В Държавната комисия за енергийно и водно регулиране не са постъпили заявления от големите топлофикационни дружества за промяна на цените на парното, заяви пред журналисти в парламента председателят на комисията Константин Шушулов.

Скъпите януарски сметки за топлоенергия са сред акцентите във вестниците в четвъртък.

"Удар под кръста: 400 лева парно за януари" извежда "Стандарт", а "Труд" го допълва, че през следващите две седмици върху абонатите на "Топлофикация" ще се стоварят два шока с цените на парното. След вдигането на януарските сметки с 30 на сто, от "Топлофикация" настоявали за поскъпване с още 12-15%.

Малко е да се каже, че от вчера абонатите на "Топлофикация" са бесни, посочва в редакционния си коментар "Труд". Според вестника издевателствата с цените граничат с геноцид.

Ако живееха в жестоките стари времена, хората биха се втурнали на улицата да молят владетеля за публичен линч на наглеците, но днес няма кой да ги чуе, коментира вестникът и заключава, че хиляди абонати вече са произнесли присъдата:"Фалит на наглостта!", спрели са да плащат и чакат топлофикациите да гръмнат.

Според Шушулов е постъпило заявление само от дружествата във Велико Търново, Враца, Русе и то е за увеличение на цените от порядъка на 4-5 процента.

На всички заявления за изменение на цени държавната комисия извършва пълна проверка на приходите и разходите на дружеството и тогава постановява свое решение, отбеляза Шушулов. При повишаването на
цените на природния газ от 1 януари комисията е направила всичко възможно отражението върху топлофикационните дружества да бъде минимално.

Според Константин Шушулов вероятно има някакво основание министърът на икономиката и енергетиката да иска проверка на Топлофикация-София. Не може да се пускат в публичното пространство идеи за значително повишение на цената на парното посред зима, добави той.

Председателят на комисията каза, че ако се повишат цените на природния газ от 1 април, може да се наложи малко вдигане на цената на парното, но по-късно, не през зимния сезон. Моята преценка е, че няма да има такова увеличение, добави той.

Веднага след него обаче пресконференция даде

Асоциацията на фирмите за дялово разпределение.

Нейните шефове прогнозираха над 50 на сто увеличение на сметките за парно на хора, които пестят от отопление.

Причината е не само в по-високите цени на топлинната енергия, а и в отпадането на евтиното стъпало от 250 киловатчаса на месец от този сезон, обясни председателят на организацията Тодор Кузманов.

За абонатите, които и миналата, и тази година са имали по-голяма консумация на топлинна енергия, сметките ще бъдат между 25 и 35 на сто по-високи. В 15 на сто от сградите голяма част от апартаментите са със спрени радиатори и там хората, които продължават да се отопляват с парно, ще плащат още повече.

Между 1 и 3 на сто са грешките при съставянето на изравнителни сметки след края на отоплителния сезон, посочи Кузманов. Те се получават при грешно въвеждане на данни от служителите или при неправилно отчитане на водомерите за топлата вода. От асоциацията увериха, че грешките по вина на фирмите се отстраняват.

В същото време парламентът ратифицира Договора за създаване на Енергийна общност, подписан на 25 октомври 2005 г. в Атина.

Законът подкрепиха 147 народни представители, един беше "против" и един
се "въздържа". Страни по договора са Европейската общност и Албания, България, Босна и Херцеговина, Хърватия, Македония, Румъния, Сърбия и Черна гора, както и Мисията на временната администрация на Обединените нации в Косово.

Основната цел на договора е създаването на регионален енергиен пазар в
Югоизточна Европа, включващ енергиен пазар и пазар на природен газ.

Регионалният пазар, действащ по правилата на Европейската общност, ще стане част от общия енергиен пазар на ЕС.

Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров обясни в пленарната зала, че с ратифицирането на договора България става част от този пазар с изключително големи възможности, българските производители ще имат достъп до всички не само околни страни, но и до страните от ЕС, заедно с това и българските потребители ще имат такава възможност, отбеляза той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Свят Преди 13 минути

Саудитска Арабия възобнови екзекуциите за наркопрестъпления в края на 2022 г.

Рекордна избирателна активност в Унгария

Рекордна избирателна активност в Унгария

Свят Преди 2 часа

Кметът на Будапеща Гергей Карачони заяви, че очаква историческо поражение за ФИДЕС

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 5 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

България Преди 6 часа

Две деца - брат и сестра са транспортирани и настанени в болницата в Монтана

И Канада се готви за война

И Канада се готви за война

Свят Преди 6 часа

Генерал Джени Каринян: Трябва да сме подготвени за мащабни конфликти

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Свят Преди 7 часа

Те обаче отказали, твърди бившият държавен секретар Джон Кери

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 7 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 8 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 8 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 8 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 9 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 9 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 10 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 10 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 10 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания