"Дейли телеграф" обявява: "Блеър ще отмени референдума, ако французите гласуват с "Не". Става дума за референдума за новата европейска конституция, който лейбъристкият лидер обеща да свика догодина независимо от събитията в другите страни.
Такъв референдум би бил първото изпитания какво е мнението на хората за ЕС след референдума отпреди 30 години за влизането на Великобритания в тогавашния Общ пазар.
Според "Дейли телеграф" сред управляващата партия расте загрижеността, че избирателите остават в по-голямата си част настроени евроскептично и ще бъде много трудно да се получи положителен резултат.
"Гардиън" публикува на първа страница разкритие, че ЕС смята да блокира либерализацията на търговията в полза на бедните страни, което лейбъристкото правителство на Тони Блеър постави в центъра на стратегията си за развитие през тази година.
Вестникът се позовава на изтекла информация от Брюксел, че еврокомисарят по търговията Питър Манделсън, близък приятел на Тони Блеър и доскорошен активен участник във вътрешнополитическите дебати във Великобритания, смята да се опита да убеди британския премиер да преразгледа позицията на Лондон, защото Брюксел неодобрително я определял като "важен и нежелателен завой" в подхода към международната търговия.
Първоначалните реакции както от британското правителство, така и от организации за развитие, са остри, допълва "Гардиън".
"Файнаншъл таймс" води с вестта, че ЕС планира да запази, но да замрази равнището на отстъпката, която Великобритания получава от бюджета на общността, в рамките на компромисен план за съществени съкращения в проектобюджета на ЕС.
"Индипендънт" отпечатва на цялата си първа страница призив към читателите си да се включат в обявената от вестника кампания за демокрация, целяща да се лобира за реформиране на избирателната система във Великобритания.
На читателите се предлага да изпратят до премиера купон, на който пише: "Драги г-н Блеър, смятам, че резултатите от изборите този месец, в които вашето правителство си осигури мнозинство от 67 места с 36% от гласовете и с подкрепата на 22% от избирателите, е ерозия на нашата демокрация."
"Файнаншъл таймс" публикува анализ от Бертран Беноа, озаглавен "Завоят на Шрьодер - ще тласне ли изборно поражение партията му наляво?".
Авторът отбелязва, че антибизнес реториката в Германската социалдемократическа партия (ГСДП) расте с наближаването на важните регионални избори в най-многолюдната германска провинция - Северен Рейн-Вестфалия, и има признаци, че новият тон може да е нещо повече от просто желание да се угоди на избирателите.
Антикапиталистическият дискурс в ГСДП се корени по-дълбоко, отколкото е прието да се смята, и отразява реално огорчение от упорития отказ на икономиката да се съживи, пише Беноа.
"Докторът не е тук, но ще ви прегледа веднага" е голямото заглавие на първа страница на "Гардиан", с което се съобщава за въвеждането на "Рободок" - робот, снабден с камери и видеоекран, посредством който намиращият се далеч от болницата специалист контактува с пациентите си.
Роботът струва 50 000 лири, съществува за момента в два екземпляра и експериментално се използва само в болницата "Сейнт Мери" в Лондон.
Според "Гардиън" той има изискани маниери, макар че прилича на кръстоска между прахосмукачка и пришълец завоевател от други светове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!