"На 10 ноември 1989 г. в България беше извършена контрареволюция, предвождана от американския агент Андрей Луканов", заявява някогашният член на Политбюро на ЦК на БКП Йордан Йотов в интервю за в. "Труд".

Йотов, един от най-верните и лоялни хора на Тодор Живков, както го представя вестникът, твърди, че 10 ноември е бил първият ден на контрареволюцията у нас, "която е само част от буржоазната революция, започнала в Москва и обхванала всички соцстрани в Европа".

Според някогашния партизанин (от април до септември 1944 г.), сътрудник в Института по история на БКП и 7 години главен редактор на в. "Работническо дело" "истинският автор на контрареволюцията е в Москва - КГБ, Политбюро на ЦК на КПСС и Горбачов"

"Американското разузнаване поиска от Горбачов да помете всички ръководители в социалистическите страни", твърди Йотов, който е учил в Москва заедно с някогашния секретар на ЦК на БКП Димитър Станишев, баща на днешния български министър-председател.

"Днес все ме занимава един въпрос - как би оценил изявите на Сергей неговият баща, защото Димитър като партизанин се бореше против капитализма, а сега синът му го възстановява", казва Йордан Йотов.

Той е убеден, че ако Живков не е бил свален, е щяла да го последва съдбата на разстреляния месец по-късно румънски диктатор Чаушеску. "Сигурен съм на 100%. Живков беше по-голямата заплаха за Горбачовата перестройка. Защото беше кадърен политик и Горбачов знаеше това", казва 86-годишният комунистически ветеран.

Йотов убедено твърди, с уговорката, че не разполага с документи, че убитият през 1996 г. Андрей Луканов е изпълнил задача на ЦРУ като е създал СДС. "Андрей задкулисно подкрепяше и дърпаше конците на опозицията чрез подставените си лица... Никой не знае на колко разузнавания е бил агент", обяснява той.

Според него при Луканов имало родов елемент: дядо му Тодор провалил "септемврийското въстание" през 1923 г., баща му воювал в Испания и бил в задграничното бюро на ЦК на БКП.

Йотов твърди, че със сигурност Луканов е раздавал куфарчета с пари след 10 ноември 1989 г. "Това бяха парите на държавата в западните банки, така изчезнаха 2 милиарда долара", казва той. И се съгласява, че на 10 ноември преди 17 години Българската комунистическа партия е била превзета отвътре.

За Иван Костов казва, че и той, както другите в опозицията, няма идеали и напомня, че навремето днешният председател на ДСБ е искал да стане член на БКП.

Йотов е разочарован от президента Георги Първанов. "След изборите ме среща един приятел и ме поздравява с победата. Каква победа, му викам аз. Даваме ли си сметка Първанов какви интереси защитава. Без да си поставя такава задача, той всъщност става представител на възраждащата се буржоазия", казва Йордан Йотов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Това е търговска тайна: В кои дни се продават най-евтините самолетни билети

Любопитно Преди 2 часа

Всеки, който планира пътуване, се надява да намери страхотна оферта за самолетни билети

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Белият дом обяви мащабни съкращения в държавната администрация

Свят Преди 2 часа

Новината потвърди ръководителят на Бюджетната служба на Белия дом Ръс Воут

а

Мелания Тръмп: Водя директен диалог с Путин за съдбата на украинските деца

Свят Преди 4 часа

Тя заяви, че осем деца са били върнати при близките си през последните 24 часа след преговори между нейния екип и представителите на Путин

,

Тръмп обмисля "сериозно увеличение" на митата върху вноса на китайски стоки

Свят Преди 4 часа

Китай произвежда над 90 на сто от преработените редкоземни елементи и редкоземни магнити в света

и

Мътна вода във Великотърновско след проливните дъждове

България Преди 4 часа

Водата не е опасна за здравето, но от РЗИ препоръчват да се използва бутилирана за пиене

,

Френски центристки лидер: Макрон ще избере нов премиер през следващите часове

Свят Преди 5 часа

Той каза, че не е останал с впечатлението, че президентът възнамерява да разпусне парламента

,

Край на стикера за технически преглед на стъклото на колата

България Преди 5 часа

Министерството на транспорта и съобщенията предлага преминаване изцяло към електронни документи, които да удостоверяват техническата изправност на пътните превозни средства

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

Задръстване блокира АМ "Хемус" в посока София

България Преди 5 часа

Тапата е от машини, тирове и автомобили

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Любопитно Преди 5 часа

Защо някои хора помнят сънищата си, а други - не?

Снимката е илюстративна

Гърция ще придобие 30 бойни хеликоптера Apache от САЩ

Свят Преди 5 часа

Очаква се първите контакти да бъдат направени следващата седмица на международното изложение на армията на САЩ AUSA във Вашингтон

,

Директна отборна елиминация в “Игри на волята” тази вечер

България Преди 6 часа

Кои двама воини ще напуснат Войната на племената?

„Фермата на Lidl” – образователна градина от ново поколение

„Фермата на Lidl” – образователна градина от ново поколение

България Преди 6 часа

Ново пространство дава на децата знания за устойчивост и здравословен избор при храненето, изграждайки основите на осъзнатото потребление

о

Путин: Тръмп е направил много за мира

Свят Преди 6 часа

Русия и САЩ разбират как да разрешат конфликта в Украйна с мирни средства, но това е сложен въпрос, заяви той

.

Червен код в Гваделупа заради тропическата буря "Джери"

Свят Преди 6 часа

Френските власти въведоха най-висока степен на опасност за карибския остров, очакват се проливни дъждове

,

Граничният пункт "Рафах" между Газа и Египет се очаква да бъде отворен на 14 октомври

Свят Преди 6 часа

Служители на Мисията на Европейския съюз за съдействие по границите ще бъдат разположени там след спирането на огъня

Почина легендарен музикант

Почина легендарен музикант

Свят Преди 7 часа

Басистът и автор на хитове като "Nights In White Satin" е починал неочаквано на 82-годишна възраст