З аместник-кметът по транспорта в Столичната община Велизар Стоилов съобщи, че се подготвя проект за забрана за движение в София на коли без катализатор.

Половин милион коли в София ще бъдат спрени от движение. Това са автомобили, които нямат катализатор за изгорелите газове.

В групата със сигурност попадат старите соцвозила и повечето западни модели над 15 г.

С тази европейска мярка искаме да намалим трафика и смога, казва в интервю за в. "Стандарт" столичният зам.-кмет по транспорта Велизар Стоилов.

Отначало колите без катализатор нямало да имат достъп само до центъра на София, впоследствие забраната ще обхване целия град.

Ограничението ще влезе в сила, след като бъде гласувано от общинския съвет, но винаги има бюрократичен срок до конкретното решение. Може да се наложи и акт на парламента, отбелязва Стоилов.

По думите му това обаче трябва да се случи. редставете си за какви изпарения и мръсни газове става въпрос. Когато някой каца в столицата със самолет, не може да види града от смога, казва зам.-кметът.

Той съобщава още, че се работи по създаването на звено по трафика. Това ще е комисия с експерти от различни администрации, като задължително ще има и политически фигури. Целта е да се изготвят дългосрочно стратегии, които имат и политическа подкрепа, пояснява Стоилов.

В момента се работело по проект, съвместно със СДВР, за изграждане на видеонаблюдение.

Именно тази комисия щяла да изготви конкретни предложения за въвеждане на ограничения за движение според техническите характеристики на автомобилите.

Поне два пъти трябва да разширим "синята зона", за да изпълнява реални функции, европейски столици от ранга на София разполагат с 15 - 20 хиляди места , казва Стоилов.

Според него проблем е, че няма достатъчно силен контрол от страна на СДВР - и не само по отношение на паркирането.

Разполагам със записи от камери, които показват какви драстични нарушения се правят в София. На ден имаме по 2000 минавания на червено само на 2 светофара, това говори за нулева дисциплина, отбелязва столичният зам.-кмет.

Той прогнозира, че за около половин година над 60-70% от плащанията за паркиране в "синята зона" ще се извършват чрез SMS-и, а след година вероятно и над 90 на сто.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Борисов е готова да съдейства за връщането на Любомир Киров

Борисов е готова да съдейства за връщането на Любомир Киров

България Преди 23 минути

Борисов поясни, че ако се откаже от украинското си гражданство Любомир Киров ще може да се върне в България

От „Дружба“ протестират срещу спирането на топлата вода

От „Дружба“ протестират срещу спирането на топлата вода

България Преди 47 минути

Протестиращите блокираха бул. „Цветан Лазаров“

Кои са държавите, които са признали Палестина към 2025 година?

Кои са държавите, които са признали Палестина към 2025 година?

Свят Преди 3 часа

Държавата Палестина е призната за суверенна нация от 157 държави членки на ООН, което представлява 81% от членовете

<p>МВнР: Киров може да бъде мобилизиран в Украйна</p>

МВнР: Любомир Киров може да бъде мобилизиран в Украйна

България Преди 3 часа

Българската страна следи внимателно развитието на случая

Столичната община подписа с нова банка

Столичната община подписа с нова банка

България Преди 3 часа

Това става, след като досегашният партньор взе решение да прекрати обслужването на сметките на Столична община

Мачете, стрелба и бити полицаи в Шумен

Мачете, стрелба и бити полицаи в Шумен

България Преди 4 часа

Двамата мъже са задържани в полицейското управление в Шумен

"Елвис ми предложи аборт": Болезнените признания на Присила Пресли в новите ѝ мемоари

"Елвис ми предложи аборт": Болезнените признания на Присила Пресли в новите ѝ мемоари

Любопитно Преди 4 часа

Тя споделя и за дългогодишните финансови проблеми на Лиса, както и за пристрастяването ѝ към наркотиците

Рюте към Русия: НАТО е готов

Рюте към Русия: НАТО е готов

Свят Преди 4 часа

Алиансът се събра, след като три руски изтребителя нарушиха въздушното пространство на Естония в петък

КЗД  с позиция за казуса с "Топлофикация София"

КЗД с позиция за казуса с "Топлофикация София"

България Преди 4 часа

Според закона "Топлофикация София" е задължена да осигурява непрекъснато и качествено снабдяване

Обявиха смъртта на изчезналия Янек Миланов

Обявиха смъртта на изчезналия Янек Миланов

България Преди 4 часа

Янек Миланов беше обявен и за общодържавно издирване, но без резултат

НАТО към Русия: Нашият ангажимент към член 5 е непоклатим

НАТО към Русия: Нашият ангажимент към член 5 е непоклатим

Свят Преди 4 часа

Съюзниците подчертаха, че няма да бъдат възпрени от подобни безотговорни действия и ще продължат трайната си подкрепа за Украйна

Любов, блясък и разбити сърца: Историята на Тони Къртис и Джанет Лий

Любов, блясък и разбити сърца: Историята на Тони Къртис и Джанет Лий

Любопитно Преди 4 часа

В продължение на десетилетие те бяха златната двойка на Холивуд

<p>Световният БВП нараства през първата половина на 2025 г., ето с колко</p>

Световният БВП нараства през първата половина на 2025 г.

Пари Преди 5 часа

На хоризонта се очертават редица предизвикателства, повишаващи се търговски бариери, несигурност в политиката и нарастваща инфлация

Окончателна присъда за Калина Сакскобургготска

Окончателна присъда за Калина Сакскобургготска

България Преди 5 часа

Софийският окръжен съд потвърди присъдата на Районния съд в Самоков

Борислав Гуцанов на Срещата на високо ниво на Общото събрание на ООН: Когато говорим за равенство, трябва да обсъждаме равния шанс на жените и мъжете

Борислав Гуцанов на Срещата на високо ниво на Общото събрание на ООН: Когато говорим за равенство, трябва да обсъждаме равния шанс на жените и мъжете

Свят Преди 5 часа

„Борбата с насилието и закрилата и подкрепата на жертвите също са изключително важен приоритет“, допълни министърът

В първите 15 вечери от старта на новия телевизионен сезон NOVA води убедително

В първите 15 вечери от старта на новия телевизионен сезон NOVA води убедително

Любопитно Преди 5 часа

„Игри на волята“ води с огромна преднина пред втората телевизия в класацията