Свят Преди 4 часа

Момичето е получило тежка травма след нападение в училищен коридор

Трапезата за Великден поскъпва: Защо цените растат, а производителите изнемогват

Трапезата за Великден поскъпва: Защо цените растат, а производителите изнемогват

Пари Преди 5 часа

Производителите уверяват, че поскъпването е минимално и пазарът ще остане стабилен

<p>&quot;Христос все още страда&quot;: Силно послание на папата пред десетки хиляди</p>

За първи път от десетилетия: Папа Лъв носи кръста по целия Кръстен път на католическия Разпети петък

Свят Преди 6 часа

За първи път от десетилетия предстоятел на Римокатолическата църква премина целия маршрут с кръста

<p>Тръмп: Надяваме се това да не се случи&nbsp;</p>

Тръмп коментира инцидента с изчезналия пилот на изтребител, свален над Иран

Свят Преди 6 часа

Белият дом не изключва реакция, но засега запазва мълчание по случая

<p>Какво се случва в Близкия изток: Иран свали американски самолети, издирва се пилот (ОБЗОР)</p>

Конфликтът в Близкия изток ескалира: Иран свали американски самолети, издирва пилот

Свят Преди 7 часа

Техеран търси изчезнал пилот след свалени изтребители, отказва примирие със САЩ, докато Израел и Иран си разменят удари, а напрежението се разширява в целия регион

Учените по следите на Мапингуари – звярът, който не трябва да съществува

Учените по следите на Мапингуари – звярът, който не трябва да съществува

Любопитно Преди 7 часа

Дълбоко в Амазония легендите разказват за Мапингуари – гигант с червена козина, едно око и смъртоносен мирис. Дали това е духът на древен шаман, или оцелял от ледниковата епоха гигантски ленивец, който все още се крие от цивилизацията?

Мистерията на „острова от миди“: Древно сметище или следа от цунами?

Мистерията на „острова от миди“: Древно сметище или следа от цунами?

Любопитно Преди 7 часа

Ново изследване разкрива, че странната суша край бреговете на Куласавани вероятно не е дело на цунами, а е издигната от човешка ръка преди 1200 години.

.

Германия: Рекорден брой младежи се отказват от военна служба

Свят Преди 7 часа

"Никой не бива да бъде принуждаван да носи оръжие против волята си" - това е записано в Конституцията