О коло 378 души са били спасени досега след потъването миналата нощ на египетския ферибот "Ал Салаам Бокачо 98" в Червено море, съобщи компанията собственик на кораба. Спасителните екипи са извадили телата на около 185 мъртви пасажери, според представител на службите за сигурност.

По думите на оцелели от трагедията на египетския ферибот е избухнал пожар, започнал под палубата около час след отплаването от саудитското пристанище Дуба на път за египетския град Хургада.

"Имаше гъст дим. Попитахме какво става, но ни казаха, че гасят огъня. Само че нещата се влошаваха", разказва 34-годишният Рифат Саид.

Според него корабът продължил да плава наклонен на една страна в продължение на около два часа. На пътниците било казано да се струпат на левия борд. Фериботът обаче се преобърнал и за пет минути потънал.

Капитанът напуснал горящия кораб в спасителна лодка и изоставил пътниците на произвола на съдбата, съобщиха също оцелели, цитирани от Ройтерс. Пасажерите го уведомили за огъня, но той им казал да не се тревожат.

"Носихме спасителни жилетки, но те ни казаха, че всичко е наред. Казаха ни да ги свалим и ги отнесоха. След това корабът започна да потъва и капитанът се качи на една лодка и отплува", разкри египтянинът Шахата Али.

Думите му бяха потвърдени и от други свидетели, според които екипажът не позволил на хората да облекат спасителни жилетки, за да не се всява паника. Когато ситуацията станала опасна, те се качили в спасителните лодки, изоставяйки пътниците.

Президентът Хосни Мубарак, който посети днес ранени при трагедията в
болница в Хургада, е наредил да бъдат изплатени по 30 000 египетски лири (5200 долара) на семействата на загиналите и по 15 000 египетски лири на оцелелите.

Не става ясно защо граничната охрана не е получила сигнал за бедствие от кораба, нито защо екипажът е решил да продължи плаването, след като при забелязването на огъня съдът явно е бил още близо до саудитския бряг, отбелязва Ройтерс.

Спасителните операции в Червено море продължават. Лодки пристигнаха на мястото на корабокрушението десетина часа след потъването на ферибота. То се намира на 60-ина км от египетското пристанище Хургада и дълбочината достига 1000 м.

Спасителната операция освен това изглежда объркана, отбелязва Асошиейтед прес. Египетските власти първоначално отклониха предложенията на Великобритания и САЩ да изпратят по един военен кораб на мястото на корабокрушението, но впоследствие ги приеха.

Саудитски плавателни съдове патрулират в крайбрежните води на страната, но там не са открили оцелели.

С ферибота са пътували над 1400 души - предимно египетски работници и поклонници, завръщащи се от Саудитска Арабия, но и близо 100 саудитци, трима сирийци, двама суданци и канадец, припомнят агенциите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Стоянов: Кой разреши да се ползва системата PNR за пътуванията на Пеевски?</p>

ДПС сезира прокуратурата заради разкритията на Демерджиев

България Преди 24 минути

От партията настояват за проверка на основанията за извършените справки, свързани с полетите на Делян Пеевски

Майкъл Рубин

Лукс в бяло: Иванка Тръмп, Джей Зи и София Вергара на Бялото парти на Майкъл Рубин

Любопитно Преди 37 минути

Милиардерът Майкъл Рубин събра световния елит на ултра-ексклузивното си „Бяло парти“ в Хамптънс. В имението му за 50 милиона долара се забавляваха Иванка Тръмп, Джей Зи, София Вергара и Майк Тайсън, а купонът продължи до малките часове на нощта

Тейлър Суифт и Травис Келси сключили таен брак преди партито с 1000 гости в Ню Йорк

Тейлър Суифт и Травис Келси сключили таен брак преди партито с 1000 гости в Ню Йорк

Любопитно Преди 1 час

Поп иконата Тейлър Суифт и НФЛ звездата Травис Келси вече са законни съпрузи след тайна церемония, разкриват източници на Page Six. Двамата са дарили 26 милиона долара за благотворителност преди грандиозното сватбено парти за 1000 гости в Ню Йорк

<p>Кипър поема разходите за връщането на телата на загиналите българчета&nbsp;</p>

Кипър поема разходите по транспортирането на телата на загиналите в кола българчета

Свят Преди 1 час

Телата на двете момчета, починали след престой в заключен автомобил край Декелия, ще бъдат транспортирани до България за сметка на кипърската държава

Екстремно време и скандали помрачават 250 години САЩ

Екстремно време и скандали помрачават 250 години САЩ

Свят Преди 1 час

Очакват се рекордни фойерверки, мащабни прояви и засилени мерки за сигурност

Осъдиха Крис Браун да плати $13 милиона на икономка, осакатена от озлобеното му куче

Осъдиха Крис Браун да плати $13 милиона на икономка, осакатена от озлобеното му куче

Свят Преди 1 час

Поп звездата Крис Браун беше осъден от съда в Лос Анджелис да плати близо 13 милиона долара обезщетение на бившата си икономка. Жената беше брутално нахапана и остана осакатена за цял живот от огромната кавказка овчарка на певеца в дома му

<p>Детайлът, който всички забелязаха:&nbsp;Какво крие новият самолет&nbsp;на Тръмп</p>

Какво крие новият Air Force One на Тръмп: Детайлът, който всички забелязаха

Свят Преди 2 часа

Снимка от борда на дарения от Катар самолет разкри интериора, но фалшиви ли са кожените томове зад прессекретаря на Белия дом?

istock

Бюджетът остава на червено: Дефицитът е най-висок за юни от 16 години

Парите ни Преди 2 часа

Към средата на годината минусът достига 2,4 млрд. евро, въпреки че само през юни има лек излишък

<p>&bdquo;Трудна задача&ldquo;: Премиерът заговори за орязване на дефицита и дълговете</p>

Бюджетен дефицит 2027 - правителството обещава намаляване на дълга

България Преди 2 часа

Премиерът Румен Радев заяви, че задачата е трудна, но приоритетна

<p>Терзиев: Нормализира се качеството на въздуха след пожара в София</p>

Васил Терзиев: Нормализира се качеството на въздуха след пожара в София

България Преди 2 часа

Столичната община публикува данни за подобрено качество на въздуха

Нов Батмобил? Бен Афлек се появи с ултралуксозен електрически Cadillac за 400 000 долара

Нов Батмобил? Бен Афлек се появи с ултралуксозен електрически Cadillac за 400 000 долара

Любопитно Преди 2 часа

Холивудският ас Бен Афлек събра погледите в Лос Анджелис, като се появи с чисто нов Cadillac Celestiq на стойност над 400 000 долара. Ръчно сглобената електрическа суперкола е създадена с една цел – да детронира гиганти като Rolls-Royce и Bentley

<p>ГДБОП нахлу във&nbsp;ВиК-Бургас</p>

ГДБОП с акция във ВиК-Бургас - спецпроверка в централата

България Преди 2 часа

Изискани са документи, разследването е свързано с арест в Несебър

Левчета за стотици евро: Спекула с монети плъзна в интернет

Левчета за стотици евро: Спекула с монети плъзна в интернет

Парите ни Преди 2 часа

След въвеждането на еврото стари банкноти и монети се предлагат на цени, многократно над номинала им

Нов обрат в разследването на смъртта на основателя на Mango; искал да лиши децата си от милиардите

Нов обрат в разследването на смъртта на основателя на Mango; искал да лиши децата си от милиардите

Свят Преди 2 часа

Разследването за смъртта на създателя на Mango Исак Андич взе драматичен обрат. Дългогодишната му партньорка разкри пред съда, че милиардерът е планирал ново завещание, което сериозно би орязало наследството на децата му в полза на фондация

Снимката е илюстративна

Намериха живо 18-месечно бебе в моргата часове след като го обявиха за мъртво

Свят Преди 2 часа

Медицински сестри и полицаи забелязали пулс и признаци на живот, но арогантен лекар пренебрегнал предупрежденията им и изпратил 18-месечното момченце в хладилната стая

Мъж откри човешки останки зад сграда в Свищов

Мъж откри човешки останки зад сграда в Свищов

България Преди 2 часа

Назначена е експертиза, случаят се разследва от МВР