Е дин от най-интересните изпълнители в българския полуфинал за "Евровизия" - Стоян Роянов-Я-я, е дисквалифициран.

Оказа се, че той е изпълнявал песента си "Сомберо" в предаването "Полет над нощта" по БНТ (bnt.bg) на 1 юни 2007 г. Буди недоумение фактът, че именно националната телевизия, която е организатор на конкурса, допуска подобна грешка.

По регламент състезаващите се песени не трябва да са комерсиално разпространявани и публично изпълнявани преди октомври месец на предходната година.

Аз съм артист и е нормално да пропусна, че "Сомберо" вече съм го изпълнявал

защото за мен е важна публиката, емоцията и шоуто, което правя, а не точно кое парче пея, обясни Я-я.

Възможно е да съм пял песента, станало е, защото работя върху албума си от доста време. Това е продукт, който отдавна чака да бъде издаден и аз непрекъснато мисля за това, и навсякъде се опитвам да го представям и популяризирам."

Самият изпълнител минал през няколко продуцента, които имали желание, но не успели да реализират проекта му. Единствено от "Жокер медиа" (jokermedia.net) застанали зад него и го подкрепили.

Видеоклип на "Сомберо" от скоро се върти в ефира, а след няколко месеца ще излезе и първия му самостоятелен албум с 15 парчета.

"С продуцентите ми дълго се колебахме между "Сомберо" и "М.А.Т.С." - кое да бъде пилотно от албума, но в крайна сметка се спряхме на второто, за да мога да се явя със "Сомберо" на "Евровизия", добави Стоян.

Той смята, че това е една от песните, които характеризират стила му - съчетание от етно, хип хоп, малко джаз и пеперудите, които хвърчат в главата му...

Я-я има няколко дуета - "Пияни" с Ъпсурт, "Катастрофа" с Кали и "Думи" с Мария Илиева. Последният няколко седмици беше в челните места на родните музикални класации и беше излъчен по MTV.

Факс от БНТ, поднесен в интересен стил, дообяснява причините за първата дисквалификация:

"Поради доказано публично изпълнение преди 1 октомври 2007 г.", в противоречие с "регламента на конкурса за песен на "Евровизия", утвърден от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU)" и за това, че "при подаване на документите за участие в българската песен на "Евровизия" участникът е подписал декларация, че песента му не е била изпълнявана публично и не е разпространявана комерсиално преди 1.10.2007 г."

Пак според регламента на "Евровизия" мястото на дисквалифицираната песен се заема от следващата позиция. Това е "Tired Soul" на Владо и Светльо.

Устатият победител в Музикалната академия "Ку-ку бенд" участва в полуфинала с три песни, но 15-членното жури отряза и трите му опита - едно солопарче по негова музика "Pandemonium", и още два дуета - с колегата му от "Файв старс" Владо - "Tired soul", и с Магдалена Джанаварова - "Lonely world" (второто също по музика на Светльо).

Дискваллификациите в българския конкурс за "Евровизия" и скандалите около тях започнаха още с първата щафета - през 2005 г.

Тогава столичен вестник гръмна с новината, че песента в изпълнение на Слави Трифонов и Софи Маринова не отговаря на регламента, защото е включена в албум, излязъл с гриф на Министерството на културата от септември 2004 г.

Въпреки, че от културното ведомство опровергаха информацията

нещата не спряха до тук

Парчето на Слави и Софи беше елиминирано, тъй като изпълнителите му отказаха да го представят на живо на българския финал.

Вместо тяхната песен, по искане на Трифонов, в зала 1 на НДК прозвуча химнът на България. След това Слави Трифонов обяви: "Победителите в този конкурс ще бъдат едни мои приятели - група "Каффе". До вчера, само за около три седмици, те имаха само около 3000 гласа, а днес - от 12,00 часа на обяд са стигнали над 60 000 гласа.

Това е купен вот, това е купена победа и това не е честно за нито един от участниците в конкурса, заяви той. Това не е честно и за България, защото песента няма да представя България, а парите на един човек."

Последва мощна медийта кампания, която "откри", че песента на "Каффе" е копирана от чужд хит, а "Господари на ефира" намериха прилика дори между "Лорейн" и "Единствени".

Въпреки всичко "Каффе" се появи на сцената на "Евровизия", но отпадна още на полуфинала в Киев.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

„Алтернатива за Германия“ представи 100-дневен план преди ключови провинциални избори

Свят Преди 56 минути

Според социологическите проучвания противопоставящата се на имиграцията АзГ има значителна преднина в Саксония-Анхалт пред консервативния Християндемократически съюз (ХДС) на канцлера Фридрих Мерц преди изборите на 6 септември

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Айфеловата кула и Лувърът въвеждат извънредно работно време заради опасните горещини

Свят Преди 1 час

Айфеловата кула, Лувърът и музеят „Орсе“ ще затварят часове по-рано заради екстремните температури във френската столица. На фона на рекордно горещата вълна в Европа, властите във Франция вече съобщават за над 130 жертви на удавяния

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Масиран удар над Украйна: Руски ракети пробиха въздушния щит на Киев, има ранени

Свят Преди 2 часа

При масирана нощна атака с над 120 дрона и 12 ракети, украинската отбрана не е успяла да спре балистичните удари, съобщи Зеленски. Има ранени в Киев, а в Париж предстои спешна среща на съюзниците за справяне с руската заплаха

Паника на пътя: Шофьор обърна колата си по таван след рязко спиране пред камера за скорост

Паника на пътя: Шофьор обърна колата си по таван след рязко спиране пред камера за скорост

България Преди 3 часа

Автомобилът се обърнал по таван, но не заради висока скорост – радарът не е отчел нарушение, а внезапният натиск е скъсал детайл от силно изгнилото купе

Новият върховен лидер на Иран се закани: Отмъщението за Али Хаменей е неизбежно

Новият върховен лидер на Иран се закани: Отмъщението за Али Хаменей е неизбежно

Свят Преди 3 часа

Моджтаба Хаменей заяви, че възмездието за убития му баща е „искане на нацията“ и обеща ответен удар срещу САЩ и Израел

Революция в науката: Пещерните стени се оказаха пазители на ДНК от древните хора

Революция в науката: Пещерните стени се оказаха пазители на ДНК от древните хора

Любопитно Преди 4 часа

Генетици постигнаха невероятен пробив, изолирайки човешка ДНК от скални стени на хиляди години. Пробите, запечатани от калцит, отварят вратата към тайните на пещерните хора, техния пол и произход

Антон Кутев: Справката на ГДБОП доказва с кого е пътувал Делян Пеевски

Антон Кутев: Справката на ГДБОП доказва с кого е пътувал Делян Пеевски

България Преди 4 часа

Депутатът постави въпроси за финансирането на частните полети, коментира съдебната реформа, договора с „Боташ“ и проекта с „Райнметал“

<p>Германец, издирван за сексуални престъпления срещу деца, е задържан у нас</p>

Задържаха в България германец, издирван за разпространение на материали със сексуално насилие над деца

България Преди 4 часа

Мъжът е арестуван край карнобатското село Искра при съвместна операция на българските и германските власти

<p>Прощаваме се с космонавта Александър Александров в понеделник</p>

Последен полет: Прощаваме се с космонавта Александър Александров в понеделник

България Преди 5 часа

Военният летец, учен и генерал-майор си отиде на 74 години. Поклонението ще се състои на 13 юли в Централния военен клуб в София

Смъртоносна атака с дронове по Таганрог: Загина моряк, ударени са четири кораба

Смъртоносна атака с дронове по Таганрог: Загина моряк, ударени са четири кораба

Свят Преди 5 часа

Сред поразените плавателни съдове е и танкер, превозващ метанол. Москва съобщава за свалени 178 украински безпилотни апарата през нощта

,

Как автомобилът в Русия отново се превръща в лукс

Свят Преди 5 часа

В Русия заплатите са се повишили значително през последните години

<p>Великобритания e освободила и депортирала двама осъдени българи по шпионското дело за Русия</p>

The Telegraph: Великобритания освободи и депортира двама осъдени българи по шпионското дело за Русия

Свят Преди 5 часа

Иван Стоянов и Ваня Габерова са върнати в България, след като са излежали задължителната част от присъдите си, твърди британското издание

<p>Полицията спря нелегални гонки във Велико Търново, двама младежи са задържани</p>

Полицията осуети опит за нелегални гонки във Велико Търново, двама младежи са задържани

България Преди 7 часа

Сигнал за форсиране на двигатели събра полицейски екипи в района на Търговския парк, образувано е досъдебно производство

Шах, табла, лов и вино: Как са се забавлявали средновековните българи

Шах, табла, лов и вино: Как са се забавлявали средновековните българи

Любопитно Преди 7 часа

Историкът Веселин Асенов разказва защо Църквата е смятала шаха за грях, какви игри са играели децата и с какво аристокрацията е запълвала свободното си време

Трагедия на Бахамите: 10 души загинаха при катастрофа с малък самолет

Трагедия на Бахамите: 10 души загинаха при катастрофа с малък самолет

Свят Преди 7 часа

Инцидентът е станал в Норт Андрос, западно от столицата Насау

<p>Внимание, шофьори: Затварят ГКПП &bdquo;Ивайловград &ndash; Кипринос&ldquo; в неделя</p>

Внимание, шофьори: Затварят ГКПП „Ивайловград – Кипринос“ в неделя заради протест на фермери

България Преди 8 часа

Ограничението ще важи от 9:00 до 22:00 часа на 12 юли, земеделците настояват за промяна на режима за тежкотоварния трафик