С лучай с 16-годишна българска ученичка, изнасилена от свои съученици на гръцкия остров Евбея, е сред централните теми на днешните гръцки издания.

Момичето, което от 10 години живее с майка си в Гърция, подаде жалба още в края на миналата седмица, че е била насилена от четири момчета (гърци) от 10-и и 11-и клас. Инцидентът станал в тоалетната на учебното заведение и бил заснет с мобилен телефон от други съученички на българката.

Според младежите девойката сама се съгласила на групов секс. Медицинска проверка обаче установила синини и охлузвания около гениталиите, които най-вероятно доказват насилствения характер на акта.

Вестник "Логос", който е посветил челната си страница на инцидента под заглавие "Безпокойство за престъпността в училищата", съобщава, че по случая е започнато предварително следствие по разпореждане на главния секретар на образователното министерство Андреас Караманос и лично на ресорния министър Мариета Янаку.

Случаят вече се разследва от преподавателската колегия на училището, която ще реши какви санкции да бъдат наложени на замесените ученици.

Полицията настоява, че учениците са виновни, отбелязва вестник "Авги". Според всекидневника "Та неа" обаче в селището Амаринтос на острова

Всички хвърлят вината върху "чужденката"

Малкото общество на Амаринтос със зъби и нокти се опитва да прикрие децата си, пише вестник "Вима" в голяма публикация за случая.

"Разтърсена, Гърция следи, сякаш отдавна подготвена, повтарящите се вълни на насилие в училищата след раната, която нанесе случаят с груповото изнасилване на 16-годишна ученичка от България.

Попарената общественост в Амаринтос се опитва всячески да отмие петното от мястото, където младежите узряват по престъпен начин", пише изданието.

"Местното общество и дори съученичките на българката се опитват да я представят като нимфоманка със завиден сексуален опит и артистични способности. Като женския вариант на маркиз Дьо Сад, страдаща от мания за преследване и неспособна да различи фантазията от реалността, организирала сама сцена на мнимо изнасилване и заснемането му с мобилен телефон.

Този сценарий, подходящ за научнофантастичен филм,

явно е по-предпочитан и лесен за възприемане от всеки друг, който би принудил това малко затворено общество да се изправи лице в лице пред истината за своя расизъм.

Родители, преподаватели и полицаи предпочитат да демонизират българското момиче, за да оправдаят собствените си, гръцки деца, да ги представят като жертви, попаднали в мрежата на "малката българка паяк", коментира журналистката Луиза Акуманеа във "Вима".

Случаят с груповото изнасилване на остров Евбея извади на бял свят варварски стереотипи за жените и чужденките в Гърция, пише по темата и вестник "Авги". Изданието отбелязва, че показанията на жертвата са били поставени под съмнение с

Познатите безумно звучащи аргументи тип "тя сама си го е търсила"

Обществената присъда по случая като че ли вече е произнесена благодарение на предразсъдъците и стереотипите на гръцкото общество, твърди преподавателката по криминология Васо Артинопулу в коментар пред вестник "Та неа".

"Думите на жертвата с различен етнически произход не заслужават доверие, а на извършителите - деца от добре приети семейства, се вярва заради социалния им статус.

Така отсъждането на това кой е виновен и кой невинен е пряко свързано с етническия произход, семейната среда и социалните привидности", анализира случая тя.

"Вима" и "Та неа" съобщават още, че българското момиче живее на острова от десет години заедно с майка си и след училище работи в местна таверна.

Българката е отлична ученичка, била е знаменосец

в началното училище и е носела националното знаме при официални чествания - чест, която в Гърция рядко се оказва на "негръцки" деца и често е повод за обществени дебати.

Пред "Та неа" работодателят на девойката говори за нея с най-добри чувства: "Сериозна е и винаги идва навреме на работа". Цитирани от изданието местни жители заявяват, че вярват в обвиненията на момичето.

Хиляда процента съм сигурен, че момичето казва истината, казва 26-годишен пожарникар. Случаят е странен, тъй като един от обвинените е син на гимназиална учителка, а другият - на полицай от съседното село, коментира друг жител на Амаринтос.

Вчера министърът на образованието Мариета Янаку определи случая като "невероятна мерзост" и обеща министерството да вземе мерки. Това не е само криминален случай, ще го проучим с помощта на юридическите си съветници и на психолози, посочи тя.

В съобщение до медиите ведомството изрази дълбокото си безпокойство от ескалиращото насилие в гръцките училища, съобщава още "Та неа".

Вестниците отбелязват още, че инцидентът с изнасиленото българско момиче е станал в сградата на училището по време на окупационна стачка в рамките на

Продължаващите от началото на учебната година учителски протести

Преподавателите решиха от понеделник да отворят училищата и да продължат протеста си под друга форма, но много ученици в страната не се подчиниха и продължиха окупациите.

През последните седмици училищата се превърнаха в бойно поле. Пожари, коктейли "Молотов", наркотици, ранени ученици и полицаи - това е картината навсякъде, алармира вестник "Елефтери ора".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дронове и мистериозен обект по Черноморието вдигнаха ВМС на крак

Дронове и мистериозен обект по Черноморието вдигнаха ВМС на крак

България Преди 7 минути

Три сигнала за потенциално опасни находки са проверени край Тюленово, Приморско и Лозенец

,

Нов випуск летци: Премиерът Румен Радев участва в церемонията в Плевен

България Преди 19 минути

Премиерът Румен Радев участва в церемонията по присвояване на първо офицерско звание и връчи дипломите от 75-и випуск „Априлски - 2026“. Той награди отличничката Сияна Янкова и откри нови барелефи в авиационния комплекс в Плевен

Американският посланик в Япония Джордж Глас на среща с бизнеслидери в Токио

Вашингтон признава суверенитета на Япония над Курилските острови

Свят Преди 26 минути

Американският посланик в Токио Джордж Глас заяви подкрепа за Япония след посещението на Владимир Путин на оспорван остров

Четирима души загинаха след рекордни валежи в Токио

Четирима души загинаха след рекордни валежи в Токио

Свят Преди 31 минути

Рекордните валежи предизвикаха свлачища, наводнения и прекъсвания на тока в префектура Чиба. Близо 6000 души останаха блокирани на летище „Нарита“ в японската столица заради отменени влакове, а спасителите продължават издирването на изчезнали

Заместник-министърът на отбраната на САЩ Елбридж Колби

Вашингтон подготвя ограничени промени в ядрената си стратегия

Свят Преди 44 минути

Вашингтон обмисля нов подход към използването на тактически ядрени оръжия при регионален конфликт с Русия или Китай

Десетки дронове атакуваха района на Уст-Луга, пожар избухна в руското пристанище

Десетки дронове атакуваха района на Уст-Луга, пожар избухна в руското пристанище

Свят Преди 46 минути

51 безпилотни апарата са били унищожени над Ленинградска област, съобщиха руските власти

Бургас в еуфория за „Евровизия“: Списъци с чакащи в хотелите и реакция за цените от 20 000 евро

Бургас в еуфория за „Евровизия“: Списъци с чакащи в хотелите и реакция за цените от 20 000 евро

България Преди 50 минути

Хиляди фенове, туристи, делегации и представители на медиите се очаква да пристигнат по Южното Черноморие през май догодина

Кога е най-добре да вечеряме според биологичния часовник

Кога е най-добре да вечеряме според биологичния часовник

Свят Преди 51 минути

Ето защо специалистите препоръчват по-лека и по-ранна вечеря

„Присъдата е произнесена“: Найджъл Фараж обяви победа в Клактън

„Присъдата е произнесена“: Найджъл Фараж обяви победа в Клактън

Свят Преди 57 минути

Лидерът на Reform UK спечели частичните избори в британския град, след като сам предизвика вота

,

Извънредна ситуация в Италия: Експлозия избухна в оръжеен завод край Рим

Свят Преди 1 час

Аварията е избухнала в цеха за пресоване на барут на предприятието KNDS край Колеферо. Екипите на пожарната се затрудняват с потушаването на огъня заради опасност от вторични експлозии. Засега няма данни за жертви или пострадали

След скандален клип: ГДБОП погна две банди в Ботевградско

След скандален клип: ГДБОП погна две банди в Ботевградско

България Преди 1 час

Трима са задържани при акция срещу групите, известни като „Пеевите“ и „Инкет“, заподозрени в лихварство, принуда и сводничество

Нова формула за минималната заплата: Как ще се изчислява от 2027 г.

Нова формула за минималната заплата: Как ще се изчислява от 2027 г.

България Преди 1 час

Държавата, синдикатите и работодателите обсъждат новия механизъм, който трябва да замени сегашното обвързване със средната заплата

Бившият земеделски министър Иван Христанов се включва в президентската надпревара

Бившият земеделски министър Иван Христанов се включва в президентската надпревара

България Преди 1 час

„На тези избори трябва да заявим силна, надпартийна, гражданска, народна позиция за кандидат за президент”, посочи той

,

Мъжът с „обърнати колене“: История за необикновена любов и сила на духа

Любопитно Преди 1 час

32-годишният Херсон от Колумбия ражда с рядко състояние, при което коленете му са свити назад. Въпреки болката и риска да загуби способността си да ходи, той не спира да танцува, подкрепян от любимата си жена

Областният координатор на ДПС в Бургас обжалва ареста си

Областният координатор на ДПС в Бургас обжалва ареста си

България Преди 1 час

Христо Широков е обвинен в престъпления по служба, търговия с влияние и принуда

83-годишен стреля с арбалет от тераса по 18-годишен в Пловдив

83-годишен стреля с арбалет от тераса по 18-годишен в Пловдив

България Преди 2 часа

Мъжът насочил самоделното оръжие към младежа, който разхождал кучето си