"Файненшъл таймс" посвещава на темата две статии. Първата е озаглавена: " ЕС предприема язвителна атака срещу Полша" и както става ясно от заглавието, е посветена предимно на проблемите на Полша. За България пише следното: "България може би ще бъде готова да се присъедини до 2007 г., докато на Румъния, която все още се надява да стори това заедно с България, вчера грубо й бе казано, че може би няма да бъде смятана за функционираща пазарна икономика".
В другата статия под заглавие "Вятър на промяната разклаща бившите комунистически държави", "Файненшъл таймс" повтаря почти в същия вариант вече казаното за България като накрая допълва, че какво ще стане след тази вълна на разширяването, имайки предвид 10-те страни догодина, зависи от това доколко ЕС ще има желание още да се разширява. Може би ще приеме България, Румъния и вероятно Хърватска до края на десетилетието, допълва вестникът.
Заглавието на статията в "Дейли телеграф" гласи: "Зле подготвени, корумпирани и неорганизирани. Но новите 10 са добре дошли". България изобщо не се споменава, но, както се казва "Бий самара, да се сеща магарето". Статията в "Индипендънт" е озаглавена "Европейският съюз напада новите кандидати за ендемичната корупция". България и Румъния, които се надяват да се присъединят през 2007 г., пише вестникът, получиха уклончиви доклади, в които са посочени сериозни пропуски, особено за Румъния.
На надяващите се за ЕС бе казано, че трябва да бъдат по-добри, така "Таймс" обобщава оценките, като отбелязва, че само Словения и Литва са получили почти задоволителни доклади. А "Гардиън" пише за България, в специално каре за това какво по-добре трябва да направят кандидатите, следното: "Корупцията е проблем. Трябва да подобри обществените услуги, правосъдната система и полицията".
Иначе голямата новина за всички британски вестници, която е неизменно на първа страница, е ходът на процеса срещу училищния пазач, обвинен в убийството на две десетгодишни момичета миналата година или по-точно, че Йън Хънтли е на път да признае, че той е убиецът.