П овече средства за инвестиции в инфраструктура, социални разходи, образование и здравеопазване предвижда законопроектът за Държавния бюджет за 2009 г., който парламентът обсъжда на първо четене. Законопроектът беше представен от министъра на финансите Пламен Орешарски.

Основните инструменти, заложени в проектобюджета, за ограничаване на отражението на световната финансова криза върху икономиката на страната са поддържане на консолидираните разходи (без вноската в общия бюджет на ЕС) до 40 на сто от БВП, както и на положително салдо по консолидираната фискална програма не по-малко от 3% от БВП.

Прогнозираният икономически растеж е 4,7%, а очакваните преки чуждестранни инвестиции - 5,3 млрд. евро. В края на 2009 г. се предвижда инфлация 5,4%, а средната за периода - 6,7%.

Министър Орешарски посочи, че сме изправени пред най-голямото предизвикателство - да минимализираме негативните ефекти от глобалната финансова криза. Той отбеляза, че отново се коментира в негативен план положителното салдо, но "при силно влошена икономическа среда тези критики са самоцелни".

Орешарски подчерта, че в проектобюджета са предвидени редица мерки за компенсиране на кризата, като насърчаване на експорта, облекчаване на бизнес климата.

По думите му бюджетът не може да неутрализира всички негативни ефекти. "Не можем да заявим на лекарите и учителите да изчакат, докато неутрализираме ефектите от кризата, и тогава да изплащаме заплати", каза Орешарски.

Финансовият министър увери народните представители, че в проектобюджета са заложени пакет от мерки, целящи стимулиране на икономиката и поддържане на инвестиционна активност, както и редица буфери за смекчаване на вероятните последици от
финансовата криза върху реалния сектор.

Според правителдството най-важното е, че държавата ще предложи създаването на държавна компания за изграждане на бизнеспаркове. Целта е да се гарантират условия за привличане на високопродуктивни инвестиции и за по-благоприятна бизнес среда.

Предвижда се възможност за осигуряване на достъп до кредитен ресурс на малкия и средния бизнес чрез увеличаване на капитала на "Българска банка за развитие" АД. За осигуряване на по-добри условия за общините за подготовка и изпълнение на проекти, финансирани от европейските фондове, ще бъде увеличен капиталът на Фонд ФЛАГ с до 50 млн. лв.

Бюджет 2009 предвижда по-висок размер и на разходите за образование и здравеопазване. По консолидираната фискална програма за образование те са 2981,4 млн. лв. - с 14,3% повече спрямо тази година.

Очакваните резултати в сферата на средното образование са свързани с утвърждаването на системата на делегираните бюджети, засилването на фокуса върху резултатите в средното образование и увеличаването на стимулите за ефективно преструктуриране на разходите с цел да се създадат предпоставки за изпреварващо нарастване на възнагражденията на преподавателите.

Усилията във висшето образование са насочени към разширяването на достъпа и стимулирането на конкуренцията и насърчаването на научната дейност във висшите училища.

Разходите за здравеопазване са 3077,2 млн. лв. - ръст 18,1% спрямо 2008 г.

Министър Орешански заяви, че през 2009 г. ще продължи тенденцията от последните години за нарастване на относителния дял на капиталовите разходи, което е свързано със започналите инфраструктурни проекти. Предвидените в бюджета капиталови разходи са около 5,2 млрд. лв. - ръст 20,9% спрямо тази година.

Предвижда се и допълнителна инвестиционна програма със средства от предвидения резерв за публични инвестиции в размер до 400 млн. лв. Субсидиите, които включват и средствата от ЕС под формата на помощи, ще достигнат 1828,8 млн. лв.

За стимулиране и подобряване на ефективността на научната и развойната дейност ще бъде създаден фонд "Научни изследвания и иновации". Той ще бъде учреден въз основа на съществуващите Национален иновационен фонд и "Научни изследвания". Предвижда се
увеличаване на финансовите ресурси с 50 процента в сравнение с разполагаемите през 2008 г.

За подобряване на експортните възможности на българския бизнес ще бъде увеличен кредитният лимит на Българската агенция за експортно застраховане. Предвидени са и редица мерки за поддържане на благоприятни бизнес условия, за привличане на инвестиции и за задържане на чуждестранните инвеститори, които са свързани с по-доброто административно обслужване на бизнеса.

Данъчно-осигурителната политика в Бюджет 2009 е ориентирана към стимулиране на икономическата активност и изсветляване на икономиката. Промените в осигурителното законодателство са насочени към излизане на заетите лица и на техните доходи извън сивата икономика, както и към увеличаване на реалния разполагаем доход на домакинствата. По-ниската социално-осигурителна тежест води до понижаване на разходите на работодателите и съответно - до повишаване на инвестиционната активност и на търсенето на
работна сила.

През 2009 г. не се предвижда промяна на политиката в областта на прякото данъчно облагане.

Основните промени в осигурителната политика са свързани с увеличаване на размера на здравноосигурителната вноска от 6 на 8% и с новия размер и с новото разпределение на осигурителната тежест за фонд "Пенсии".

От 1 януари 2009 г. държавата ще се включи като трета страна в разпределението на осигурителната тежест за фонд "Пенсии" по схемата 8:10:12, при която работникът участва с 8, работодателят с 10, а държавата с 12 процента.

При сега действащата осигурителна тежест за фонд "Пенсии" се отделят 22 процентни пункта, разпределени в съотношение 60:40 между работодател и работник.

При новата система съвкупно работник и работодател ще плащат 18 процентни пункта, което означава, че се намалява осигуровката с 4 процентни пункта. Два от тези процентни пункта ще компенсират увеличаването на здравноосигурителната вноска.

Нетният ефект ще бъде намаляване на осигурителната тежест с 2 процентни пункта за работодателя.

Размерът на максималния месечен осигурителен доход се запазва. Както и през 2008-ма той ще бъде 2 хил. лв. Минималният ще бъде увеличен от 240 лв. на 260 лв.

Минималната работна заплата ще се увеличи от 220 лв. на 240 лв. Бюджетните заплати ще бъдат повишени с 10% от 1 юли.

Пенсиите ще бъдат увеличени на две стъпки - от 1 април и от 1 юли. Общо за годината те ще нараснат с около 20%.

Повишението на пенсиите от 1 април ще бъде на база на извършеното осъвременяване от 1 юли 2008 г. с 10,35% и на преизчислението от 1 октомври т. г. на всички пенсии за трудова
дейност.

От 1 април пенсиите ще бъдат преизчислени чрез увеличаване на тежестта на всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула от 1 на 1,1%. Максималният размер на пенсията от 1 април 2009 г. ще се повиши от 490 лв. на 700 лв. Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 1 април 2009 г. ще нарасне от 113,49 лв. на 124,84 лв. Социалната пенсия за старост ще бъде повишена от 84,12 лв. на 92,53 лв.

От 1 юли 2009 г. предвиденото увеличение на пенсиите е 9,7%. Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 1 юли ще нарасне от 124,84 лв. на 136,95 лв., а социалната - от 92,53 лв. на 101,51 лв.

През 2009 г. детските надбавки ще бъдат 35 лв. в момента те са 25 лв. Повишава се и изискваният максимален средномесечен доход на член от семейството - от 300 лв. на 350 лв.

След осем часа изказвания Народното събрание одобри на първо четене законопроекта за държавния бюджет за 2009 г. със 132 гласа "за", 73 "против" и 3-ма въздържали се.

Проектът беше подкрепен от управляващото мнозинство, опозицията гласува против.


 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Свят Преди 39 минути

Двама души са сериозно ранени

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 2 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

България Преди 4 часа

На собствениците са съставени актове за административни нарушения

11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 5 часа

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 5 часа

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

Любопитно Преди 5 часа

Никол Кидман направи редки разкрития за брака си с Том Круз, признавайки, че на 23 години е била готова да съсипе кариерата си заради любовта. Актрисата проговори и за скорошния си развод с Кийт Ърбан и това как продължава да вярва в любовта

Илияна Йотова поздрави Бургас за  „Евровизия“

Илияна Йотова поздрави Бургас за „Евровизия“

България Преди 5 часа

Президентът: Нека бургазлии се гордеят с прекрасния си град

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 5 часа

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 5 часа

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 5 часа

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 6 часа

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 6 часа

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Любопитно Преди 6 часа

Парис Джексън разкри неподозряни подробности за детството си с Майкъл Джексън, строгите забрани за телевизия и атракциони, както и за тежката си битка с наркотичната зависимост, от която е напълно излекувана и трезва от 2020 година насам

Повечето икономисти очакват още едно повишение на лихвите на ЕЦБ, докато инфлацията остава над целта от 2%.

Икономисти очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през септември

Парите ни Преди 6 часа

83% от анкетираните прогнозират депозитната лихва да достигне 2,50%

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

Нефтът за "Нефтохим Бургас“ е договорен до края на септември

България Преди 7 часа

Евгени Симеонов: "Лукойл“ не купува и няма да купува нефт от санкционирани дружества