"На мен просто не ми се отдават чужди езици! Освен това вече съм стара за това". Тези са едни от най-често използваните оправдания за това, че не успяваме да усвоим някакъв чужд език. Истината обаче е, че без езикови умения в днешно време трудно се прави кариера.

Наистина ли способността да се научи друг език е някакъв талант?

Специалистите смятат, че това е мит. Ако човек владее родния си език, той има всички предпоставки успешно да усвои и чужд. Погрешно е и мнението, че с възрастта способността да се учи намалява.

Главното е умът да не се претоварва с безсмислена информация. Човешката памет предпочита системността -

най-лесният начин да се запамети нещо, е като се разбере.

А нали в по-зряла възраст сме по-способни да осмисляме и разбираме! Откъде се формира у човек убеждението, че няма талант за езици? Дали е удобно оправдание за собствената леност или комплекс, придобит още в училище?

Специалистите смятат, че е смес и от двете. Мързелът е защитна реакция на психиката към скучната и монотонна дейност, каквато се оказват уроците. Освен това, когато човек се стресира в самото начало, засипан с граматика и лексика, и не успява да се справи и изяви, той започва да търси оправдания.

Ако не открие нужната мотивация, човек приема етикета "некадърен", даден му обикновено от учителя, и често пъти с облекчение го използва, за да оправдае бездействието си.

Как да преодолеем езиковата бариера?

Психологическата бариера в изучаването на чужд език е най-вече страхът да се говори на него. Причината е неувереността в знанията. Това всъщност е полезно: именно тя ни подтиква да се усъвършенстваме. Когато изучаваме нов език ние повече мислим за това

КАК говорим, а не КАКВО трябва да кажем.

Ученето емоционално ни връща в ранното детство. Тогава също сме заучавали първите думи, правили сме грешки и не сме успявали да открием точния израз или дума.

Когато в очите на другите мъчително се объркваме в дебрите на новия език, психиката ни бързо открива тези дълбоко скрити детски емоции.

Главната причина за страха да говорим на чужд език е дълбоко лична. Всеки от нас иска да изглежда умен, способен и уверен в себе си. И когато правим нещо не особено добре и с грешки, се чувстваме слаби.

Затова е важно да изберете езиков курс, в който изучаването на езика става постъпателно - постепенно се научават правила и думи, а по-голямата част от уроците (около 80%) са практически.

Оказва се обаче, че само английски език вече не е достатъчен

В днешно време с английски няма кого да впечатлиш. Все по-често в обявите за работа се появяват изисквания като: "перфектен английски и немски" или "English is a must, French is a plus".

Далновидните ученици и студенти и тези, които искат да развиват кариерата си, изучават и втори език. Най-популярни са китайският, арабският и испанският и е твърде възможно те да се превърнат в езиците на бъдещето.

Според лингвисти, към 2050 г. английският ще заема едва четвърто място

в света по популярност, с главни конкуренти китайски, хинди, урду, арабски и испански.

Специалистите споделят, че китайският е доста сложен и е най-добре да започне да се изучава от детството, като курсовете трябва да се посещават не по-малко от две години, за да се постигне добро ниво.

Владеенето на китайски ще бъде огромен плюс в скоро време,

убедени са лингвистите, наблюдавайки икономическия бум на Китай.
Испанският и италианският пък често се учат "за душата", понеже звучат красиво и романтично.

Да не пропускаме и факта, че в цяла Южна Америка (с изключение на Бразилия) испанският е официален език. Без този език е твърде вероятно да имате проблеми с общуването и в някои щати на САЩ - например Флорида и Калифорния.

Изучаването на редки езици се смята за много добра "инвестиция" -

те дават много предимства на тези, които положат усилия за изучаването им. Те обаче не се свеждат само екзотичните източни езици.

Не по-малко полезно е да се научат норвежки, шведски, датски, фински.
Северна Европа е един от районите с най-висок стандарт на живот. Вярно е, че скандинавците владеят английски, но те предпочитат да се доверяват на хора, които са успели да изучат езика им.

Как да изберете подходяща за нуждите ви методика и форма на чуждоезиково обучение?

Всичко зависи от вашата цел, твърдят специалисти от езикови школи.

Цел: Английски за работа (общуване с чужди партньори, делова кореспонденция, участия в международни срещи).

Изберете:
1.Групови занятия по програма за делови английски. Преимущества: сравнително невисока стойност, възможност за активно развитие на комуникативните навици, общуване с колегите. Сериозно внимание се отделя на бизнес-лексиката, на деловите писма, на ролевите игри.

2.Индивидуални занятия с преподавател. Това е по-скъпо, но ще можете да изберете интензивност и време на уроците, които са удобни за вас.

3.Корпоративно обучение - ако ръководството е заинтересовано за повишаване на езиковата грамотност на служителите си и е готово напълно или частично да заплаща разходите.

Цел: Пътешествие или командировка в друга страна.

Изберете:
1. Интензивни или разговорни курсове. Те позволяват бързо да се подобри устната реч, да се преодолее езиковата бариера и да се отдаде нужното внимание на граматиката. Образование в чужбина.

2. Курс за подготовка в съответствие с изискванията на международните изпити за чуждите университети. Това ще ви даде възможност да проверите дали нивото на знанията ви съответства на стандартите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ще останат ли държавните училища без пари, позицията на МОН

Ще останат ли държавните училища без пари, позицията на МОН

България Преди 1 час

От образователното министерство припомнят, че предвид ситуацията с държавния бюджет е въведена временна мярка

Ериксен колабира на терена срещу Украйна, в какво състояние е

Ериксен колабира на терена срещу Украйна, в какво състояние е

Свят Преди 2 часа

Сърцето му спря на Европейското първенство през 2021 година.

Румен Радев се срещна с една от най-важните жени в Китай

Румен Радев се срещна с една от най-важните жени в Китай

България Преди 3 часа

Премиерът представи България като атрактивна инвестиционна дестинация и вход към европейския пазар

Украйна осуети руски заговор за убийство на висш военен разузнавач

Украйна осуети руски заговор за убийство на висш военен разузнавач

Свят Преди 3 часа

Целта на заговора е бил Андрий Юсов – говорител на Главното управление на разузнаването

Момче на 15 години загина, шофирайки край Ловеч

Момче на 15 години загина, шофирайки край Ловеч

България Преди 4 часа

Челно са се ударили два леки автомобила

Загуба от 200 млн. евро в "Лукойл  Нефтохим", новият управител търси причините

Загуба от 200 млн. евро в "Лукойл Нефтохим", новият управител търси причините

България Преди 4 часа

Сред основните приоритети е гарантиране на непрекъснатата работа на рафинерията

Разкриха незаконен сондаж за вода в Баба Алино

Разкриха незаконен сондаж за вода в Баба Алино

България Преди 4 часа

Установено е, че съоръженията не са вписани в регистрите

<p>Разкриха каква е била изрязаната шега с Мелания Тръмп от &bdquo;Страшен филм 6&ldquo;</p>

Ана Фарис разкри каква е била изрязаната шега с Мелания Тръмп от „Страшен филм 6“

Любопитно Преди 5 часа

Ана Фарис разкри, че от „Страшен филм 6“ е изрязана шега с Мелания Тръмп. Героинята ѝ Синди Кембъл трябвало да бъде „MAGA фенка“, която пияна в пикап иронизира лозунга „Be Best“. Актрисата сподели, че филмът е най-обидният досега, което ѝ дало пълна свобода

Четири града ще се борят за домакинството на "Евровизия", победителят ще стане ясен през юли

Четири града ще се борят за домакинството на "Евровизия", победителят ще стане ясен през юли

България Преди 5 часа

Това заяви днес на брифинг изпълнителният директор на БНТ Милена Милотинова

,

„Не ги отвличайте!“: Какво да направите, ако срещнете бебе сърна в гората

Любопитно Преди 5 часа

Природозащитниците предупреждават, че човешката намеса обрича намерените в природата малки, които всъщност не са изоставени от майките си

Снимката е илюстративна

Разсекретени файлове разкриха грандиозен гаф за $500 000 при сваляне на НЛО, оказало се балон

Свят Преди 5 часа

След паниката с китайския шпионски балон Белият дом започна да стреля по всичко във въздуха. Равносметката: стотици хиляди долари от парите на данъкоплатците отидоха за унищожаването на ученически проекти и играчки

Иран обяви, че спира огъня, но Израел удари Ливан

Иран обяви, че спира огъня, но Израел удари Ливан

Свят Преди 5 часа

Техеран предупреди, че ще възобнови ударите, ако Израел продължи да атакува цели в Ливан и Иран

Евакуираха моряци след 10 месеца на изоставен кораб край Истанбул

Евакуираха моряци след 10 месеца на изоставен кораб край Истанбул

Свят Преди 5 часа

Случаят насочва вниманието към нарастващия проблем с изоставянето на кораби

Как се спира Ебола на Световно първенство?

Как се спира Ебола на Световно първенство?

Свят Преди 5 часа

Здравните власти се опитват да използват стратегии от ерата на COVID-19, но без финансирането от времето на пандемията