Ж ени с разголена гръд по кориците на списанията, сексуални нотки в заглавията на вестниците, порно по телевизията - никога преди сексът не е ангажирал до такава степен общественото внимание.

Понятията за сексуалността и нейните норми все повече се размиват. Много хора вече открито заявяват, че са сексуално пристрастени или пък, че секса въобще не ги интересува. За съвременните тенденции в секса и любовта пише немското сп. "Фокус".

Според теорията на еволюцията копулацията има за цел да осигури продължаването на рода и разнообразието на видовете.

Експертите обаче определят XXI век като "века на секса", освободен от репродуктивния си смисъл.

"Палитрата на сексуалните отношения при човека е много по-сложна отколкото при животните. Продължаването на рода при това минава на втори план", обяснява Пир Брикен от катедрата по сексология на Хамбургския унивесрситет.

Вниманието, което обществото, медиите и рекламите отделят на еротиката и секса, постоянно се мени - от времето на сексуалната революция през 60-те до наши дни.

Интересът към секса отслабва

Новите изследвания на сексуалното поведения разкриват изненадващи тенденции. Например повечето немци правят секс едва два пъти на седмица. Резултатите сочат още, че младежите установяват първия си сексуален контакт на много по-ранна възраст от традиционното - на 12-13 г.

В същото време обаче сексуалната интертност в обществото нараства, констатират учените.

На пръв поглед причината може да се крие във факта, че еротиката присъства навсякъде - що се отнася до средствата за масова информация, например. В резулатат на това, още от съвсем ранна възраст младежите се сблъскват със темата "секс". Тя не е нито страшно табу, нито крие очарованието на "забранения плод". При възрастните това води до усещане за пресита.

Mеждувременно в нашето технократско време се развиват нови форми на сексуалност.

Интернет дава на мъжете и жените с определени предпочитания възможност за анонимни срещи без никакъв проблем.

Възникват субкултури, в които хората са обединени от страстта към виртуалния секс, фетишизма или маскировката.

Напоследък в центъра на вниманието се оказват две крайности: сексуална пристрастеност и асексуалност.

Сексуална пристрастеност

Сексуалната пристрастеност не зависи от професията, социалния статус и възрастта. Сексуален маняк може да бъде обикновенният служител или ръководител, който прекарва по-голямата част от работното си време в разглеждане на порносайтове - докато не бъде хванат няколко пъти и заплашен с уволнение.

Или студента, който има проблеми с приятелката си, заради непрекъснатото гледане на порнофилми - докато тя не го остави. Или сексуалните престъпници, които преминават всякакви граници.

Според един от най-известните американски сексолози Ели Коулман от 1/2 до 1% от населението са сексуално пристрастени, чието поведение е под влияние на хиперлибидото им.

Причина за желанието непрекъснато да сменяш партньорите си, да се обаждаш на секстелефони, да се стремиш към непрестанно самоудовлетворение и виртуален секс могат да са различни психически нарушения.

Травмите от детство - баща, който бие детето си, майка, която не го е обичала, изнасилване - определено са една от причините за нимфоманията.

Има и типични симптоми на пристрастеност. Пулсът се увеличава, удоволствието намалява, появява се боязливост и нервност, обяснява Пир Брикен. В такива случаи може да помогне само лекар или психиатър.

Асексуалност

Досега онези, които изобщо не правят секс, са били твърде пренебрегвана група, макар да съставляват значителна част от обществото. Според Брикен 10% от хората не са имали сексуални отношения от една година насам, а 1-2% въобще не познават това удоволствие.

Постепенно научаваме все повече за тях. На форума си в интернет Дейвид Джей, един от първите асексуални (или асексуалисти), който не без известна гордост публично призна, че никога не е правил секс и не е изпитвал подобно влечение, сега се среща с хиляди единомишленици.

Според Джей има четири категории асексуалност:

1. Има сексуално влечение, но няма романтични чувства.
2. Има романтични чувства, но няма сексуално влечение.
3. Има романтични чувства и сексуално влечение, но не искат да ги консумират.
4. Няма нито романтични чувства, нито сексуално влечение.

Това не означава, че мнозинството асексуални изобщо не ценят нежността и близостта, но повечето биха се отказали от френска целувка.

Това за мен е много по-естествена ориентация, която има пълното право да съществува редом с хетеро-, хомо- и бисексуалността, казва сексологът Пир Брикен.

Учените наистина не я смятат асексуалността за болестно състояние. Но ако причината за отказа на секса е следствие на физическо заболяване, депресия или душевна травма, то следва да се обърнете за помощ към квалифицирани специалисти.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тежка катастрофа с жертва затвори пътя между Варна и Русе

Тежка катастрофа с жертва затвори пътя между Варна и Русе

България Преди 10 минути

Ударили са се челно джип и товарен камион

Верижна катастрофа с три коли на входа на Банско

Верижна катастрофа с три коли на входа на Банско

България Преди 18 минути

По първоначална информация от полицията са пострадали две жени и един мъж

Путин се ядоса, отправи заплахи и обвинения  в "пиратство и грабеж"

Путин се ядоса, отправи заплахи и обвинения в "пиратство и грабеж"

Свят Преди 1 час

Путин подчерта, че Москва ще прави това във всички акватории

Задействаха BG-ALERT, хеликоптер помага за пожара край Камен връх

Задействаха BG-ALERT, хеликоптер помага за пожара край Камен връх

България Преди 1 час

Заради задимяването временно е ограничено движението по пътя между селата Леярово и Стефан Караджово

Водолази извадиха тяло от язовир „Огоста“

Водолази извадиха тяло от язовир „Огоста“

България Преди 2 часа

То е откарано за аутопсия в болница, за да бъде установено какво се е случило

<p>Отвориха първия &bdquo;Музей на глупостите&ldquo; и балканския абсурд</p>

Отвориха първия „Музей на глупостите“ и балканския абсурд в Любляна

Свят Преди 2 часа

Ракията, самоиронията и прочутото „Йебига“ са сред основните теми на необичайната експозиция

По „Младежка заетост+“ младите хора могат да бъдат включени в платен стаж, обучение по време на работа или субсидирана заетост за период от шест месеца.

Как да започнете първа работа: Над 3100 места вече са разкрити за младежи

Парите ни Преди 2 часа

Още близо 1500 позиции са в процес на одобрение, а проектът предвижда подкрепа за най-малко 8520 млади хора

Министерският съвет прие управленската програма на правителството

Министерският съвет прие управленската програма на правителството

България Преди 2 часа

Народното събрание вече работи по законодателната програма

Пълното слънчево затъмнение отваря нови врати: Вижте дали вашата рождена дата е сред късметлийските

Пълното слънчево затъмнение отваря нови врати: Вижте дали вашата рождена дата е сред късметлийските

Любопитно Преди 2 часа

Вижте дали сте сред късметлиите, кои зодии трябва да внимават и кои часове от вечерта крият астрологичен капан

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Свят Преди 2 часа

Процесът ще започне в четвъртък сутринта в 7:00 часа

<p>Дръжте се здраво! (Или всъщност няма нужда): НАСА успокои, че няма да политаме в 17:33 ч.</p>

НАСА опроверга конспирациите: Гравитацията на Земята няма да изчезне днес

Любопитно Преди 3 часа

Конспиративните твърдения за глобален катаклизъм и „7 секунди без гравитация“ се разпространяват в социалните мрежи от месеци

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

България Преди 3 часа

Инфлуенсърът е обвинен и за непристойно поведение в Съдебната палата в Пазарджик

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

България Преди 3 часа

Огънят е бил потушен, но пламъците са унищожили камион, стопански навес с около 100 бали сено и пет куб. м дървен материал

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

България Преди 3 часа

По информация на полицията мъжът е криминално проявен и осъждан

14-годишен опита да избяга от полицията, заби се челно в патрулка

14-годишен опита да избяга от полицията, заби се челно в патрулка

България Преди 3 часа

На негов родител е съставен акт за нарушение на Закона за движение по пътищата