Пд дставителят на "Дойчебанк-Лондон" в приватнизацията на "Булгартабак" Георг Цветански определи публикуваната във вестник "Труд" стенограма от разговор между него и бизнесмена Майкъл Чорни като "фалшифициран и целево манипулиран монтаж с цел дестабилизация на правителството". Във факс до БНР Цветански посочва, че никога и по никакъв повод не е поставял под съмнение честността и компетентността на правителството. Според него процедурата по приватизацията на "Булгартабак" е ясна и прозрачна, с еднакви правила за всички. След като не се справиха на полето на честната конкурентна битка и изчерпаха всички приемливи средства и доводи, те включиха в действие арсенал от методи, характерни за други среди, които нямат място в европейската бизнеспрактика, пише още Цветански.

В днешния си брой всекидневникът помества дешифрирания запис от разговор на руски между Цветански и Чорни, състоял се на 1 август в хотел "Интерконтинентал" в Тел Авив. Записът бил предоставен на вестника от представител на Чорни под формата на компактдиск. "Труд" помества разговора на две страници под заглавие "Дурак, но честен". Това, според стенограмата, е определението, което Цветански дава на вицепремиера Николай Василев. Вестникът изтъква като причина за срещата между двамата претенденти за тютюневия холдинг изтъкнатата от Цветански заплаха от страна на хора на Чорни, че ще започнат да вадят компромати срещу него и срещу "Блканфарма", ако не убеди "Дойчебанк-Лондон" да се изтегли от сделката за "Булгартабак". Цветански не знаел че разговорът се записва, уточнява "Труд".

В стенограмата, в която има доста неясни и несвързани реплики, Цветански казва: "Аз познавам Василев, той е честен глупак", а по-нататък нееднократно окачествява вицепремиера като "просто честен глупак", "честен, беден глупак". От своя страна Чорни нарича Василев, а и бившия шеф на холдинга Георги Попов, "негодници" и "корумпирани чиновници". (Виж пълния текст на стенограмата във "Фокус".)

Единственото нещо, което разбрах от тази стенограма (ако тя изобщо е вярна), е, че съм наивно честен, което си го знам, коментира кратко вицепремиерът преди днешното правителствено заседание.

"Проблемът не е български; това е, което мнозина не разбират - коментира междувременно в началото на седмицата социологът Андрей Райчев пред БНР по повод изгонения от страната Чорни и участието му в конкурса за "Булгартабак". - Проблемът е в това, че САЩ и други важни за нас страни имат определени изисквания по въпроса... Светът в момента е такъв, че човек трябва да е луд да се кара със САЩ, особено България. Нашият интерес предполага влизането в НАТО, ускоряване на интеграцията ни с ЕС и за съжаление във връзка с тези съображения българските политици просто не обсъждат въпроса. Те донякъде са принудени да действат автоматично... Разбира се, г-н Чорни си има своите приятели, които се опитват да го защитават. От гледна точка на вътрешна за България, тяхната позиция е доста основателна - той не е направил нищо на България. Просто ситуацията ни е такава, че ние не можем да имаме нищо общо с него и се учудвам на г-н Чорни, както и на другите господа, които са засегнати от тези мерки, че не разбират тази ситуация. 15 правителства да сменят, 15 правителства ще повтарят тази фигура, която се случва на г-н Чорни."

– Скъпи, можеш ли да поправиш крана? – Разбира се! Не ми го напомняй на всеки шест месеца!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Великобритания даде временен лиценз на "Лукойл Интернешънъл"

Великобритания даде временен лиценз на "Лукойл Интернешънъл"

Свят Преди 40 минути

Лицензът е валиден до 26 февруари и разрешава извършването на плащания и други сделки при определени условия

Люка Филип е новият председател на Интерпол

Люка Филип е новият председател на Интерпол

Свят Преди 1 час

53-годишният Филип е главен инспектор на френската полиция

Разкриха мотива за жестокото убийство в Мадан

Разкриха мотива за жестокото убийство в Мадан

България Преди 3 часа

По случая са задържани осем мъже

Орбан: Унгария и Сърбия са ключови за Балканската стабилност

Орбан: Унгария и Сърбия са ключови за Балканската стабилност

Свят Преди 4 часа

„Това, което се нарича приятелство в ежедневието и добри отношения между народите ни, се нарича съюз в международната политика“, заяви Орбан

Кейт Мидълтън се завърна и остави всички без думи

Кейт Мидълтън се завърна и остави всички без думи

Любопитно Преди 4 часа

Принцесата се появи отново публично в Лондон, където посети благотворителната организация Anna Freud, свързана с детското психично здраве

7 обвинени след акцията, свързана с "Исторически парк"

7 обвинени след акцията, свързана с "Исторически парк"

България Преди 4 часа

Разследва се мащабна схема за имотни измами и пране на пари, свързани с лидера на партия “Величие” Ивелин Михайлов

Задържаха мъж за откраднати бижута от 65-годишна жена в „Илинден“

Задържаха мъж за откраднати бижута от 65-годишна жена в „Илинден“

България Преди 5 часа

Той издърпал от врата ѝ златни бижута на обща стойност 1190 лева

Георг Георгиев: Единството в ЕС е ключ за бъдещия мир в Европа

Георг Георгиев: Единството в ЕС е ключ за бъдещия мир в Европа

България Преди 5 часа

Георг Георгиев се срещна с посланиците на държавите членки на ЕС

738 населени места у нас нямат никакъв транспорт – нито автобус, нито влак

738 населени места у нас нямат никакъв транспорт – нито автобус, нито влак

България Преди 5 часа

Още 601 населени места са с неадекватно обслужване – разписания само на хартия, нередовни линии и липса на връзки

Франция връща казармата: Въвеждат 10-месечна военна служба за младежи

Франция връща казармата: Въвеждат 10-месечна военна служба за младежи

Свят Преди 5 часа

"Ще бъдат привличани основно младежи на 18 и 19 години, като военната служба ще обхване 3000 души през лятото", обяви Макрон

Осем осъдени на доживотен затвор за взрива на Кримския мост

Осем осъдени на доживотен затвор за взрива на Кримския мост

Свят Преди 6 часа

Терористичната атака беше през 2022 г.

"Такава е работата на един преговарящ": Тръмп защити Уиткоф, съветвал Русия за Украйна

"Такава е работата на един преговарящ": Тръмп защити Уиткоф, съветвал Русия за Украйна

Свят Преди 6 часа

В разговора Уиткоф изглежда е давал съвети на руския официален представител как Кремъл може да спечели подкрепата на Тръмп