Б ългария е заплашена с официална изолация в Европейския съюз. Представители на властта са предупредени, че тази крайна перспектива е възможна. Това са потвърдили пред "Капитал" два независими източника.

В днешния си брой седмичникът в обширна публикация обяснява, че става въпрос за евентуално активиране на член 7 от Договора от Ница, по който в момента функционира ЕС. Страната би загубила правото си на глас в Европейския съвет и ще бъде изолирана не само от общите церемониални снимки, но и от правата си на член.

Заплахата означава, че

доверието в правителството на Сергей Станишев и в способността му да прави реформи е на дъното.

В България няма кой да разклати властта, но най-голямото недоверие към държавата като цяло ще дойде от Европейския парламент, пише "Капитал".

Европейският съюз от доста време настоява за решаването на едни и същи ключови проблеми - контрол над усвояването на еврофондовете, гаранция, че с парите на данъкоплатците от съюза не се злоупотребява, реформа в сектора на сигурността, борба с организираната престъпност, корупцията и всички престъпни структури.

От Брюксел искат и нормална и благонадеждна комуникация с българските власти.

Авторките на публикацията цитират правителствен източник, според който  "има група страни, недоволни от политическата ситуация в България и от поведението на българските представители на европейско ниво".

Тази информация е била потвърдена от британски и германски дипломати в ЕС, според които търпението към България вече е изчерпано.

"Проблемът не е, че могат да ни наложат предпазна клауза или да започнат наказателни процедури срещу страната ни, драмата е, че ЕС ще ни сложи във фризера", казва за вестника депутатът от Българска нова демокрация Лидия Шулева.

Тя твърди, че в Германия вече полуофициално ни предупреждават, че членството ни може да бъде замразено.

Европейското законодателство предвижда няколко наказателни инструмента, които могат да се приложат спрямо България и в момента се обсъжда използване на най-сериозните сред тях.

Този, който със сигурност няма да ни се размине е "посочване с пръст, обвинения и засрамване" (naming, blaming and shaming).

Според Договора за присъединяване на България друга наказателна мярка е непризнаване на решенията на българските съдилища в ЕС - т.нар. предпазна клауза по глава правосъдие и вътрешен ред.

"Тази мярка биха я задействали веднага - но е във взаимен интерес тя да не влиза в сила", казал за "Капитал" човек от българското правителство като обяснил, че това би се отразило на бизнеса и може да донесе усложнения за политиката по сигурността на ЕС, за който България е външна граница.

Най-обсъжданите наказателни мерки били тези, от които правителството се страхува най-много - орязване на еврофондовете, глоби и като най-страшно наказание - активиране на член 7 от Договора от Ница.

Чужди дипломати потвърдили пред "Капитал", че засега финансовата санкция е най-вероятната. "На политическо ниво има широка подкрепа за замразяване на еврофондовете за България до 2013 г.", казал германски представител в Брюксел.

Най-настоятелни за тази мярка били Великобритания, Германия, Холандия, Австрия, Швеция и Финландия.

Ставало въпрос не за "дребни суми" от предприсъединителните фондове, а за много повече средства.

Другата мярка, обсъждана от страните членки срещу България, е безпрецедентна - това е безсрочното блокиране на правото на гласуване в Европейския съвет на българските министри и премиер.

Подобна практика е била използвана само веднъж в историята на ЕС - срещу Австрия през 2000 г., когато крайнодясната партия на Йорг Хайдер спечели изборите и влезе в управляващата коалиция. Тогава това е било церемониално разграничение от страната, която допуска крайнодесни в правителството си.

Санкционирането на Австрия е било по силата на стария договор за ЕС - от Амстердам. През 2001 г. в Ница член 7 се конкретизира като механизъм с перспективата при нужда да се използва спрямо новите членки от Източна Европа.

Засега предупреждението към София е само неформално и експерти смятат, че вероятността за задействане на член 7 е реална, но малка. "За да се използва тази мярка, трябва да се докаже, че България нарушава фундаментални принципи на ЕС като правова държава, човешките права или принципите на свободата и демокрацията", уточнил български дипломат, според който това е изключено.

Западни представители в Брюксел обаче коментирали, че предвид неразкритите публични убийства корупцията на високо ниво и мудната съдебна система може да се каже, че принципите на правовата държава са силно разклатени в България.

Дори и да се избегне формалното задействане на член 7, само заплахата от санкция, еквивалентна на блокиране на членството на страната, показва ясно отношението на някои от големите европейски страни към процесите в България.

Подобна мярка, която създава главоболия за всички в ЕС, не стоеше на дневен ред дори в тежки случаи като Полша при управлението на неконтролируемия Ярослав Качински или Словакия, когато крайнодясна партия влезе в управляващата коалиция.

Европейски дипломати и експерти на Еврокомисията от години се оплакват от

арогантното отношение на българските политици,

с които преговарят. "Те обичат да ни натриват носовете с това, че сега България е пълноправен член и не можем да ги контролираме както преди", казал преди време представител на Комисията с дълъг опит в преговорите с българското правителство.

Главният проблем на ЕС с България, смятат запознати, е политически, а не експертен - на професионално ниво комисията, ОЛАФ и Европол цитират добро сътрудничество с българските служители, но на политическо ниво взаимната антипатия била очевидна.

"Те очакват някой да поеме отговорност за проблемите и да каже какво ще направи, за да ги реши", каза високопоставен експерт в правителството. Той заяви, че въпреки декларациите комуникацията между София и Брюксел продължава да е неадекватна и се превръща в омагьосан кръг от критики, неубедителна реакция и медийна истерия в България и Европа, която пък води до нови критики.

"В Румъния структурните проблеми в управлението са далеч по-големи - но поведението на българските политици в ЕС е изключително самонадеяно и неуважително, те смятат, че са недосегаеми и че каквото и да правят, нищо не може да им се случи - затова България ще го отнесе, а не Румъния", казал за "Капитал" високопоставен британски дипломат в Брюксел.

Независимо как точно ЕС ще накаже България - чрез финансова или политическа санкция - ясно е, че държавата вече е проиграла кредита на доверие, който получи с присъединяването си през 2007 г.

В последните години Меглена Кунева, Франко Фратини, Жозе Мануел Барозо и десетки европейски дипломати многократно казваха по адрес на България, че "репутацията се гради трудно, но се губи лесно". Досега обаче никой от тях не каза какво следва, след като репутацията вече е загубена, заключава в коментара си "Капитал".



 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски: Русия се опитва да спечели време

Зеленски: Русия се опитва да спечели време

Свят Преди 1 час

Зеленски: Работим с нашите партньори, за да окажем натиск над руснаците

Съд пусна под домашен арест обвинения за катастрофата на АМ „Марица”

Съд пусна под домашен арест обвинения за катастрофата на АМ „Марица”

България Преди 2 часа

Тестът на Асенов е показал наличие на кокаин

Акция на европрокуратурата и ГДБОП в Сандански

Акция на европрокуратурата и ГДБОП в Сандански

България Преди 3 часа

Операцията е свързана с разследване на злоупотреба със средства от еврофондове

Русия: Топката е в полето на Киев

Русия: Топката е в полето на Киев

Свят Преди 4 часа

Захарова: Надявам се Украйна да заеме конструктивна позиция в името на това да се самосъхрани

Ще оспорят резултата от изборите в Румъния

Ще оспорят резултата от изборите в Румъния

Свят Преди 4 часа

„Алианс за обединение на румънците“ отказа да участва в консултациите за съставяне на нов кабинет

Затварят училища в Гърция заради вирусен менингит

Затварят училища в Гърция заради вирусен менингит

Свят Преди 4 часа

Потвърден случай на вирусен менингит при 18-годишен ученик

Снимката е илюстративна

Арестуваха кралица на красотата за измама с дъвки

Свят Преди 4 часа

Нгуен Тхук Тхуи Тиен е рекламирала усилено в каналите си в социалните медии дъвки, за които се твърди, че са богати на фибри, но лабораторни изследвания показали нещо съвсем различно

Грандиозното завръщане на Риана в Кан: Бременна и стилна на червения килим (СНИМКИ)

Грандиозното завръщане на Риана в Кан: Бременна и стилна на червения килим (СНИМКИ)

Любопитно Преди 4 часа

Поп звездата, която е бременна с третото си дете, беше във Франция за премиерата на филма на A$AP Rocky „Highest 2 Lowest“

<p>&quot;Нормално нещо&quot; -&nbsp;Катар защити подаръка си за Тръмп</p>

"Нормално е между съюзници": Катар защитава подаръка си за Тръмп, самолет за $400 милиона

Свят Преди 5 часа

Премиерът на Катар защити предложението на страната си

Близначките Грейди от "Сиянието": 45 години по-късно – икони на ужаса и стила

Близначките Грейди от "Сиянието": 45 години по-късно – икони на ужаса и стила

Любопитно Преди 5 часа

Макар и на екрана само за няколко минути, Лиза и Луиз Бърнс създават образи, които стават синоним на жанра

Мащабен срив на мобилните мрежи в Испания

Мащабен срив на мобилните мрежи в Испания

Свят Преди 5 часа

Хората в цялата страна съобщават за липса на сигнал, както и за проблеми с интернет

<p>САЩ ще платят $5 милиона на семейството на бунтовничка от 6 януари</p>

САЩ ще платят $5 милиона на семейството на Ашли Бабит, бунтовничка от 6 януари

Свят Преди 5 часа

Тръмп каза, че е "голям фен на Ашли Бабит" и че тя "невинно е стояла там", когато е била застреляна

След 37 години: Откриха случайно откраднатата статуя на Джим Морисън

След 37 години: Откриха случайно откраднатата статуя на Джим Морисън

Любопитно Преди 5 часа

Скулптурата беше в неизвестност от 1988 г.

Принцеса Шарлийн от Монако със съпруга си принц Алберт на инаугурацията на папа Лъв XIV

Тези кралски особи се откроиха в тълпата на площад „Свети Петър“

Любопитно Преди 6 часа

Има ексклузивна група от само седем жени в света, на които е позволено да носят бяло в присъствието на папата

<p>Новият тренд на червения килим - бижута, които не можете да си купите</p>

Безценният блясък на червения килим: Бижута, които не можете да си купите

Любопитно Преди 6 часа

Макар че интересът към винтидж бижута не е новост, той значително се засили през последните години